Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Škoda Auto: Výpadek dodávek kvůli koronaviru se nepodaří nahradit

ČTK ČTK 1. 11. 2020 • 18:45
27
9
Zobrazit náhledy (27)
Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Výroba v Kvasinách Výroba v Kvasinách

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala za první tři čtvrtletí letošního roku svým zákazníkům 721.900 vozů. Jde o meziroční pokles o 21 procent.

Důvodem poklesu bylo výrazné narušení trhů společně s výpadky ve výrobě, způsobené uzavřením českých výrobních závodů na 39 dní ve druhém kvartálu, a to kvůli pandemii koronaviru. Tyto výpadky se v České republice již do konce roku nepodaří nahradit, uvedla dnes automobilka v tiskové zprávě.

Firma počítá s výrobními omezeními plynoucími z následků koronavirové pandemie. Tato výrobní omezení znamenají, že zaměstnanci mají například delší přestávky, odbory bojují za zrušení přesčasů či směn navíc, v říjnu se tak některé tyto směny nekonaly.

video

V září dodala automobilka zákazníkům celkem 104.600 vozů, což činilo naopak meziroční nárůst o 2,6 procenta.

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty.

"Finanční výsledky za třetí čtvrtletí dokazují, že se naše maximální nákladová kázeň vyplácí. Také dodatečně zavedený krátkodobý program, vedoucí ke snížení nákladů a kapitálových výdajů, stejně jako opatření zaměřená na optimalizaci oběžných aktiv a likvidity, jsou účinná," řekl člen představenstva Klaus-Dieter Schürmann. Firma podle něj nadále sleduje aktuální situaci a podnikne další kroky k eliminaci finančních dopadů stále se zpřísňujících vládních opatření, která mají zamezit šíření koronaviru.

Škoda Auto loni dodala celosvětově 1,24 milionu aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích. Zaměstnává téměř 39.000 lidí, z toho v ČR téměř 34.000.

Související články

Témata
2. 11. 2020 11:02
Re: Opravdu jenom nepodaří?
Jsi úplně mimo. Červenec, srpen, září byly nejlepší měsíce v historii co se množství objednávek týče. Octávka je v RS verzích vyprodaná na 8 měsíců dopředu. Enyaq je vyprodaný do konce roku 2021. Nestíhá se Kamiq, Kodiaq, Karoq. Dodavatelé nestíhají, Škodovka tlačí přesčasy a flexikonta, ale odbory jsou proti tomu, což v současné situaci chápu.
2. 11. 2020 09:07
Re: Opravdu jenom nepodaří?
Tak 20% vyrobit nedoženou. Všechny automotive firmy jedou od půlky srpna na 120% a víc ze sebe už prostě nevymáčknou. Stejně počítám, že to v prosinci chcípne a automobilky budou utlumovat výrobu nebo to zavřou úplně kvůli Covidu. Nicméně trhá to někomu žíly? Tak se prostě prodá míň aut a budou holt jednou horší čísla. Rozhodně kvůli tomu nezkrachují a Škodovka bohužel zažije mizernější rok. Vyděláno na to mají z předchozích let. Spíš bych se obával o jejich dodavatelský řetězec, který sešlapali na minimální naprosto nesmyslný marže a přežití některých jejich dodavatelů teď visí na vlásku.
2. 11. 2020 08:22
Re: Opravdu jenom nepodaří?
Asi tak.
Však, keď sú tie škodovky také supr, tak si ľudia počkajú aj rok a predaje dobehnú. Či?
Avatar - Ada je zase tady
2. 11. 2020 01:01
Re: Opravdu jenom nepodaří?
Octavia ještě jede, protože má diesel. Vehikly s muzeálním benzínovým motorčekem si kupuje jen pomatenec. :no:
Avatar - Emel
1. 11. 2020 23:11
Re: Opravdu jenom nepodaří?
Noo... za 1-9 má Škodovka druhý nejmenší pokles z top 20 (-19,7% při poklesu trhu -29,3%). Takže se dá říct, že si letos vede poměrně dobře... vzhledem k okolnostem.

ID se jí netýká, Enyaq asi žádná podstatná čísla zatím dělat neměl... a Octavia sice má problémy, ale evidentně se prodává (registruje).

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud