Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Škoda Auto obnovila výrobu vozů v závodě v ukrajinském Solomonovu

ČTK ČTK 16. 6. 2022 • 23:49
22
1
Zobrazit náhledy (22)
Škoda Kodiaq Sportline Škoda Kodiaq Sportline Škoda Kodiaq Sportline Škoda Kodiaq Sportline Škoda Kodiaq Sportline Škoda Kodiaq Sportline Škoda Kodiaq Sportline Škoda Kodiaq Sportline Škoda Kodiaq Sportline Škoda Kodiaq Sportline Škoda Kodiaq Sportline Škoda Kodiaq Sportline Škoda Kodiaq Sportline Škoda Kodiaq Sportline Škoda Kodiaq Sportline Škoda Kodiaq Sportline Škoda Kodiaq Sportline

Automobilka Škoda Auto a její obchodní partner Eurocar na začátku tohoto týdne obnovily výrobu vozů Škoda v závodě v ukrajinském Solomonovu. Zhruba do poloviny měsíce plánuje firma Eurocar v prvním kroku zkompletovat všech 80 vozů, které byly minulou středu vypraveny vlakem z Mladé Boleslavi.

Jedná se o modely Kodiaq a Karoq, které byly na Ukrajinu doručeny v rozložené formě. Řekla to mluvčí Škoda Auto Simona Havlíková.

"Závod v Ukrajinském Solomonovu současně i nadále funguje jako logistické centrum, které ve spolupráci s OSN a Červeným křížem poskytuje humanitární pomoc Ukrajincům. Obnovení výroby je pozitivním signálem, že Ukrajina je nezdolná ve své touze růst a jít kupředu," uvedla Havlíková.

Video se připravuje ...

Vozy na Ukrajinu dopravil vlak ve formě takzvaného SKD, tedy Semi Knocked Down (částečná předmontáž). Z hotových vozů byly demontovány motor, převodovka, přední náprava, zadní náprava, kola, výfuk, v případě verze 4x4 i kardanový hřídel. Spolu s karoserií byly zabaleny na palety, které putovaly k opětovné montáži v závodě na Ukrajině.

Škoda má výrobní závody v Rusku. Na Ukrajině má montážní závod v Solomonově, kde auta pro českou automobilku montuje ukrajinská společnost Eurocar, která po začátku ruské invaze výrobu vozů přerušila.

Škoda kvůli invazi také přerušila veškeré aktivity v Rusku. Přerušila výrobu ve svých ruských závodech v Kaluze a Nižném Novgorodu a zastavila i export vozů do země.

Ruský trh je jeden z nejvýznamnějších trhů značky Škoda ve světovém měřítku. V roce 2021 pro ni bylo Rusko druhým největším trhem. Škoda Auto zde prodala 90.400 vozů. Lze tak očekávat dopad na hospodaření firmy. V Rusku vyrábí Škoda modely Rapid, Octavia, Karoq a Kodiaq. V Nižném Novgorodu se vyrábějí tři modely, Rapid se vyrábí v závodě v Kaluze.

Škoda Auto loni zákazníkům na celém světě dodala 878.200 vozů, což je o 12,6 procenta meziročně méně. Automobilka loni zvýšila nekonsolidovaný čistý zisk o 48 procent na 22,41 miliardy korun. Nekonsolidované tržby se snížily o 0,4 procenta na 422,6 miliardy.

Doporučujeme

Témata