Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Říjnové novinky pro české motoristy jsou tu! Méně povinné výbavy a nová ulička pro záchranáře

redakce AUTO.CZ
Diskuze (9)
Motoristy čeká od pondělí řada změn. Ministerstvo dopravy novinky shrnulo v tiskové zprávě.

České motoristy čeká od října řada změn. Za stáčení tachometrů bude nově hrozit až půlmilionová pokuta, obsah povinné výbavy aut se zmenší, změní se pravidla pro vytváření uličky pro záchranáře v kolonách a motorkáři se dočkají uvolnění kontrol jejich strojů.

Povinná výbava aut se zjednoduší, nově řidiči nebudou muset vozit náhradní žárovky a pojistky, rezervu, klíč na matice a příruční zvedák. "To ovšem pouze za předpokladu, že má provozovatel auta zajištěnou asistenční službu, která výměnu poškozené pneumatiky na území České republiky nepřetržitě dělá," řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Změny se týkají také autolékárniček, z jejichž povinné výbavy zmizí trojcípý šátek, náplast s polštářkem, nůžky a plastová rouška. Podle ministerstva nejsou pro první první pomoc nezbytné. Řidiči také nebudou muset měnit lékárničku po vypršení doby použitelnosti.

Dalšího zjednodušení se dočkají motorkáři. Majitelé motocyklů s hmotností nad 400 kilogramů, kterých je v Česku registrovaných více než 7500, již nebudou muset absolvovat měření emisí. Pro lehčí motocykly tato povinnost neplatila již nyní. Vedle toho se prodlouží interval pro povinnou technickou kontrolu, ta bude nově místo dvouletých cyklů čtyřletá. "Motorkářům jsme vyšli vstříc. Ve většině případů se jedná o hobby záležitost, své stroje motorkáři zpravidla udržují ve velmi dobrém technickém stavu," uvedl Ťok.

Od října si budou muset řidiči zvykat také na nový způsob vytváření záchranářských uliček v kolonách na tříproudových silnicích. Nově se budou uličky vytvářet mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem. Dosud měla sanitka přijíždět prostředním a pravým pruhem. Stát tím chce zamezit zmatkům způsobeným kvůli odlišné úpravě v okolních státech. Uličky se tak v Česku budou vytvářet stejně jako v Německu nebo Rakousku. Stejnou úpravu připravuje Slovensko. Do záchranářského pruhu smějí vjet pouze auta s právem přednostní jízdy, tedy sanitky, hasičská a policejní vozidla, případně další vozidla s povolením.

Záchranáři změnu vítají, největším problémem však podle nich je nedisciplinovanost řidičů, kteří často uličku vytvářejí až po příjezdu sanitky, což prodlužuje její průjezd. Apelují proto na zvyšování povědomí o této povinnosti mezi řidiči.

Poslední velkou změnou jsou vyšší postihy za stáčení tachometrů, za což bude hrozit až půlmilionová sankce. Podle ministra dopravy je novela zákona namířena především proti společnostem, které používají tyto praktiky opakovaně. "Běžné řidiče, kteří omylem koupí auto se stočeným tachometrem, poškozovat nechceme," uvedl Ťok. Novela zavádí také pokuty až 50.000 korun pro mechanika, který nevystaví protokol o opravě nebo výměně tachometru, a 10.000 korun pro provozovatele auta, který takový protokol nepředloží při STK. Manipulaci s počítadly na tachometru dosud zákon neupravoval, v případě vzniklé škody nad 5000 korun se však mohly stáčením tachometrů zabývat soudy. Základ k tomu položil judikát Nejvyššího soudu z roku 2014, který z takového jednání odvodil trestný čin podvodu. Praxe se však ukázala jako nedostatečná.

Novela zákona o provozu vozidel na pozemních komunikacích začne platit od 1. října.

redakce AUTO.CZ
Diskuze (9)
6. 10. 2018 21:00
cizina
Ono člověku se ulevý když nebude muset tak často utrácet za lékárnu kterou pak zabalenou může vyhodit ale hold pak když se jede zahranice si člověk musí pročíst jak to je u nich aby to třeba nebylo špatně když bude propadlá
Avatar - Adrouš
6. 10. 2018 17:52
výbava u sousedů v Polsku
Trochu mimo, ale věděli jste že v Polsku je povinnost mít v autě hasící přístroj? Já tam přes ně jel s přítelkyní a zjistil jsem to až když o tom kecal kamarád v hospodě >:D Tak štěstí, že mě tam nikdo nezastavil a nechtěl vidět mojí povinnou výbavu.
3. 10. 2018 17:02
lobbing
Stejně to byl a je jeden velkej lobbing, obměňování obvazů co vydrží desítky let a stále se měnící výbava lékárniček... komu to asi tak mohlo vyhovovat
1. 10. 2018 15:17
Re: a jak to je kdyz vyjedu za hranice??
Dle MD to okolni staty vedi a musi respektovat :-) takze by nemel byt problem v EU :-)
1. 10. 2018 13:00
a jak to je kdyz vyjedu za hranice??
sice plati videnska umluva z 1968, ze povinna vybava se ridi predpisy země, kde je auto registrovane, ale i zde na auto.cz bylo několikrát zminovany, ze zrovna rakusaci na to z vysoka dlabou a pozaduji vybavu podle svých predpisu.
a tezko pak budu nejakyho policajta presvedcovat, ze mam vse poradku podle predpisu CR, a ze plati videnska umluva, ale když bude trvat na svym a bez zaplaceni pokuty me nepusti dal tak me nezbyde nic jiného nez zaplatit...