Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Sazebník pokut na Slovensku: Novinky pro rok 2012

Aleš Jungmann Aleš Jungmann 3. 1. 2012 • 12:36
1
22
Řada českých řidičů jezdí alespoň občas k našim východním sousedům. Co se od ledna změnilo?

Novinkou je například pokuta ve výši 30 euro za to, že dospělý spolujezdec sedmnáctiletého řidiče, který by na něho měl dohlížet, u sebe nemá platný řidičský průkaz. Zajímavostí je také postih za neodstranění sněhu a ledu z vozidla či nákladu: policista v tu chvíli může udělit pokutu ve výši 60 eur.

Blokově lze lehčí přestupky vyřešit pokutou do výše 60 eur, závažnější porušení zákona může být potrestáno až do výše 150ti eur. V případě opravdu flagrantního porušení zákona (jízda bez řidičského oprávnění, užívání tzv. antiradarů, vjezd na blikající železniční přejezd...) může být udělena pokuta až 650 eur.

Spomaľ, máš privysokú rýchlosť...

Pokuty za překročení rychlosti mimo obec se sice snížily, vysoká rychlost v intravilánu se naopak od ledna o něco více prodraží. Překročení rychlosti mimo obec o 20 až 24 km/h vás nyní bude stát ne 50 ale 40 eur, o 25 až 29 km/h ne 80 ale 60 eur a o 30 až 34 km/h ne 120 ale 100 eur.

V obci je pokutou trestáno překročení rychlosti od 6 do 9 km/h deseti eury, například za překročení o 20 až 24 km/h však už hrozí pokuta 100 eur, při jízdě rychlostí vyšší o 35 až 39 km/h 200 eur. Závažnější porušení rychlosti se automaticky přesouvá k projednání příslušnému správnímu orgánu (mimo obec překročení o 50 km/h a více).

Porušení zákazu předjíždění je nově trestáno kulatou částkou 100 eur, zastavení na přechodu pro chodce či cyklisty vyjde na 30 eur, pokud přitom například chodce navíc ohrozíte, může vám policista udělit pokutu 150 eur. Stejný postih platí i v případě ohrožení jiného účastníka dopravy.

Cyklisté si s novým sazebníkem vyslouží větší respekt na silnicích, protože pokud je budete z útrob vašeho plechového miláčka přehlížet a nedáte jim přednost v jízdě, dostanete pokutu 40 eur. Při ohrožení cyklisty odbočujícího vlevo při vašem odbočování vlevo vám hrozí pokuta 60 eur.

Značka „Nehoda“

Nově se lze na slovenských silnicích setkat s dopravní značkou „Nehoda“. Označuje úsek, kde byste měli pokračovat jízdě se zvýšenou opatrností kvůli zvýšenému nebezpečí havárie. Za přestupek spáchaný v takto označeném úseku se udělené sankce automaticky zvyšují o jednu pětinu.

22. 3. 2012 07:44
Re: som zvedavy kedy zacnu pokutovat
Ježišmarja, s Tebou ta závist ale tříská.
20. 2. 2012 14:57
Re: Som dojatý
Lenže ten sneh z kapoty sa pri jazde môže ocitnúť na čelnom skle - a to už má na bezpečnosť vplyv. Podobne sneh na streche - pri pribrzdení ti zletí na sklo, alebo s apri jazde utrhne a letí dozadu - na kapotu alebo čelné sklo auta za tebou.

Mne osobne je povinnosť očistiť vozidlo od snehu a ľadu pred jazdou vážne nepríjemná, pretože moje Kangoo je vysoké a dostať sneh zo strechy nie je nič ľahké ani príjemné, napriek tomu s myslím, že tento predpis má svoju váhu a opodstatenie. A nie iba u osobných áut.
4. 1. 2012 17:52
Re: pokuty
nastastie to uz neplati na alkohol, ten sa uz velmi tazko riesi cez znamych, povedal by som ze sanca je limita k nule :-)
4. 1. 2012 12:10
Re: som zvedavy kedy zacnu pokutovat
Suhlasim s tym ze policajti a najma ti mestki sa castokrat odbavuju na sprostostiach. Co sa tyka zvysku prispevku, podla mna je to blbost.
Neviem kadial jazdis ale ja si skor vsimam ze vyssie triedy aut su jedni z mala cistych aj v obdobi kedy nema zmysel chodit na umyvarku. Prave som sa vratil z obchodneho centra a na umyvarke v garazach boli len ako si ty napisal "drahe auta nemeckych znaciek".
Co sa tyka mna som holohlavy - nedobrovolne, jazdim na nemeckom aute a casto krat je cele od blata, kedze tyzdenne chodim viac krat potapat a naozaj nemam chut chodit 3x do tyzdna na umyvarku. Napriek tomu SPZ nie je problem na aute precitat. ;-)
4. 1. 2012 09:35
6-9 km/h?
Aka pokuta je teda za prekrocenie maximalnej povolenej rychlosti v obci o 10 km/h ???