Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ojetý Hyundai Ioniq: Hybridní i na elektřinu, ale vždy úsporný

Svět motorů
Diskuze (7)

Ioniq byl prvním počinem automobilky od základu postaveným výhradně pro hybridní a elektrické pohony. Ač praktický a levnější než konkurence v rámci třídy, vyniká mimořádně nízkými jízdními odpory a po pěti letech produkce stále patří mezi nejúspornější auta na trhu. Při dnešních cenách energií a paliva to přijde vhod.

Přejít na výrobu elektromobilů není pro automobilku nic levného, tím spíše v minulé dekádě. Vyžaduje to vztahy s úplně novým typem dodavatelů, licencování řady technologií a značnou modifikaci výrobních závodů. Mnoho z toho jsou investice, které se nevrátí výrobou jednoho konkrétního modelu.

Vydělat na čistě elektrickém autě byl v minulé dekádě problém jak kvůli ceně baterií, tak kvůli malému objemu výroby. Poznal to Nissan u modelu Leaf, který byl výdělečný až čtvrtý rok od uvedení. BMW i3 bylo výdělečné už po dvou letech, ale výdělek byl vždy nižší, než na co bylo BMW zvyklé. Jenže důvodem tam paradoxně nebyl elektrický pohon, ani baterie, ale speciální karbonová konstrukce.

Sdílená platforma

Hyundai chtěl, aby byl ioniq výdělečný (alespoň málo) hned od začátku. Udělal sdílenou platformu pro hybridní, plug-in hybridní (hybrid s možností nabíjení) a elektrický model. Rozložil tak fixní náklady mezi více aut, a ještě dal zákazníkům možnost volby míry elektrifikace podle jejich potřeb. Bylo to za cenu nutnosti ponechat u elektrického modelu pohon přední nápravy a umístění baterie dozadu na úkor kufru.

Video se připravuje ...

Druhý velký cíl byla co nejnižší spotřeba při nízkých výrobních nákladech. K úspornosti, a to i při dálničních rychlostech, pomáhají například mimořádně aerodynamická karoserie (cx pouze 0,24), kryté disky kol, odlehčení některých komponent i svažující se záď s výraznou odtrhovou hranou. Maximální rychlost je u elektrické verze 165 km/h a u plně hybridní 185 km/h (v obou případech ukazuje tachometr zhruba o 10 km/h více).

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Svět motorů
Diskuze (7)

Doporučujeme

Avatar - JirkaVejrazka
13. 5. 2022 20:25
Re: Re: Drobny nesouhlas
Moje ne.
Avatar - xxc
13. 5. 2022 16:28
Re: Re: Drobny nesouhlas
Každého baví niečo iné, aj grand scenic je na mokrej ceste zábavný, keď hádže zadkom :-) Nové priusy majú novšiu platformu, na tie sa nejak nestažujú. Ale neviem, aká je to generácia a vidno ich dosť málo.
Avatar - xxc
13. 5. 2022 16:25
Re: Re: Drobny nesouhlas
Pozor, hybridne toyoty na diaľnici v kopcoch spomaľujú, to som si všimol u viacerých. Nie celkom chápem dôvod, podľa mňa výkon na to majú, ale spomaľujú.
Avatar - JirkaVejrazka
13. 5. 2022 13:09
Re: Drobny nesouhlas
Asi stejne, jako kazde jine auto podobne velikosti a ucelu co neni HH a nema manual. Na blbnuti na okruhu to neni, ale tvrdit ze je stejne spatne jako predchozi generace je proste nefer, ptotoze ten posun tam je a vyrazny.

Jinak je to v malych rychlostech docela svizne auto co umi prekvapive dobre projizdet zatacky. Jen se to moc nevi, protoze pro vetsinu lidi je to "ten nudny Prius" ;-)
Avatar - speedfred
13. 5. 2022 12:36
Re: Drobny nesouhlas
Len sa opýtam. V čom môže byť taký Prius zábavný? Živým riadením? Hádzadním zadku, či pretáčavým šmykom?