Rallye Dakar 2009 (14. etapa): Loprais odstoupil, Macháček vybojoval zlato (+ video)

Dariusz Szynder
Diskuze (9)
Tatra Aleše Lopraise přes technické problémy dokončila třináctou etapu, bohužel na start poslední etapy se již nepostavila. České barvy tak hájili jiní – jednapadesátiletý Josef Macháček se stal vítězem kategorie čtyřkolek!

Na start poslední, čtrnácté etapy se postavilo 129 motocyklů a čtyřkolek, 92 automobilů a 55 kamiónů. Bohužel nebyl mezi nimi Aleš Loprais, kterého ve třinácté etapě zradila technika. Posádce se sice na konec podařilo etapu dokončit, avšak porucha automobilu byla tak závažná, že se kamión nepodařilo připravit na start do další etapy. Loprais byl tedy přinucen odstoupit, a do poslední etapy vůbec nenastoupil.

Poslední Tatrou v závodním poli tak zůstal kamión De Azeveda. Brazilec, dosud šestý v průběžném pořadí, ztratil čas, když pomáhal na trase poslední etapy s porouchaným automobilem svého bratra. Na konec jej musel do cíle etapy dotáhnout. Andre de Azeveda tak ukončil etapu na 43. místě, díky skvělým výsledkům během celé rallye si však celkově udržel svou skvělou pozici. Poslední Čech ve startovním poli, Robert Randýsek, dokončil poslední etapu na 40. místě a připsal si třicáté čtvrté místo celkově.

Poslední etapu vyhrál Rus Firdaus Kabirov na Kamazu, který se zároveň může radovat ze svého druhého vítězství v dakarské rallye. Druhý skončil se ztrátou třiceti devíti sekund Čagin, třetí dojel Němec Franz Echter (+ 1:27 min). V celkovém pořadí se za Kabirovem umístili Čagin a De Rooy.

Celkovým vítězem v kategorii čtyřkolek se stal Josef Macháček. Mohlo by se zdát, že s náskokem více než dvě a půl hodiny pojede Macháček poslední etapu spíše na jistotu, konečný výsledek však ukazuje něco zcela jiného. Poslední etapu dokončil Josef Macháček na druhém místě se ztrátou pouhých osmi sekund! Rychlejší byl pouze Jose Maria Pena, který si připsal své první etapové vítězství na Rallye Dakar. Třetí dojel Francouz Deltrieu.

Druhé místo v celkovém pořadí si za vítězným Macháčkem udržel Argentinec Marcos Patronelli. Třetí pozice patří Polákovi Rafału Sonikovi.

V kategorii motocyklů byl v cíli čtrnácté etapy nejrychleji Portugalec Helder Rodrigues. Druhý dojel Nor Ullevalseter (+ 2:07 min), třetí místo připadlo Despresovi z Francie (+ 2:41 min). Tyto výsledky však nijak neohrozily Marca Comu v čele konečné klasifikace. Španěl si tak připsal již druhé dakarské vítězství. Druhé místo celkově připadlo Cyrilu Despresovi, na nejnižší stupeň vítězů se postaví Francouz Fretigne.

Martin Macek po smolné třinácté etapě dokončil poslední etapu na dvacátém čtvrtém místě. Pabiška dojel dvacátý šestý, Froněk byl padesátý pátý. V konečném pořadí patří českým jezdcům osmnácté, šedesáté šesté a čtyřicáté čtvrté místo.

První dakarské vítězství pro Volkswagen zařídil Jihoafričan Giniel De Villiers (první v poslední etapě), který zároveň získal svůj první dakarský titul. Úspěch německé automobilky zdůraznil i druhý Američan Miller (šestý v sobotní etapě). Třetí místo celkově připadlo Robbymu Gordonovi, který ukončil čtrnáctou etapu na třiadvacátém místě se ztrátou více než devatenácti sekund.

Dakarská rallye je tedy za námi. Nedělní oficiální zakončení bude pouze symbolickou třešničkou na dortu za dvěma týdny plnými adrenalinu, napětí, vzestupů a pádů, a hlavně ukázky odhodlání, síly a boje. Pořekadlo „není důležité vyhrát, ale zúčastnit se“ platí v případě Dakaru dvojnásob, protože vítězem je už ten, kdo se na start této těžké rallye postaví.