Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Slováci jsou o krok blíž létajícímu autu. AirCar má za sebou test ve vzduchu

Jan Zajíc Jan Zajíc 3. 11. 2020 • 09:05
21
9
Zobrazit náhledy (21)
AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar AirCar

Vize létajícího auta existuje spoustu let. A i když vznikla řada konceptů, stroje kombinující vlastnosti letadel a automobilů se zatím výrazně neprosadily.

Na létajícím autě už 30 let pracuje také slovenský konstruktér Štefan Klein. Dlouho se mu věnoval pod hlavičkou AeroMobilu, před několika lety však tento projekt opustil a vrhl se na nový.

Společnost KleinVision, kterou kvůli novému začátku založil s Antonem Zajacem, vyvíjí stroj pojmenovaný AirCar.

Nedávno se firma pochlubila videem se zkušebním letem, k němuž došlo na letišti v Piešťanech. Test dopadl dobře.

Nebylo to sice poprvé, co se AirCar odlepil od země, několikrát se vznesl už loni, jenže až dosud nešlo o skutečný let, spíš o zkušební "poskakování" a "polétávání" v nízkých výškách.

O pohon vyvíjeného AirCaru se stará 1,6litrový čtyřválec od BMW, který je naladěný na 140 koní. Firma udává dolet okolo 1000 km při nejvyšší rychlosti 200 km/h. Stroj váží 1100 kg a pobere navíc dalších 200 kg. Spotřeba by se měla pohybovat okolo 18 litrů za hodinu letu.

K odlepení od země je potřeba dráha o délce 300 metrů.

Jak přesně probíhá přeměna z "auta" na "letadlo", hezky ukazuje video, které společnost KleinVision zveřejnila. Ke zhruba tři minuty trvající transformaci řidiči stačí zmáčknout tlačítko.

Vývojový prototyp je dvoumístný, výrobce však do budoucna plánuje také trojmístnou a čtyřmístnou verzi. Počítá i s dvoumotorovým provedením a variantu, která by uměla startovat a přistávat na vodní hladině. 

A aby se AirCar skutečně dal používat jako normální auto, Slováci slibují, že se stroj vejde do běžného parkovacího místa. 

Související články

Témata
4. 11. 2020 14:33
financovanie vývoja
sledujem už dlhšie tieto ich pokusy, a nejde mi do hlavy, kto do toho sype peniaze? Už Aeromobil bol nejaký neprehľadný (Luxembursko, Cyprus...) a teraz Kleinvision s.r.o., ročný výsledok minus 400 tis. euro?
Avatar - palix
4. 11. 2020 13:47
Re: Idealna kombinacia...
"_Teddy_" presne rovnako to vidíme viacerí. Za celé tie roky od prvého lietajúceho auta = Fantomasov Citroen DS :-! to ešte nikto neuviedol úspešne do výroby.
Avatar - palix
4. 11. 2020 13:44
Re: Otazka
Čisto teoreticky - koľko poznáte ľudí okolo seba, ktorí majú pilotskú licenciu? Ja z môjho širokého okruhu, ktorý tvorí asi tak "1 000 000" :-! ľudí asi 1 (slovom JEDNÉHO).
Predpokladám, že predaje nejakého "AirCar" budú absolútne minimálne.

Dúfam, že aj v budúcnosti ostane lietanie (pilotovanie lietadla) výsadou len pre niektorých ľudí. Keby sa rozdávali pilotné licencie tak ako vodičáky a lietadlá by boli dostupné pre každého ... Každopádne aj rôzne koncepty lietajúcich dronov a podobne považujem za plýtvanie energiou, nakoľko lietanie je energeticky oveľa náročnejšie ako pohyb po zemi, vode...
4. 11. 2020 11:12
Re: Idealna kombinacia...
Celkom dobre si to vystihol. :yes:
4. 11. 2020 11:11
Re: Otazka
Využitie je ešte mizivejšie ako si myslíš. ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud