Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Skoro polovina řidičů čte SMS zprávy za volantem. A co vy?

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 4. 4. 2012 • 01:55
66
Podle nové studie přiznává 48 % řidičů z velkých evropských zemí, že si někdy čtou SMS zprávy během jízdy.

Téměř polovina evropských řidičů přiznává, že někdy četli SMS zprávu za jízdy. Přitom ale nepopírají, že se podle nich jedná o nebezpečnou činnost.

Průzkum provedla agentura TNS Research International UK na objednávku Ford of Europe. Probíhal od 19. do 23. ledna 2012 a dotazováno bylo 5547 řidičů v Německu, Španělsku, Francii, Velké Británii, Itálii a Rusku.

Průměrně 48 % dotazovaných motoristů se přiznalo ke čtení textových zpráv za jízdy, přičemž v Itálii se takto nechává rozptylovat 61 % oslovených řidičů, v Rusku 55 %, 49 % ve Francii i Německu a 33 % ve Velké Británii.

Poněkud paradoxně se respondenti shodují v názoru, čtení zpráv z telefonu během jízdy je nebezpečné. 95 % dotazovaných ze šesti zemí přiznává, že tato činnost negativně ovlivňuje pozornost řidiče a tím i bezpečnost jízdy. Nejméně polovina byla přesvědčena o tom, že při čtení SMS zpráv reagují na situaci v provozu o 50 % pomaleji.

ZEMĚProcento řidičů, kteří někdy četli SMS během jízdyProcento řidičů, kteří se domnívají, že čtení a psaní SMS během jízdy má vliv na bezpečnost
NĚMECKO49%95%
ŠPANĚLSKO40%97%
FRANCIE49%96%
VELKÁ BRITÁNIE33%95%
ITÁLIE61%93%
RUSKO55%96%
PRŮMĚR48%95%

Průzkum naznačil, že řidič z Německa, Španělska, Francie, Velké Británie a Itálie za volantem nejspíše neodolá příchozí SMS zprávě od partnera či partnerky. Naproti tomu Rusové se nejpravděpodobněji nechají rozptýlit zprávou od člena rodiny, který není jejich životním partnerem či partnerkou.

Respondenti dále uvedli, že s nejmenší pravděpodobností si během jízdy přečtou SMS od přátel. Výjimku v tomto směru představuje Německo a Francie, kde řidiči nejspíše ponechají bez povšimnutí zprávu, která nějak souvisí s jejich prací.

ZEMĚOd koho by si řidiči přečetli SMS nejpravděpodobněji?Od koho by si řidiči přečetli SMS nejméně pravděpodobně?
NĚMECKOPartnerPráce
ŠPANĚLSKOPartnerKamarád
FRANCIEPartnerPráce
VELKÁ BRITÁNIEPartnerPráce
ITÁLIEPartnerKamarád
RUSKORodinaKamarád

Ford, který byl zadavatelem studie, chtěl jejím prostřednictvím ověřit bezpečnostní přínos nových technologií, zaváděných v rámci hlasově ovládaného komunikačního systému SYNC. Ten bude na evropském trhu k dispozici nejprve letos v létě v modelu B-Max a následně jím budou vybaveny i další modely.

Témata
Avatar - jnkd
5. 4. 2012 11:02
Re: Dělám spoustu věcí
To že je někomu 20 ještě nemusí zákonitě znamenat že neumí jezdit ... Nevíš kolik kilometrů najede. Vstáhnu-li to na sebe tak díky práci jezdím okolo 120 tis služebních km (plus nějaké soukromé ale to je v kontextu zanedbatelné) ročně letos bych se měl přehoupnout přes půlmilion km (je mi 23). Nemyslím že jezdím nějak extra i přes několik kurzů bezpečné jízdy, ale věřím že i v mém věku může být člověk slušný řidič. Prostě to nemusí být o věku.
Avatar - rohYpnol
5. 4. 2012 10:47
Omluva neomluvitelného
Obecně vzato je to naprostý hazard, takže hlavu na špalek a sekat.
Přesto jsou (ryze konkrétní) situace, kdy to nemusí být nijak závažný prohřešek, např.
1) řidič zastavil vozidlo v koloně
2) řidič zastavil na červené
Ani toto nijak neschvaluji, ale nikoho tím alespoň neohrožuje.

P.S. Naprosto nebezpečné mi přijde obecně ovládání dotykového telefonu (a vlastně čehokoliv) za jízdy. 1x vyzkoušeno a - nikdy víc. Dotykový display naprosto odvádí zrakovou pozornost řidiče, protože není schopen ovládat zařízení "naslepo" podle hmatu.

Můj závěr tedy je, že dotekové ovládání palubních systémů automobilů za jízdy je absolutní hazard a nechápu, jak mohou automobilky jít touto cestou. Třeba jako u nového Peugeotu 208. Dotykově ovládat maximálně tak navigaci, a to jen u stojícího vozu!
Avatar - Bristol
5. 4. 2012 10:14
Re: SILNIČNÍ SADO-MASO
pověz mi jedno GTI...podle toho co píšeš jsi vášnivý motorista a miluješ požitek z jízdy...pověz mi proč teda pro všechno na světě tak žereš koncernová auta...?? i přes svůl mladý věk mám vyzkoušeno relativně dost aut různých značek...a pokud mám říct auta kde jsem si teda moc zážitku jízdy neužil...tak jsou to vesměs auta Škody a VW...i přes jejich některé nesporné kvality, které respektuju tak tohle jedno zrovna nenabízí...a co se týče například octávky v 1.9TDi...tak mám občas pocit že i ford transit TDCi je zábavnějším autem s lepší zpětnou vazbou(ostatní věci se samozřejmě porovnat nedají) a to je už docela na pováženou... ;-)
5. 4. 2012 08:08
Re: Ano, popravit !!!
Jo GTI je nejen geniální řidič ale zřejmě i geniální otec :yes: Osobně nevidím jediný důvod proč dítěti nezpestřit dlouhou cestu na dovolenou nějakým filmem. Samozřejmě nepojedou filmy v jednomkuse, ale 1-2 pohádky při celodenní cestě k moři určitě zásadně nepoškodí výchovu dítěte. :-)
5. 4. 2012 07:50
Re: Čtu i píšu
mimochodem v nadpisu čtu, že skoro polovina řidičů - ale to se asi netýká čtenářů auto.cz sem chodí iba nevodiči:-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku