Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Plug-in hybridní BMW X5 dostane první udržitelné pneumatiky, vyrábí je Pirelli

Ondřej Mára
Diskuze (8)

Společnost Pirelli nabízí první „udržitelně vyrobené“ pneumatiky, které dostaly certifikaci od FSC. Jako první je bude obouvat BMW X5 PHEV.

Automobilový průmysl si již před delší dobou uvědomil, že na své cestě za udržitelností a ekologičností musí upravit prakticky vše. Od samotné výroby automobilů, přes dopady jejich provozu až po jejich ekologickou likvidaci. Úpravy přitom neprovádí pouze automobilky, ale také dodavatelé různých komponent. Včetně výrobců pneumatik.

Společnost Pirelli je však první na světě, která se může pochlubit certifikací pneumatik od organizace Forest Stewardship Council (FSC). A pokud vám tato certifikace nic neříká, dovolíme si vypůjčit definici přímo ze stránek českého zastoupení: „Základní myšlenkou organizace FSC je podporovat environmentálně odpovědné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů celého světa, a tím napomoci chránit mizející, ohrožené a devastované světové lesy.

Nový typ pneumatik Pirelli P Zero, které bude z výroby obouvat BMW X5 xDrive45 PHEV, jsou totiž vyráběny z FSC certifikovaného přírodního kaučuku a hedvábí. Jinak řečeno – materiály jsou získané z plantáží, které zachovávají biologickou rozmanitost a současně pomáhají zvyšovat kvalitu lidí v dané oblasti.

Udržitelná mobilita začíná u surových materiálů, ještě než se dostanou na silnice“ uvedl Giovanni Tronchetti Provera, viceprezident pro udržitelnost ve společnosti Pirelli. „Díky prvním pneumatikám s FSC certifikátem na světě Pirelli opět dokazuje své odhodlání držet se stále náročnějších cílů v oblasti udržitelnosti, jde o důkaz neustálé práce na inovativních materiálech a stále sofistikovanějších výrobních procesech.

Kromě materiálů získaných udržitelným způsobem se však nové pneumatiky P Zero mohou pochlubit ještě upraveným designem s nižším valivým odporem, díky kterému se daří dále snižovat spotřebu. Nízký valivý odpor by měl navíc i snižovat hlučnost pneumatik a tím ještě zvyšovat jejich pozitivní vliv nejen na jízdu, ale také pro okolí.

Podle studie WHO z roku 2020 totiž může být silniční hluk, který je z části tvořen právě pneumatikami, stejně škodlivý pro lidské zdraví, jako samotné emise. V blízké době se tak zřejmě dočkáme dalšího zvyšování tlaku na výrobce pneumatik.

Vraťme se ale ještě na chvíli k novým pneumatikám Pirelli P Zero, ke kterým se vyjádřil i Andreas Wendt, šéf nákupu a zásobování v BMW. „Používání pneumatik vyrobených z certifikovaného přírodního kaučuku je průkopnický úspěch pro náš průmysl,“ uvedl Wendt. „Tímto způsobem pomáháme chránit biologickou rozmanitost a lesy v boji proti klimatu.

Ondřej Mára
Diskuze (8)

Doporučujeme

Avatar - Dinar
21. 5. 2021 10:18
Re: Čím horší guma,
Mně to přijde super, na gumy vysadíme kaučukovníky, pak už stačí jen vyšlechtit a vysadit motorovník a budeme mít krásně ekologická auta, Země je zachráněna.
Avatar - Brmbalik
21. 5. 2021 08:23
Juchu
A mame tady dalsi dotacemi podporeny biznis. Ono nestaci, ze vsude smrdi repka, ted se zacne vysazovat "kaucukovnik obecny" pritom prinos automobilismu na znecisteni je temer nulovy. Velebnosti jdu b.l.e.j.t
Avatar - caliban
21. 5. 2021 03:30
Eko je dobrý buznys
Kdo chce být eko-udržitelný kupuje si jedinně mastodontní x5 ve 4 litru. Každým sešlápnutím plynového pedálu na podlahu zachráníte štěňátko.
Avatar - Roman Horký
20. 5. 2021 19:23
V 89 mě fakt nenapadlo
Jak výživný slinty ještě uslyším. A ani UV KSČ k tomu není potřeba.
20. 5. 2021 18:15
Re: Čím horší guma,
Hlavně aby to nebyly "s*vině klouzavý".
https://www.youtube.com/watch?…