Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Rivalové: Skvěle zahraný Lauda a několik historických chyb (recenze)

David Bureš David Bureš 7. 10. 2013 • 12:50
18
Pařmen Hunt a pečlivý Lauda, nový film Rivalové sleduje souboj těchto dvou slavných a protikladných postav. Jak si s tímto tématem autoři poradili?

Do českých kin tento týden vstoupil snímek Rivalové (v originále Rush) režiséra Rona Howarda (Apollo 13, Šifra mistra Leonarda) pojednávají o rivalitě slavných pilotů Formule 1 – Rakušana Nikiho Laudy a Brita Jamese Hunta. Jedná se o film, který by fanoušci automobilů a motorismu rozhodně neměli přehlédnout.

Film se zaměřuje především na sezonu 1976, kdy Niki Lauda s Jamesem Huntem bojovali o titul mistra světa Formule 1. Tento rok se navíc odehrála vážná nehoda na Nordschleife, během které Lauda málem uhořel.

Rivalové jsou svižným filmem, který diváka vtáhne rychle do děje, přiková ho k sedačce a nechá ho vydechnout až jen u poněkud patetického konce.

Obě hlavní postavy jsou skvěle vykresleny a zahrány. V tomto ohledu je třeba vyzdvihnout Daniela Brühla (Lauda). Brühl i díky tomu, že mu jeho předobraz během natáčení radil, skvěle zvládá Laudova gesta i přízvuk, ve scénách po německé nehodě s popáleninami na obličeji si jej díky maskérům divák klidně splete se skutečným Laudou.

Perfektně natočena je málem tragická nehoda Laudy na Nordschleife i následná rekonvalescence rakouského pilota. Ocenit je třeba i použití původních záběrů. Naopak upozornit je třeba na chybující překlad, v titulcích se místo výrazu „spoiler“ několikrát objeví výraz „blatník.“

Člověk se během filmu také pousměje. Třeba nadšením italských tifosi, když Lauda řídí jejich Lanciu 2000. Nebo když Hunt Laudovi vykládá, že je jeho obličej hezčí než před nehodou.

Tvůrci filmu si však mohli odpustit jeho podtitul „skutečný příběh Nikiho Laudy.“ Ve filmu se objevuje několik faktografických chyb. Některé nevadí, je zkrátka jasné, že si autoři filmu historii upravili tak, aby byla pro filmové zpracování zajímavější, vždyť jde o film a ne o dokument. Nad některými omyly ale přimhouřit oko nelze, zvlášť když Lauda osobně byl poradcem autorů filmu.

Tou nejpodstatnější chybou je jednání Hunta se zástupci stáje McLaren. Britský jezdec je ve filmu prosí, aby jej přijali do týmu na nadcházející sezonu, že si „klidně uváže i kravatu“. Ve skutečnosti Hunt smlouvu s McLarenem podepsat nechtěl, právě kvůli povinným společenským závazkům.

Na předstartovní schůzce před závodem na Nordschleife zase Hunt chce závodit a vysmívá s kolegy Laudovi, že je zbabělec. Hunt přitom jako Lauda patřil mezi odpůrce konání závodu na tomto nebezpečném okruhu.

Jsou tu i další chybky, kterých si ale všimne jen opravdový znalec Formule 1. Třeba chybné přilby a overaly, nepřesný souhrn některých událostí nebo fakt, že během dramatického Grand Prix Japonska pršelo jen část závodu.

Rivalové jsou povedeným filmem. Divák si připomene dobu sedmdesátých let, kdy Formule 1 nebyla sterilní jako dnes. Škoda, že se tvůrci filmu nevyvarovali některých chyb, které poněkud kazí celkový dojem. Běžný divák si většiny z nich nevšimne a bude během projekce přikován k sedačce tak, že Rivaly určitě ocení na jedničku. Fanoušci a znalci historie Formule 1 budou kritičtější, film ohodnotí hůře, možná i trojkou.

Osobně Rivalům dávám kvůli těm drobným nepřesnostem jedna minus, mezi snímky spojenými s motorismem podle mě určitě patří mezi ty nejpovedenější. Bezpochyby se dá zařadit po bok (místy zdlouhavého) Le Mans a skvělého dokumentu Senna.

Témata
29. 1. 2014 14:37
Dnes vychází na DVD
Kdo ten film ještě neviděl, tak dnes vychází na Blu-Ray a DVD ( [odkaz] ), podle mě to stojí za to, líbil se mi.
14. 10. 2013 16:45
Komentář k chybám ve filmu
Myslím, že Lauda, který byl pro Howarda a Morgana konzultantem filmu podává jasné vysvětlení, proč tam ty chyby nechal, v tomto článku v NY Times - Niki Lauda, the Man and His Racing Legend:

I have no idea about movies, but the most important is that you get men and women interested. And Peter explained it very simply: He had to write the movie where two personalities fight each other and in the end you have two winners. There is not one loser and one winner, there are two winners.

Článek najdete zde: [odkaz]
Avatar - CountachSV
8. 10. 2013 15:32
F1
z tohoto ranku doporučuji film SENNA... je to sice dokument, ale má neskutečnou sílu. Kdo měl Ayrtona rád, tak si krásně zavzpomíná.

[odkaz]
Avatar - 3_diamanty
8. 10. 2013 15:09
Re: Nemůžu se dočkat...
[odkaz] ;-)
Avatar - Jaros71
8. 10. 2013 13:41
Re: Ještě než si přečtu článek
Film je úžasný..
Nikiho mám rád a i později v McLarenu jsem mu moc fandil..
Šestikolový Tyrell jsem měl jako angličák na poličce v 80.letech..bohužel nepřežil hrátky mého mladšího bratra.. ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud