Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Onsemi dá 46 miliard korun do výroby čipů v Rožnově. Pomůže tím i automobilovému průmyslu

Ondřej Šámal
Diskuze (13)

Americká společnost ohlásila historicky nejvyšší investici do české ekonomiky. Za více než 46 miliard korun rozšíří výrobu polovodičů v Rožnově pod Radhoštěm. S onsemi přitom spolupracuje i spousta firem z automobilového průmyslu, který byl nedávno nedostatkem čipů zásadně postižen.

Covid, zavřené hranice, zpřetrhané dodavatelské řetězce a snaha o lokální výrobu některých kritických součástek mění dosud globalizovanou ekonomiku, která ve velkém sázela na outsourcing. Jenže trend se docela také kvůli válce na Ukrajině a stále agresivnějšímu chování Číny vůči Tchaj-wanu, který je jedním z hlavních center výroby polovodičů, obrací. A to je z pohledu Česka skvělá zpráva.

Americká společnost onsemi, která již provozuje výrobu čipů v Rožnově pod Radhoštěm, totiž ohlásila masivní investici do rozšíření svého českého závodu. Injekce ve výši dvou miliard amerických dolarů (asi 46,7 miliardy korun) bude největší v historii České republiky. Dosud tento primát patřil nošovické továrně automobilky Huyndai, jež ve Slezsku investovala okolo 34 miliard korun.

V současné době produkce rožnovského závodu ze 40 procent míří do automobilového průmyslu, 30 % jde do robotizace a zbytek pojmou telekomunikace. Díky obrovské finanční injekci si onsemi slibuje, že obsadí až 40 procent evropského trhu s polovodiči, přičemž aktuálně svůj podíl počítá v jednotkách procent. Vyrábět se zde mají inteligentní polovodiče, které slouží ke zlepšení energetické účinnosti elektromobilů, obnovitelných zdrojů energie nebo datových center s umělou inteligencí.

Pro automobilky působící v Česku se logicky jedná o vynikající zprávu. Například Škoda Auto již s onsemi spolupracuje při dodávkách inteligentních řešení napájení a senzoriky pro vyráběná auta.

Video se připravuje ...

Vedle přímé investice bude tuzemská ekonomika těžit také z vysoké přidané hodnoty, která se s výrobou pojí. Navíc výrazně rozšířený závod podle onsemi bude přispívat k hrubému domácímu produktu (HDP) Česka více než šesti miliardami korun ročně, přičemž počet zaměstnanců se rozšíří ze současných 1700 až na tři tisícovky. Nemluvě o tom, že investice do Česka velmi pravděpodobně přitáhne další firmy z podobných oborů s vysokou přidanou hodnotou, které pomohou transformovat tuzemskou ekonomiku, jejíž subdodavatelský potenciál se již pomalu vyčerpal.

Ondřej Šámal
Diskuze (13)

Doporučujeme

Avatar - twistedTSD
24. 6. 2024 13:47
Re: Kde vezmou lidi?
Přesně tak. Lidi jsou, jen ne za 28 hrubého.
22. 6. 2024 15:41
Re: S lidima nebude problém,
Naivo..... Ostrava má stejný nedostatek jako ostatní kraje.
Avatar - kuk
22. 6. 2024 13:44
Re: VW je vysoce adaptabilní
A proto se přes rok zmítal v čipový krizi, s desítkama tisíc nedodělků zatímco Tesla vyřešila čipovou krizi za 14 dní. Lol. A proto nejsou schopný updejtovat firmware Enyaqa přes OTA už sotva po roce od koupě a pokud chceš novější firmware tak si musiš koupit nový auto!!! WTF, lol. Typickej neschopnej dinosaur. :no: :no: :no:
Avatar - KANKUNEN
22. 6. 2024 08:20
Re: S lidima nebude problém,
Nečekej, že lidi z huti budou chtít skutečně pracovat..
22. 6. 2024 07:24
Re: Kde vezmou lidi?
To byl ovsem velky pitomec. To neber moc vazne. Zeptej se nejakyho HR. Ten ti povi realitu ;-)