Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Poslanci chtějí zrušit biosložky v palivu, Babiš to odmítá

ČTK ČTK 25. 3. 2019 • 00:36
80

Dodavatelé pohonných hmot musí kvůli ekologii přimíchávat  alespoň 4,1 procenta biosložky do benzinu a šest procent u nafty.

Čtyři desítky poslanců navrhují zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty. S návrhem přišli ve Sněmovně Piráti a přidali se k nim poslanci ODS, TOP 09, SPD a STAN. Přimíchávání biopaliv první generace podle nich přináší negativní důsledky a podle řady důkazů se nepodílejí na snižování emisí skleníkových plynů. Premiér Andrej Babiš (ANO) již dříve návrh odmítl a označil ho za nesmysl, ministerstvo dopravy se zrušením přimíchávání naopak souhlasí.

 

Dodavatelé pohonných hmot musí nyní přimíchávat povinně alespoň 4,1 procenta biosložky do benzinu a šest procent u nafty. Přimíchávání má za cíl hlavně snížit emise skleníkových plynů v dopravě.

Existuje již velké množství důkazů o tom, že biopaliva první generace se nepodílejí na snižování emisí skleníkových plynů, uvádějí předkladatelé. Například Světová organizace pro zemědělství a výživu (FAO) uvádí, že skleníkové plyny se uvolňují z použitých hnojiv i ze zemědělské techniky, navíc se z půdy uvolňuje uhlík, který se dostane do atmosféry spotřebováním biopaliv. Na jeden litr biosložky je také potřeba až 2500 litrů vody. V důvodové zprávě se poukazuje i na to, že pěstováním plodin, jako je řepka, kukuřice nebo obilí v podobě monokultur se snižuje půdní diverzita.

Za vhodné alternativní způsoby pokládají navrhovatelé podporu rozvoje technologií pro výrobu biopaliv druhé generace, které využívají nepotravinářskou biomasu. Jde třeba o použité oleje z domácností, tuk z kafilérií, jímání metanu z komunálního a skládkového odpadu nebo pyrosyntézu plastů, ze kterých se vyrábějí biopaliva nebo bioplyn.

Zástupce předkladatelů a poslanec Pirátů Radek Holomčík se v polovině března při interpelacích premiéra Babiše zeptal, zda je ochoten se svým podpisem pod návrh připojit. Babiš to odmítl. Citoval vyjádření ministerstev průmyslu a životního prostředí, která uvedla, že podle evropské směrnice je ČR povinna zajistit určitý minimální podíl obnovitelných zdrojů energie na spotřebě energie v dopravě. Uvedl, že v současné době neexistuje jiný obnovitelný zdroj paliva s nízkými emisemi, kterých by bylo dostupné větší množství.

Na vládním webu se k návrhu již vyjádřilo ministerstvo dopravy, které doporučilo vládě souhlasné stanovisko. Ministerstvo poznamenává, že přimíchávání představuje zvolený způsob, jak dosáhnout desetiprocentního cíle používání energie z obnovitelných zdrojů k roku 2020 v dopravě. "Existuje však již velké množství důkazů o tom, že biopaliva první generace se nepodílí na snižování emisí skleníkových plynů, ba naopak," stojí ve stanovisku ministerstva.

Související články

Témata
Avatar - pradeda777
26. 3. 2019 08:37
Re: Chlapi , vraťte se do reality
No dobře. Nejsi zmanipulovaný debil.
Avatar - rokyta.p
26. 3. 2019 00:16
Re: on to s námi myslí dobře - bude líp...
Vzhledem k neutuchající podpoře je pravděpodobné i druhé volební období :'-( Problém je v tom, že normální politické strany zrovna esa nenasazují, tak lidé volí tak jak volí možná jako vendetu nebo akt zoufalství podle hesla klín vyrazím klínem.
Avatar - rokyta.p
26. 3. 2019 00:08
Re: Chlapi , vraťte se do reality
Ten název zní skoro jak Main Kampf, to bude dost náročná literatura. Obávám se, že by mi taková kniha akorát kazila náladu. Ono co si národ zvolil, to národ má. Motory na řepku samozřejmě stavěny nebyly, tak tam nepatří. Zejména když ekologický efekt, jak se zjišťuje je více než diskutabilní. Sousední země vidím často z výšky a mohu potvrdit, že Českou Republiku poznám hned, tolik žlutých plantáží jinde nemají. Zda patří stb Burešovi nebo prostředníkům nebo někomu jinému nevím, ale přelet hranice je většinou opticky velice zřejmý.
25. 3. 2019 23:48
ak by sa...
poľnohospodárske územa produkujúce suroviny na biopalivo sa zmenili na lúky, pastviny t.j územia bez chemikálií,jedov, tak by sa zvýšila šanca záchrany živočíšnych druhov, ktorých jedinou potravou je lietajúca hmyz, Napríklad lastovičky by sme mohli stretnúť aj po 2025. Totižto práve "sofistikované" postreky používané pri ochrane pestovaných rastlín sa nám postarali o skrytú ekologickú katastrofu. Tvrdiť že to nekonečné žlté more a to čo sa z neho vyrobí prispieva k udržateľnému využívaniu prírodných zdrojov je nezmysel a hraničí so zločinom.
25. 3. 2019 21:23
Re: Chlapi , vraťte se do reality
Nepotřebuji "fakta" Bakalových presstitutů, stačí se dívat kolem sebe a člověk vidí jak to je. Když není zmanipulovaný debil.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku