Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Saab se opět potýká s nedostatkem peněz na mzdy

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 25. 8. 2011 • 21:26
9
Firma již odložila vyplacení mezd dělníkům a peníze možná nedostanou včas ani pracovníci v kancelářských profesích.

Problémová švédská automobilka Saab se opět potýká s nedostatkem peněz na mzdy zaměstnanců. Firma již odložila vyplacení mezd dělníkům a peníze možná nedostanou včas ani pracovníci v kancelářských profesích. Uvedla to dnes nizozemská společnost Swedish Automobile, která je majitelem Saabu.

"Velmi intenzivně pracujeme na získání potřebných finančních prostředků, ale neexistuje žádné konkrétní datum, kdy budou mzdy vyplaceny," uvedla mluvčí Saabu Gunilla Gustavsová. Odboráři již dříve pohrozili, že budou usilovat o bankrot podniku, pokud nebudou mzdy vyplaceny v požadovaném termínu.

Výroba automobilky Saab byla v dubnu zastavena, protože její dodavatelé přerušili dodávky kvůli nezaplaceným účtům. Firma obnovení výroby opakovaně odložila. Se spuštěním produkce podle posledních informací počítá nejdříve na konci srpna.

Švédské úřady minulý týden začaly zabavovat části majetku Saabu. Snaží se tak získat peníze na splacení dluhů Saabu vůči dodavatelům a daňové správě, na kterou věřitelé své pohledávky převedli. "Intenzivně pracujeme na vyřešení situace s cílem zaplatit všechny krátkodobé výlohy a co nejrychleji obnovit produkci," uvedla Gustavsová.

Swedish Automobile se začátkem loňského roku dohodla s americkou automobilkou General Motors, že od ní koupí ztrátový Saab za 400 milionů dolarů (téměř sedm miliard Kč). Dohoda zachránila švédskou značku před postupným ukončením činnosti, o kterém rozhodla GM.

Swedish Automobile letos uzavřela dohody s čínskými společnostmi Zhejiang Youngman Lotus Automobile a Pangda, které by měly vyřešit dlouhodobější financování Saabu. Čínští investoři by tím získali většinu ve Swedish Automobile, a Saab by se tak stal již druhou švédskou automobilkou pod čínskou kontrolou. Loni čínská společnost Geely koupila švédského výrobce osobních vozů Volvo Car od amerického koncernu Ford Motor.

Témata
27. 8. 2011 01:59
Eutanazia
Nech sa uz Svedsko konecne vykasle na svoj rating. SAAB nebude ani prvy, a ani posledny, skrachovany vyrobca automobilov. Pani manazeri by aspon mohli vydat a svojim klientom darovat knihu o histrorii ich automobilov SAAB.
26. 8. 2011 08:17
Re: ?
:yes:
26. 8. 2011 07:06
Re: ?
:yes:
Avatar - Hammunasakra
25. 8. 2011 23:22
Re: ?
Akorát že Bartošová nebyla kvalitní a zajímavá NIKDY (a to Saab býval..
25. 8. 2011 22:45
Re: ?
Akorát že Bartošová nezajímá opravdu vůbec nikoho ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku