Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Snaha o bezpečnost, nebo jen buzerace řidičů? Cyklisty bude nutné objíždět ve stanovené vzdálenosti

ČTK ČTK 16. 9. 2021 • 19:17
8
87
Zobrazit náhledy (8)
Cyklostezka Cyklostezka Cyklista

Sněmovna schválila kontroverzní nařízení. Řidiči budou nově muset objíždět cyklisty ve stanovené vzdálenosti. 

Motoristé budou muset od ledna 2022 objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za porušení bude hrozit pokuta až 2000 korun. Schválila to Sněmovna se senátními změnami. Mezi ně patřilo snížení maximální výše pokuty na pětinu a odklad účinnosti nového předpisu na začátek příštího roku. Novelu o provozu na pozemních komunikacích nyní dostane k podpisu prezident.

Motoristé budou muset podle poslanecké úpravy silničního zákona objíždět cyklisty ve vzdálenosti, která odpovídá zhruba polovině jízdního pruhu. Důvodem je snaha o vyšší bezpečnost cyklistů v silničním provozu. Podobná úprava platí v Německu, ve Francii nebo ve Španělsku. Odpůrci předepsané vzdálenosti poukazovali na to, že nové opatření nebude možné na mnoha místních silnicích dodržovat ani kontrolovat.Horní komora doporučila zmírnění sankcí za porušení nového pravidla, které mělo původně platit od července letošního roku. Řidič měl za nedodržení vzdálenosti podle prvotní sněmovní verze dostat pokutu až 10.000 korun, zákaz řízení na půl roku a mohlo mu být odebráno sedm bodů. Senát ale snížil sankce na pokutu maximálně do 2000 korun, pokud řidič cyklistu neohrozí.

Bezpečnou vzdálenost pro předjíždění cyklistů navrhla uzákonit skupina poslanců v čele s Petrem Dolínkem z ČSSD. Nově by tam, kde je to možné, musel řidič auta míjet cyklistu ve vzdálenosti 1,5 metru. V oblastech s omezenou rychlostí jízdy na 30 kilometrů v hodině by stačila metrová vzdálenost.

Novela má také umožnit odebrání dvou bodů řidičům, kteří by neoprávněně parkovali na místech pro zdravotně postižené. Zavádí také faktický zákaz provozování takzvaných pivních kol. Senát odmítl umožnit odtah všech vozidel, která neoprávněně stojí na chodníku. Doporučil novelu naopak doplnit o právo obcí vyžádat si odtah autovraků a o právo poskytovatelů domácí péče parkovat po nezbytně dlouhou dobu na místech se zákazem stání, což zatím mohou například službu konající lékaři.

Prvotním cílem novely byla pouze snaha umožnit strážníkům, aby mohli pokutovat na místě nedovolenou jízdu ve vyhrazených jízdních pruzích. Nyní mohou strážníci pouze postoupit podezření z takového přestupku do správního řízení. Vyhrazené jízdní pruhy slouží zejména pro jízdu autobusů, vozidel policie, zdravotnických záchranářů, hasičů a dalších složek záchranného systému.

Související články

Témata
18. 9. 2021 21:49
Darce organu
Muj tata rika cyklistum na mistech kde je hodne aut “darci organu” :-!
17. 9. 2021 21:14
Re: Re: já nechápu
Bože, prečo si dal dušu do barana?
17. 9. 2021 21:12
Re: Řešení k ničemu
Že ťa to baví vybavovať sa tak dlho s vypatlancom...
17. 9. 2021 21:10
Re: Co je lacnejsie ?
Ja ich už mám na hate-liste zo 30. Je to fakt dement, asi nič iné ako vymýšľať nové nicky, nevie.
Avatar - xxc
17. 9. 2021 17:38
Re: Re: já nechápu
My tam máme len 90. Nie, ja sa nechvalim, len som dával na pravú mieru kvôli zrkadlám. V nízkej rýchlosti to nevadí, a veľa ľudí rýchlejšie ani nechodí. Potom jasné, že im nič nevadí. Aj o tom to je.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud