Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Renault pracuje na elektrickém SUV. Využije prvky konceptu Morphoz

David Bureš David Bureš 27. 4. 2020 • 07:12
114
1
Zobrazit náhledy (114)
Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz Renault Morphoz

Automobilka Renault aktuálně pracuje na dvou elektromobilech pro blízkou budoucnost. Jeden se v Evropě bude prodávat se znaky Dacie, druhý se objeví v nabídce mateřské značky.

Renault je v rámci Evropy jedním z průkopníků elektrického pohonu. Už léta prodává elektrickou verzi dodávky Kangoo nebo elektrický hatchback Zoe, který dlouhodobě patří mezi nejprodávanější elektromobily na starém kontinentu. V době expanze elektromobility napříč všemi automobilkami je však u Renaultu spíše klid. To však neznamená, že by ve Francii čile nepracovali na novinkách s elektrickým pohonem.

V tuto dobu jsou totiž rozběhnuty hned dva projekty, které se dají považovat za klíčové. První je levné elektroauto, které se bude na starém kontinentu prodávat se znaky Dacie, přičemž druhý je elektřinou poháněné SUV, které bude nabízet mateřský Renault. Odhaleno má být během následujících 18 měsíců.

Automobil se podle všeho inspiruje designérskými prvky konceptu Morphoz, který se měl prezentovat na letošním ženevském autosalonu. To by znamenalo nový styl s úzkými světly, jak vpředu, tak vzadu.

„Doufáme, že ho budeme moci udělat, aby v lecčems vypadal jako Morphoz. Byl to zajímavý úkol, protože jsem chtěl zajistit, aby naše elektromobily byly hodně osobité, přestože třeba nemají obvyklý charakter a prvky jako velkou maskou, které tradiční auta mají a dávají jim tvář vozidla,“ říká dlouholetý šéfdesignér Renaultu Laurens van den Acker.

Z hlediska rozměrů nebo koncepce o chystaném SUV prakticky nic nevíme. Jen výchozí délka 4.400 mm konceptu Morphoz naznačuje, že by se mohlo jednat o kompaktní model ve stylu Kadjaru. Základem každopádně bude nová alianční platforma CMF-EV vyvinutá pro potřeby elektromobilů. Vůz ji bude sdílet se sériovou verzi konceptu Nissan Ariya, kterou japonská automobilka rovněž chystá pro následující měsíce.

Architektura je přitom vyvíjena tak, že může nabídnout pohon jedné, nebo obou náprav, což je možnost, která by se měla objevit také u sériového SUV s elektrickým pohonem. Morphoz přitom v základu používal baterie s kapacitou 40 kWh, které mu postačí k dojezdu 400 km, což je hodnota, na kterou by se mohla dostat i produkční verze. Naopak myšlenka prodlužující se karoserie Morphozu nebo možnost instalace dodatečných baterií pro navýšení dojezdu zůstane vyhrazena konceptu.

Renault mimo to chystá sériovou verzi konceptu Dacia Spring, která se začne prodávat v roce 2021. Malý crossover bude vycházet z Renaultu K-ZE pro čínský trh, na evropských trzích se však bude prodávat se znaky rumunské automobilky.

Už prakticky hotový je pak elektromobil na bázi Renaultu Twingo, který se měl původně představit na zrušeném ženevském autosalonu. Využít má elektromotor o výkonu 60 kW sdílený s větším modelem Zoe a baterie s kapacitou 22 kWh pro dojezd až 215 kilometrů. Twingo Z.E. se začne prodávat ještě letos, byť není jasné, zda i na českém trhu, kde už výchozí minivůz s konvenčním pohonem kvůli nízkému zájmu skončil.

Související články

Témata
9. 5. 2020 15:37
Elektrika
Kdy konečně lidem dojde, že elektřina není cesta...?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku