Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nový Opel Mokka odhaluje další detaily. Bude až o 120 kg lehčí než předchůdce

David Bureš David Bureš 14. 5. 2020 • 11:11
16
25
Zobrazit náhledy (16)
Opel Mokka Opel Mokka Opel Mokka Opel Mokka Opel Mokka Opel Mokka Opel Mokka Opel Mokka Opel Mokka Opel Mokka Opel Mokka

Opel postupně uvolňuje další a další informace o druhé generaci malého SUV Mokka. Použití nové platformy zajistí výrazné mezigenerační zhubnutí.

Segment malých SUV je dnes natolik oblíbený, že se automobilkám vyplatí v něm mít více zástupců. Mezi takové výrobce patří Opel, který je zde zastoupen hned dvěma modely - spíše praktickým crossoverem Crossland X a nejspíš o něco stylovější Mokkou X. Ta po ukončení výroby první generace čeká na příchod nástupce, který je plánován pro rok 2021. Automobilka již nyní o ní uvolňuje bližší detaily.

Podle očekávání bude nová generace Mokky (vůz opět přijde o přídomek X) postavena na základech platformy CMP (Common Modular Platform) z dílny Skupiny PSA, kterou konkrétně Opel využil již v modelu Corsa. Podobně jako v malém hatchbacku i v případě malého SUV zajistí významné mezigenerační snížení hmotnosti. Opel dokonce tvrdí, že nová Mokka bude až o 120 kilogramů lehčí než porovnatelný předchůdce.

Odlehčení přitom jde na vrub konstrukci díky rozsáhlému užití vysokopevnostní oceli, nikoliv na zmenšení rozměrů. Automobilka totiž zdůrazňuje, že si nová Mokka zachová takřka shodný rozvor jako první generace. V jejím případě činil 2,56 metru.

CMP navíc umožňuje flexibilitu z hlediska nabízených pohonů. Vedle benzinových a naftových variant (očekávejme tříválce 1.2 Turbo a čtyřválcový turbodiesel 1.5 CDTI) se můžeme těšit na avizovaný elektromobil, který se dokonce začne prodávat jako první. V jeho případě se očekává nasazení elektromotoru o výkonu 100 kW a baterií s kapacitou 50 kWh, stejně jako v technicky spřízněném Peugeotu e-2008.

Mokka-e použije baterie umístěné hluboko ve své podlaze, což nejenže sníží těžiště automobilu, ale také přispěje ke zvýšení tuhosti karoserie. Torzní tuhost má dokonce vzrůst o významných 30 %.

Automobil má debutovat ještě letos, a tak testy běží na plné obrátky. V březnu se pilně testovalo v zimních podmínkách za polárním kruhem, nyní se práce přesunuly zpátky do domovského Německa, do testovacího centra Rodgau-Dudenhofen.

„Testovací jízdy běží jako hodinky, protože naše nové dítko s nízkou hmotností a kompaktními vnějšími rozměry dobře reaguje na úpravy. Ovladatelnost a komfort jsou super. Mokka je zábavná na řízení, a tak vývojové práce byly zatím zábavné,“ tvrdí koordinátor projektu Mokka Karsten Bohle.

Opel Mokka druhé generace se začne vyrábět ještě před koncem roku, aby se mohl začít prodávat na začátku roku 2021. Vzhled má být stylovější než u předchůdce, dokonce podle vedení má změnit vnímání značky. Inspirovat se má u konceptu GT X Experimental z roku 2018. Interiér má pak být bez bližších podrobností moderní a plně digitalizovaný.

Související články

Témata
Avatar - wakantanka
15. 5. 2020 18:28
Re: Re: Mokka a Chevrolet Trax...
Tak on ani ten Crossland či Grandland na prvý pohľad nepriznávajú nijakú príbuznosť s niečím od PSA.
Avatar - wakantanka
15. 5. 2020 18:26
Re: Re: Re: První Mokka
Čosi som započul že P5008 bude u O nástupcom Antary, ale keďže tá nebola ktovieako úspešná, údajne sa vráti Frontera.
15. 5. 2020 15:02
Re: Bojím se, bojím,
A preto slogan Fordu ,,Vy navrhujete - my pre Vás vyrábame" je len zdrap papiera!
Avatar - donPedro
15. 5. 2020 14:07
Re: Bojím se, bojím,
Bůh ví, že bych se mýlil rád. Avšak realita je taková, že výkonově jsou 3válce (jen Rencek s tou 4válcovou 1.3 čeří vodu), tam kde jsou, tedy pro "hujda category" v B segmentu v dostatečném výkonovém rozpětí. S "ekoteroristickou" normou Euro 6d-TEMP toho taky, jakožto kupující bohužel mnoho nenadělám (a ne snad, že jako volič více) ergo zbývá toliko zabrblat a kupovat ... nebo nekupovat.
15. 5. 2020 10:56
Re: Bojím se, bojím,
Pleteš se. My jsme naopak ti nejdůležitější. Platíme a kupujeme.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud