Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Renault 5 se vrací! Elektrický prcek je jen jednou z mnoha chystaných novinek

Stanislav Kolman
Diskuze (73)

Společnost Renault dnes měla opravdu výživnou tiskovou konferenci, na které prezentovala plány pro blízkou budoucnost. A je jich opravdu hodně.

Oznámení budoucích plánů Renaultu pod taktovkou nového výkonného ředitele skupiny Lucy de Mea pojali Francouzi opravdu velkolepě. Dozvěděli jsme se více informací o budoucnosti značek Dacia či Alpine, ochuzen však nezůstal ani mateřský Renault. Ten totiž po letech vrátí do hry ikonický Renault 5 a na akci představil jeho prototyp. Samozřejmě s elektrickým pohonem.

„Design prototypu vychází z kultovního modelu a našeho dědictví. Tento prototyp jednoduše ztělesňuje modernost a vozidlo pro svou dobu. Je tedy městské, elektrické a atraktivní,“ uvedl Gilles Vidal, ředitel designu Renault.

Video se připravuje ...

Inspirace designového týmu původní „pětkou“ je zřejmá na první pohled, auto se však dočká úprav kráčejících vstříc elektrifikaci. Na kapotě se skrývají dvířka pro nabíjení, v zadních světlech se nachází aerodynamické klapky a mlhová světla v nárazníku jsou zároveň denními světly. Na boční mřížce, kolech a zadním logu je dokonce odkaz na původní Renault 5. Sympatickým detailem je rovněž francouzská vlajka ve zpětných zrcátkách.

Znovuzrozená pětka je však jen jednou z mnoha novinek, které Renault pro příští roky chystá. Do roku 2025 hodlá automobilka představit 14 vozů. Sedm z nich bude plně elektrických, sedm spadat do segmentů C/D. Všechny nové modely pak dostanou elektrickou, případně hybridní verzi. Budoucím plánům automobilky se budeme podrobněji věnovat v samostatném článku, níže se ale můžete seznámit s chystanými novinkami alespoň bodově:

  • Renault se chce profilovat jako technologická společnost se zaměřením na služby a čistou energii
  • Do roku 2025 nejčistší portfolio modelů ze všech značek v EU
  • Kromě elektromobilů chce významně investovat do vývoje vodíku pro užitkové vozy
  • Platforma Software République je otevřeným ekosystémem zahrnujícím software, data, kybernetickou bezpečnost a mikroelektroniku. Jde o budoucí základ konektivity.
  • Nový infotainment MyLink se představí v roce 2022. Renault bude první evropskou automobilkou, která do multimédií přinese systém založený na službách Googlu
Stanislav Kolman
Diskuze (73)

Doporučujeme

Avatar - kari.laz
15. 1. 2021 10:58
Re: Zajímavý
Asi jsi to úplně nepochopil, ale už to kolik různých modelů R5 a to snad výhradně v nějaké speciální edici (spoustu variant Turbo, rally...) je, ukazuje, co tu legendu udělalo legendou. U Subaru každý vidí STI, u Lanceru EVO.
Avatar - kari.laz
15. 1. 2021 10:55
Re: Proč
Víš, kteří lidé bývají nejhloupější? Ti co si o sobě myslí, že jsou nejchytřejší a ještě se to snaží veřejně prezentovat ;-)
Opravdu inteligentní člověk nemá při konfrontaci potřebu vytahovat svou inteligenci.
Avatar - Blue Sun
15. 1. 2021 10:29
Re: Proč
Názory takových lidí mě vpravdě ani trošku nezajímají. Jestli něco mačkají jen kvůli tomu, že jsem chytřejší a oni se s tím neumí vyrovnat, jejich smůla.
Avatar - Ozzman
15. 1. 2021 10:28
Re: Zajímavý
Víš o tom, že ty sportovní úspěchy prodávají modely pro plebs? Na tomhle si postavil jeden čas Ford svůj marketing, Sierra, Escort, Mondeo, Fokus.. ostré verze vyhrávaly či se umistovaly v soutěžích a lidi pak Ford vnímali, že si i s tím nejobyčejnějším Fokusem kupují trochu "sportovního" ducha značky, což zrovna u Fordu platilo, protože ta auta měla a mají pořád skvělé jízdní vlastnosti.

Stejně jako Renault 5 toto Renault udělal s Cliem, Williams, Sport, RS... pak můžeme jít na další značky - Subaru, legenda rallye a většína aut mělo CVT či HDM a dynamiku horší, než většina Golfů...
Avatar - Blue Sun
15. 1. 2021 10:20
Re: Zajímavý
Jo jo, tvůj syn a Monti systém, ti jsou určující pro tvorbu legend...
Renault 5 je prostě více, než jen Turbo, které si tady všichni pamatujete. Stejně jako se Brouk či Kachna nestaly legendami kvůli sportovním verzím, není tomu tak ani u R5. A to se klidně stav na hlavu, realitu nezměníš. Ani svými směšnými pokusy o napadání mé osobnosti.