Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nové baterie Samsungu pro elektroauta: Dojezd 600 km a dobití za 20 minut!

David Bureš
Diskuze (72)
Mezi hlavní problémy dnešních elektromobilů patří dlouhé nabíjení baterií a krátký dojezd. Korejský výrobce chytrých telefonů tvrdí, že má na tyto trable řešení.

Korejský technologický gigant Samsung je známý hlavně pro svoje televize a chytré telefony, zároveň ale patří mezi přední výrobce baterií pro elektromobily. Techniku dodává třeba BMW nebo Volkswagenu. Firma se tak musí potýkat s řešením hlavních problémů dnešních elektrovozů, krátkým dojezdem a dlouhým nabíjením jejich akumulátorů. Samsung nyní tvrdí, že už má na ně řešení.

Samsung na letošním autosalonu v americkém Detroitu představil nové vysokokapacitní baterie, které podle firmy umožní elektromobilům ujet asi 600 kilometrů. Zároveň se ale mají rychle nabíjet, na 80 % jejich kapacity se mají dobít za pouhých 20 minut. Za takto krátkou dobu, během které si řidič zajde třeba na toaletu a vypije kávu, lze získat dostatek energie na ujetí 500 kilometrů. A to je výrazně více než u dnešních elektromobilů.

Zároveň společnost tvrdí, že představené baterie jsou asi o 10 % lehčí než ty stávající. Přitom nejsou větší.

To všechno znamená, že Samsung nové technice hodně věří. Neváhá tvrdit, že představené baterie budou představovat velký rozmach elektromobility. Nechme se překvapit, protože Samsung zdaleka není jediný, kdo na takových bateriích pracuje. Třeba společnost Augmented Optics vyvíjí akumulátor, který se má údajně nabít ještě rychleji, za několik málo sekund.

Vývoj nových baterií ale ještě nějakou dobu potrvá. Samsung tvrdí, že v sériové výrobě se objeví během roku 2021. To bude v době, kdy hned několik automobilek chystá mohutnou expanzi v oblasti elektromobilů, a tak hypermoderní baterie budou potřeba.

David Bureš
Diskuze (72)
18. 1. 2017 20:31
Re: Padá ďalší argument v neprospech elektromobilov...
Preto som si nekupoval lacny diesel. Bol to najdrahsi diesel v ponuke a zaroven vtedy najnovsi. Tie mensie motorizacie v ramci mojho modelu mali vraj plno problemov. Mozno preto mam odpor k malym motorom a nikdy by som nic mensie ako 2l ani nechcel. Urcite vsak zalezi aj na style jazdy. Ten motor som nikdy nesetril..
18. 1. 2017 19:37
Re: Padá ďalší argument v neprospech elektromobilov...
Tak to máte štěstí a můžete si pogratulovat. Já když zajdu do kteréhokoliv servisu v mém okolí, tak mají plno. Ale ne bouraček, ale většinou řeší nějakou kokotinu, která se váže k moderním motorům - zejména dieselům.
Sám mám doma 2 diesely - a jak říká jedno pořekadlo - pokud chceš levně jezdit, musíš počítat s drahým servisem, když se to po*ere...
17. 1. 2017 15:15
Re: Padá ďalší argument v neprospech elektromobilov...
Mam 8 rokov stary srot a v nom 2.0 dCi, 150k, 193 tisic km najazdenych - do dnesneho dna som nemal jediny problem s turbom, DPF (kedze ho nemam) a uz vobec nie s egr ..aby som bol presny - do dnesneho dna som nemal JEDINY problem s tym motorom, jediny. Servisne intervaly bezne pretahujem aj o 2000 km , kupujem obycajny olej a tankujem obycajnu naftu. Obcas nechapem, odkial ludia tie problemy s motormi beru, mozno jazdite jak kkti a preto vam to odchadza. >:D
17. 1. 2017 12:22
Re: Baterie
To přeháníš. Startovací baterie nemají rády ani celkem mírné vybití, řekněme na 80 %, pokud si dobře vzpomínám. Olověné (nejen ty startovací) pak obecně nerady zůstávají částečně nabité. A obnovit se dají i jiné chemie. Všechno má však své limity. Tak jako tak to nemají rády a realita je, že se servis nebude snažit baterii obnovit a těžko by šlo garantovat její parametry. Někdo si tu tvou starou baterii může koupit a může ji úspěšně obnovit, ale automobilka na to nebude mít žádný postup. Záleží samozřejmě na baterii, ale pokud má na začátku správný stav, může vydržet měsíce až roky bez poškození (výrazné ztráty kapacity). Půlroční stání by neměl být problém. Avšak u takové doby je rozhodně dobré se podívat, co na to říká výrobce. Ani mechanice dlouhé stání nesvědčí.
Avatar - Katikakus
17. 1. 2017 11:14
Re: Padá ďalší argument v neprospech elektromobilov...
Elektromobil s bateriemi je slepa vetev vyvoje, ktere konec se nezadrzitelne blizi.