Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Sodomkovo Vysoké Mýto: letos s premiérou renovovaného vozu Aero 50 Dynamik

Ondřej Láník Ondřej Láník 25. 5. 2008 • 23:44
2
32
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě ve spolupráci se Společností přátel Carrosserie Sodomka založilo v roce 2007 novou tradici - festival Sodomkovo Vysoké Mýto.

Festival je věnovaný vynikajícímu automobilovému designérovi a karosáři, vysokomýtskému rodákovi Josefu Sodomkovi, který svojí invencí, originalitou a smyslem pro eleganci učinil ze značky Carrosserie Sodomka vlajkovou loď československého karosářství 30. a 40. let 20. století.

II. Ročník Sodomkova Vysokého Mýta proběhne ve dnech 7. – 8. června 2008 a jeho téma je Sodomka a vozy Aero.

Festival si klade ambice stát se velkou a významnou akcí, zaměřenou na kulturu a životní stylu 1. československé republiky, zejména pak 30. letům 20. století. Nosným tématem každoročních setkávání je automobilismus a srazy autoveteránů s karosérií Sodomka. Druhým stěžejním prvkem je přehlídka hudebních interpretů zaměřených svojí produkcí na swingovou a jazzovou hudbu.

Prolínání celé řady doplňkových akcí festivalem, jako např. jízdy cykloveteránů, přehlídky vojenských a četnických historických spolků, módní přehlídky dobového oblečení a další, je samozřejmostí. V neposlední ředě je snahou organizátorů vrátit Vysoké Mýto na jeden den o několik desítek roků nazpět a celému městu vdechnout život proklamovaného období 30. let 20. století.

Aero 50 Dynamik

Spoluprací firem Aero a Sodomka vzniklo ve 30. a 40. letech 20. století mnoho krásných a elegantních vozů, zejména kabrioletů. Mezi nejznámější automobily Aero se Sodomkovou karoserií patří série legendárních automobilů Aero 50 Dynamik.

Vozů Aero 50 Dynamik (nazývaných podle místa nálezu vozu dochovaného v USA též jako "Arizona") bylo ve vysokomýtské karosárně postaveno v letech 1939 až 1941 pouze sedm kusů přičemž jeden z nich se dostal až na stříbrné plátno ve filmu Valentin Dobrotivý s Oldřichem Novým v hlavní roli. Tato malá speciální série kabrioletů s otevřenou proudnicovou karosérií, zakrytými předními i zadními koly, kapkovitými blatníky a velmi luxusním vybavením interiéru bezesporu patří mezi vrcholná díla Sodomkovy karosárny a jsou ukázkovým dokladem stylistického mistrovství jejich tvůrce. Dnes je z těchto automobilů známá existence dvou. Jeden byl před časem objeven v USA a renovován, byť ne příliš věrohodně, pro prestižní Blackhawk Collection v Kalifornii. Druhý je od srpna 2005 ve sbírkách Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.

Slavnostní odhalení rekonstruované „Arizony“ proběhne na festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto 7. června 2008 ve 21:00. Tento akt doprovodí stylová hudba skvělého Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers.

Více informací o akci naleznete na stránkách vysokomýtského muzea.

Doporučujeme

Avatar - DaewooMaster
7. 6. 2008 20:25
Barva
No nevim, ale ta bledemodra barva mi neprijde zrovna moc elegantni. ;-\ Interier a strecha v slonove kosti (bezova) jsou ale pekny. Jinak nechapu, proc vrchol celeho dne strkaji az na 21. hodinu, kdyz veskery zajimavy program skoncil kolem 18. hodiny! :-O Asi cekaji, az bude slejvak nebo tma... Pritom prominenti si ho mohli ocumovat a fotit uz pred 17. hodinou... :-(
27. 5. 2008 22:29
Umelci
tak toto boli skutoční umelci v automobilovom dizajne, na nich ani dnešný Citroen zrejme nemá, hoci niektoré autá sú tak neprakticky krásne.
Avatar - DaewooMaster
26. 5. 2008 16:57
Re: hurá do V.Mýta
Vsak to taky melo z nakladaku i motor (6V Praga), tak co se cilis? ;-)
Avatar - prekladys
26. 5. 2008 09:21
historická abeceda
Figoni et Falashi
1935:
[odkaz]
1936:
[odkaz]
[odkaz]
1937:
[odkaz]
[odkaz]

a další...

Avatar - marek.g
25. 5. 2008 21:40
Re: Škoda 706RO Sodomka
:-! >:-[]