Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Šanghaj 2019: Nio ES6 je čínský elektromobil s tváří Citroënu. A jeho infotainment na vás civí

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 17. 4. 2019 • 00:17
25
Zobrazit náhledy (25)
Nio ES6 Nio ES6 Nio ES6 Nio ES6 Nio ES6 Nio ES6 Nio ES6 Nio ES6 Nio ES6 Nio ES6 Nio ES6 Nio ES6 Nio ES6 Nio ES6 Nio ES6 Nio ES6 Nio ES6 Nio ES6 Nio ES6 Nio ES6

Nejen velké evropské značky, ale i místní výrobci ukazují své vozy na šanghajském výstavišti. Jedním z nich je i tvůrce elektromobilů Nio, který představuje nové SUV.

Dnešní doba přeje SUV a není divu, že na drtivé většině stánků napříč šanghajským výstavištěm jde o hlavní hvězdy. Přitom když chvíli sledujete provoz v centru města, ani byste neřekli, že jsou Číňané zvýšenými karoseriemi posedlí. Stále tu potkáte, plno tradičních sedanů či hatchbacků. Prodejní čísla však hovoří jasně.

Ještě jedna věc mě při putování šanghajskými ulicemi překvapila: vůbec nejsou vidět čínská auta. Předpokládal jsem, že právě ty budou tady na silnicích hrát prim, ale kdepak. Mnohem častěji tu potkáte Mercedes, BMW, nebo Volkswagen. Cestou na výstaviště jsem vlastně zaregistroval jen jediné čínské auto, které mě zaujalo vzhledem připomínajícím francouzský Citroën.

Byl to model ES8, vlajková loď čínského výrobce elektromobilů Nio. A právě tato značka představovala na šanghajském výstavišti nový model ES6, tedy menšího sourozence velkého SUV. Nemůžu si pomoc, ale úzké diodové světlomety na přídi mi opravdu hodně připomínají designový jazyk Citroënu. A vlastně musím říct, že vůz jako takový nevypadá vůbec špatně. Snad jediná věc, která mě trochu zaráží, je nesourodost přední a zadní části. Skoro jako by patřily úplně jiným automobilům.

Vůz dostává tradiční konvenční zrcátka, ale v dalších ohledech nabízí moderní a neokoukaná řešení. Třeba výsuvné kliky dveří či efektně vyjíždějící víčko, které uschovává konektor pro dobíjení.

Neméně zajímavé je auto uvnitř. Pracoviště řidiče je samozřejmě plně digitální, tedy s decentní obrazovkou namísto budíků a velkým displejem uprostřed. Jinak je interiér čistý a překvapil kvalitními materiály. Zajímavě uložené je také tlačítko pro uvedení vozu do provozu, které je umístěno na boku středové konzole.

Až po chviličce si všímám kulatého budíku uprostřed přístrojové desky. Nejsou to ale jen obyčejné hodiny, ale unikátní součást multimediálního systému Nia. Ten prostřednictvím kamery nad vnitřním zpětným zrcátkem a detekce hlasu pozná, kdo v kabině zrovna dává hlasový pokyn, začne se na něj dívat a posléze přání splní. Zajímavé řešení, ale nic pro introverty.

Pro zájemce o tohle auto ale máme jednu špatnou zprávu. Nio je ryze čínský výrobce a aktuálně nezvažuje expanzi na další světové trhy. Novinka představená na šanghajském výstavišti se začne po místních cestách prohánět v létě tohoto roku.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku