S elektromobilem na dlouhé cesty? Žádný strach, je to hračka
Jste na tom podobně jako řada především čerstvých majitelů elektromobilu? Máte pochybnosti kvůli relativně malému dojezdu v porovnání se spalovacími auty? Nezoufejte, není se čeho bát! Klidně se pusťte i na delší cestu, napříč republikou, ale i Evropou. Díky dnes už dostatečně husté síti nabíjecích stanic to jde bez problémů. Jen je potřeba se trochu zamyslet. Přinášíme několik osvědčených tipů a rad.
S tradičními auty jsme často zvyklí zastávky předem moc neřešit a když se zásoba benzínu či nafty začne tenčit, prostě zastavíme u první vhodné pumpy. Úplně stejně to funguje u elektromobilů, u kterých díky velmi dlouhému dojezdu a husté síti nabíjecích stanic není nutné plánovat. Ale při delší cestách je přeci jen vhodné si dopředu zjistit, jaká trasa bude optimální a kde bude vhodné nabít, například kvůli nabízeným službám. „Ideální je využít interaktivní mapy nabíječek, třeba tu, kterou jsme vytvořili pro E.ON Drive. Poskytuje uživatelům přehledné a intuitivní rozhraní umožňující snadné vyhledávání a filtrování dobíjecích stanic podle různých kritérií. To uživatelům poskytuje výhodu při plánování cest a snadný přístup k informacím o nabíjecích stanicích, které potřebují,“ popisuje Martin Pultzner, jeden ze zakladatelů společnosti Iguana Technology a odborník na e-mobilitu.
Možná ještě lepší strategií je využít mapy integrované v infotainmentu automobilu. Tam si vůz sám naplánuje zastávky potřebné k dočerpání energie tak, aby kapacitu baterie dobře využil a zároveň na nabíječkách strávil co nejkratší dobu. Auto si také samo včas spustí předehřev baterie. A člověka pak překvapí, že z Prahy na jih Itálie potřebuje třeba jen tři půlhodinové zastávky.
Co dalšího mít na paměti?
- Předem se zajímejte, jaké služby a aktivity jsou u nabíječky k dispozici. To je důležité hlavně při cestách s dětmi. Dostatek šťávy sice doplníte za půl nebo tři čtvrtě hodiny, je to ale ideální doba na protažení, napití, krátkou procházku nebo hru na přilehlém hřišti.
- Pokud jedete s obytným přívěsem, podívejte se na fotky nabíječky v mapách nebo v aplikaci pro nabíjení, zda jsou nabíjecí stojany průjezdné. Nebudete tak muset přívěs odpojovat. Bohužel ani u ultrarychlých stanic to zatím nebývá pravidlem a průjezdní stojany jsou spíše výjimkou.
- Chystáte se na zimní dovolenou do zahraničí? Pozor na předpisy pro přezutí na zimní pneumatiky v různých zemích a oblastech. A pokud ještě zimní kola nemáte a vybíráte, doporučujeme volit spíše menší průměr – sníží spotřebu a zvýší dojezd i komfort. Například mezi 19 až 21palcovými koly může rozdíl ve spotřebě (a tedy v dojezdu) být až patnáct procent. (Pokud máte letní a zimní kola různě velká, nezapomeňte autu v nastavení zadat aktuální průměr, aby korektně počítalo vzdálenosti, rychlost, dojezd a podobně.)
- V zahraničí také prozkoumejte možnosti nabíjení, poskytovatele a předplatné. Stáhněte si příslušné aplikace do mobilu. Případně využijte nabíjecí službu přímo od vaší automobilky, která jednotně funguje v celé Evropě a nemusíte další aplikace stahovat.
- V chladných dnech pro zvýšení komfortu a snížení spotřeby před jízdou vyhřívejte interiér prostřednictvím mobilní aplikace nebo časovačů. Ještě efektivnější to je, když auto předehřejete, dokud je připojené k nabíječce.
- Plánujte ubytování podle možností nabíjení, řada hotelů a penzionů už dnes přinejmenším wallboxem disponuje, stačí však i přístup k obyčejné 230V nebo 380V zásuvce. Podobně se zajímejte o možnosti nabíjení na parkovištích u nákupních center, pamětihodností nebo sportovišť.
- Mějte záchrannou brzdu v podobě asistenčních služeb, které nabízejí dobití na místě nebo odtah k nejbližší nabíječce. Asistenci lze pořídit i krátkodobě, a i pro zahraničí. Některé automobilky nabízí takovou asistenci již v ceně vozu.