Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Odbory Škoda Auto chtějí vyšší mzdy, zatím se s firmou nedohodly

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 28. 3. 2014 • 21:05
7
Odbory Škody Auto vyhlásí stávkovou pohotovost v případě, že se s firmou po 31. březnu nedohodnou na zvýšení mezd. Uvedl to firemní týdeník odborů Škodovácký odborář.

Současná kolektivní smlouva platí do konce března, vyjednávání pokračuje. Odbory letos nepožadovaly skokový růst mezd, firma ale podle nich navrhla nárůst nedostatečný vzhledem k poklesu reálné mzdy. Automobilka vyjednávání s odboráři ze zásady nekomentuje až do uzavření kolektivní smlouvy.

Podle předsedy odborů Kovo Jaroslava Povšíka jde odborům letos hlavně o zachování zaměstnanosti, což je spojeno s investicemi firmy do nových produktů. "Stávkovou pohotovost vyhlásíme jen v případě ztroskotání jednání po 31. březnu 2014. V té době také zavedeme takzvanou pasivní rezistenci, pojedeme přesně podle zákona a platných dohod. To firmu značně přibrzdí," uvedl Povšík.

Pokud se kolektivní vyjednávání do konce března neuzavře, budou dále platit podmínky současné smlouvy, dokud se odbory s firmou nedohodnou. "U nás firma navrhla nárůst od nuly, nicméně nedostatečný s parametry poklesu reálné mzdy," dodal Povšík. Na základě nynější smlouvy vzrostly mzdy ve Škodě o tři procenta oproti předcházejícímu období.

Ve druhé středočeské automobilce TPCA v Ovčárech u Kolína už kolektivní vyjednávání skončilo. Tarifní mzdy se tam od dubna zvýší průměrně o 650 korun, tedy o 2,4 procenta. Průměrná hrubá mzda v dělnických pozicích je nyní v TPCA téměř 30.000 korun, ve Škodě Auto je to 33.000 korun. Nová kolektivní smlouva má v obou automobilkách platit od dubna, zpravidla je firmy uzavírají na jeden rok.

Související články

Témata
28. 3. 2014 22:22
Zase
ta šaškárna pro média. Jsou dohodnutí už dávno.... :-!
28. 3. 2014 20:29
KS
Tak Ks je na světě tarify porostou o 2% bonus bude 16 000 kč a v Září ještě jednorázová prémie 2000 kč
28. 3. 2014 17:46
Re: Jojo
a ty si myslíš, že ve VW odbory nejsou? >:D jsou a jejich síla je mnohokrát vyšší než u těch našich...
kdo si myslíš, že zaměstnancům VW zařídil odměnu ve výši cca 6000,- Euro na osobu za loňské výsledky... asi to nebude tím, že se někdo z šéfů dobře vyspal, že?
28. 3. 2014 12:00
Jojo
Nejlépe placení dělníci v česku hrozí stávkou, zatímco bossové odborů jezdí v A8 če s řidičem, a s kaviárem v hubě bojují za lepší práva zaměstnanců. Co ještě má škoda udělat ? Takové benefity jako v ML. Boleslavi nejsou nikde jinde. A tak budou šéfové odborů tlačit na pilu tak dlouho, dokud volkswagenu nedojde trpělivost a celou fabriku přestěhuje třeba na ukrajinu. Pak práce nebude ... tedy pro dělníky. Pro ty ,,bojovníky, za práva dělníků se jistě zase někde najde. Dělníkovi však zůstanou jen slzy ... Tak jako v USA, Anglii a nebo ve francii....
28. 3. 2014 10:48
Tak se přiznejte
Kdo by nechtěl vyšší plat? Bohužel všichni nemůžou mít všechno, to by to tu vypadalo
Články odjinud