Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Orion – Moto Racing Group na Dakaru 2021: Engel s Michkem jedou potvrdit pozici českých jedniček

Michal Štěpanovský Michal Štěpanovský 30. 12. 2020 • 05:51
17
Zobrazit náhledy (17)
Orion – Moto Racing Group Orion – Moto Racing Group Orion – Moto Racing Group Orion – Moto Racing Group Orion – Moto Racing Group Orion – Moto Racing Group Orion – Moto Racing Group Orion – Moto Racing Group Orion – Moto Racing Group Orion – Moto Racing Group Orion – Moto Racing Group Orion – Moto Racing Group

Orion - Moto Racing Group je už dlouhá léta stálicí světové rallye scény. Nejlepší čeští motorkáři Milan Engel s Martinem Michkem oblékají barvy tohoto českého týmu. Kombinace zkušeností a rychlosti bude v době omezených možností trénování a testování na takto těžkém závodě zásadní.

Původně plánoval český tým spolupráci také se špičkovým světovým freestylovým motokrosařem Liborem Podmolem, který rovněž míří na Dakar 2021. Bohužel však došlo ke kolizi zájmů sponzorů obou stran, a tak se jezdec i tým vydali každý svou cestou.

Poperu se o výsledek

Nejlepším českým zástupcem posledních ročníků v této kategorii je zkušený Milan Engel, který ve svých 29 letech vyhlíží už sedmou dakarskou výzvu. „V lednu nás čeká spousta změn od povinných airbagových vest po omezený počet zadních pneumatik na celou rallye. Navíc vzhledem k veškerým omezením spojených s pandemií covid-19 jsme museli vypustit téměř všechny závody. Z pohledu absence tréninku v dakarských podmínkách to tak bude jeden z nejtěžších ročníků,” předeslal Milan Engel.

Tým jede na Dakar s novými speciály KTM 450 RR, které prošly úpravou motorů a jsou vybaveny špičkovými českými komponenty. „Jsem závodník, něco mám za sebou a techniku máme dobrou. Takže se přes všechno jedu poprat o co nejlepší výsledek a vydat ze sebe maximum,” s odhodláním dodal Engel.

Vánoce byl bez rodiny

Dlouhodobě největší postavou českého motokrosu je Martin Michek. Po sérii několika dálkových závodů v minulém roce se letos v lednu vydal na svoji první Rallye Dakar. A hned z toho byl boj o nejlepšího nováčka roku a pořadí mezi elitní dvacítkou. „Měl jsem smůlu, protože mi v předposlední etapě jen několik kilometrů před tankovací zónou došel benzin. Přišel jsem tak o titul nováčka roku, ale až v lednu odstartuji do první etapy, alespoň vím, že se můžu rovnat s těmi nejlepšími,” zavzpomínal Martin Michek.

Letošní debutant měl však v průběhu roku velké zdravotní trable a po červnovém závodě v Dalečíně dokonce bojoval o život. Musel velkou část sezony vynechat. Poslední měsíce však už intenzivně pracoval na fyzické kondici, formu směřuje k lednovému startu. „Nebylo to nic příjemného. Dlouhou dobu jsem musel ležet v nemocnici a vlastně nevěděl, zda se vůbec v lednu budu moct na startovní rampu postavit. Teď už jsem v pohodě,“ vysvětlil Michek.

Navíc po návratu z testování v Dubaji se dozvěděl od manželky, že ona má koronavirus. Vánoční svátky proto trávil v obytném voze hned vedle domu, kde měl rodinu. „Vzali jsme to všichni v pohodě a dohodli se, že si Štědrý večer uspořádáme hned po mém návratu z Dakaru,“ dodal Michek.

Nebudou sedět na kanystru

Podle manažera Orion - Moto Racing Group, Ervína Krajčoviče, bude v mnoha ohledech pro všechny 43. ročník dakarské rallye jiný a obtížný: „Po prvním Dakaru v Saudské Arábii se očekávalo hodně novinek, které také přišly. V lednu jsme přes nějakou tu smůlu zajeli slušné výsledky a skýtaly se nám poměrné dobré možnosti jak k trénování, tak vytvoření částečné báze mimo Českou republiku, což by značně zlepšilo naší pozici vůči továrním týmům. Bohužel jsme to nebyli schopni realizovat, což nás dost mrzí. Budeme se s tím chtít ale poprat a cílem je zlepšit 23. místo Michka a 26. Engela. Samozřejmě nemohu opomenout poděkovat partnerům, kteří nám na naší cestě pomáhají, protože bez nich bychom, jak se říká, seděli doma na kanystru.“

Jedním z partnerů je Autoklub ČR, který stejně jako v letošním roce i na příští Rallye Dakar podporuje účast Martina Michka. „Martin byl na letošním ročníku Dakaru ambasadorem Autoklubu ČR a my s ním počítáme i pro naši novou komunikační značku Czech Motorsport. Martin Michek odvedl skvělou práci. Autoklub ČR přinášel z Rallye Dakar rozsáhlé zpravodajství a i o jeho účasti byli fanoušci nejtěžšího závodu na světě podrobně informováni. O průběhu závodu a zážitcích z jednotlivých etap přinášela reportáže také Česká televize, náš mediální partner. Takže se těšíme na Rallye Dakar 2021,“ uvedl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR.

Výsledky závodníků Orion - Moto na Dakaru

Milan Engel

  • 2015 30.
  • 2016 odstoupil v 10. etapě
  • 2017 34.
  • 2018 odstoupil v 11. etapě
  • 2019 15.
  • 2020 26.

Martin Michek

  • 2020 23. (3. nováček)

Související články

Témata
Články odjinud