Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Škoda se chystá na kolektivní vyjednávání, je prý v nejsložitější situaci ve své novodobé historii

ČTK ČTK 15. 10. 2021 • 05:04
34
42
Zobrazit náhledy (34)
Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba v Kvasinách Výroba v Kvasinách Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto se připravuje na pravidelné kolektivní vyjednávání mezi vedením firmy a odbory. Nejdůležitějším úkolem blížícího se vyjednávání bude zachování zaměstnanosti, Škoda se nachází v nejsložitější situaci ve své novodobé historii, uvedl týdeník Škodovácký odborář.

"V roce, který měl být nadechnutím po kritickém období plném omezení trhů z důvodu pandemie, přišla další těžká rána v podobě kritického nedostatku polovodičů. Firma kvůli tomu jen letos ztratila desítky směn a statisíce nových vozů, které mohla včas dodat zákazníkům. To se silně promítá do jejího hospodaření," uvedly odbory.

Kolektivní vyjednávání zahájí odbory začátkem listopadu, jednat se bude o sociálních nákladech a roční pracovní době. V prvním čtvrtletí příštího roku se bude jednat o mzdách. Odbory jsou připravené opět vyjednat pro zaměstnance ty nejlepší podmínky, požadavky ale budou odpovídat současné ekonomické realitě. "Zkrátka nelze mít v letošním roce nereálné sny o vysoce růstových hodnotách. Zaměření bude směřovat především k zajištění zaměstnanosti, která je pro Odbory KOVO prioritou," uvedl týdeník Škodovácký odborář.

Škoda Auto se, stejně jako další světové automobilky, potýká s problémy kvůli nedostatku čipů. Od pondělí 18. října, zřejmě až do konce roku, se výroba ve Škodě výrazně omezí, případně zcela zastaví. Škoda se zaměří na dokončení rozdělaných vozů, jejichž počet se dlouhodobě pohybuje mezi 30.000 až 50.000.

Platnost současné kolektivní smlouvy skončí 31. března, uzavřena byla na dva roky, tedy v roce 2020. Uzavřít se ji podařilo ještě před vypuknutím pandemie koronaviru, odborům se tak podařilo prosadit růst mezd od 1. dubna 2020 o 5,7 procenta, od 1. dubna 2021 se zvýšily o další 2000 korun. Průměrná tarifní mzda ve Škoda Auto se nyní pohybuje kolem 56.000 korun.

Odbory ve Škodě v čele s předsedou Jaroslavem Povšíkem jsou při vyjednávání úspěšné dlouhodobě. Například v roce 2018 se jim podařilo vyjednat růst mezd o 12 procent, zaměstnanci zároveň dostali do té doby rekordní jednorázový bonus ve výši 60.000 korun, o rok později byl bonus ještě o 5000 korun vyšší.

Škoda Auto loni dodala celosvětově přes jeden milion aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích.

Související články

Témata
16. 10. 2021 20:34
Re: Škoda ?
Dnes nie sú čipy, autá, zdražuje benzín a nafta, teda zdražuje všetko, podobne necestuješ, vtedy kvôli komunistom, dnes kvôli covidu, ešte nás čaká zdraženie elektriny, teda opätovné zdraženie všetkého - fakt niekedy neviem, či je dnes oveľa lepšie ak za socíku.
16. 10. 2021 20:30
Re: Škoda ?
Prečo by nebolo na výber? Keď si chcel napríklad banány, mohol si si kúpiť jablká alebo nič. Vždy si si mohol vybrať. ;-)
16. 10. 2021 08:35
Re: Jak to proboha automobilky plánovaly ?
ano, přeci někde je článek jak škodovkář dostal tu odměnu a někteří říkali, že je to naposled a neví jestli jet na dovolenou nebo si to schovat.
16. 10. 2021 08:32
Re: ...
tak to má být, přeci zaměstnanec je součástí firmy.
16. 10. 2021 08:30
Re: Škodivka si nic jiného nezaslouží,
anebo rekvalifikace, odboráři půjdou třeba na ukrajinu a dělníci do fabrik, co vyrábějí výrobky pro čr a né prioritně pro zisk do německa.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud