Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Špatný výhled z auta přes sloupky je strašákem všech. Řešení našla čtrnáctiletá dívka

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 4. 11. 2019 • 10:36
25

Řešení strastí, nad kterými si automobilky už roky lámou hlavu, může být někdy kouzelně jednoduché. Své o tom ví jedno čtrnáctileté děvče z USA.

Znáte to. Přijedete na rušnou křižovatku a snažíte se mít maximální přehled o dění ze všech stran. Značně vám v tom ale brání A sloupky, přes které chtě nechtě část vozovky nevidíte. Může se to zdát jako malichernost, ale rozhodně není. Zejména, když se toto „omezení“ spojí s dalšími faktory, jakým je třeba oslňující slunce.

Výrobci automobilů se snaží negativní vlastnosti předních sloupků eliminovat. Dělají je stále tenčí, mění sklon okna, v případě některých velkých SUV a MPV je dokonce rozdělují a toto místo vyplní dalším sklem. Stále to ale z hlediska bezpečnosti silničního provozu není úplně stoprocentní řešení.

S revoluční myšlenkou se na veletrhu nápadů představila Alaina Gassler z Pensylvánie. Tedy revoluční, ono je to celé vlastně kouzelně jednoduché. Pro eliminaci slepého místa na absolutní minimum využívá webkameru, projektor a speciální materiál, kterým je sloupek pokryt, aby byl výhled co nejlepší za všech okolností. Obraz z kamery umístěné nad sedadlem řidiče se promítá na toto „plátno“ a problém se špatným výhledem šikmo ven je rázem fuč.

Aliana si za svou myšlenkou vysloužila první místo v soutěži Broadcom MASTERS, kde se potkávají ty nejlepší nápady ze světa technologií, inženýrství a výpočtů. Kromě prestižní ceny dostala ještě odměnu ve výši 25.000 dolarů (přes 570 tisíc korun).

Záběry z jízdy ukazují, že řešení má stále své mouchy, obraz se například při jízdě po hrbolech třese a v rozích se objevují černé okraje obrazu. Myšlenku ale chápejme spíše jako předmět pro vyvolání diskuze, která by měla zvýšit bezpečnost silničního provozu. Automobilky, které mají podstatně větší rozpočet a početné týmy lidí na vývoj, mohou takový bezpečnostní prvek dovést k dokonalosti, a kdo ví, třeba se jednou objeví v sériové výrobě.

Související články

Témata
26. 11. 2019 16:57
Dvojitý A sloupek
Dvojitý A sloupek určitě nebude kvůli lepšímu výhledu, alespoň já přes něj vidím ještě hůř než přes jednoduchý. Nejhorší je, když se mi zasekne pás a já se nemůžu o půl metru předklonit.
10. 11. 2019 16:48
2014
Tahle studie to měla řešené pomocí vysokopevnostní oceli a sloupek byl z (postačující) části průhledný fyzicky:
http://www.autoforum.cz/…okonmi/obrazek/1
6. 11. 2019 14:37
Jednouché řešení?
Tak tomu fakt říkám jednoduché řešení :-D Posrat se tam může asi jen 150 věcí..
5. 11. 2019 17:56
Re: Pokrok
dnes všichni řeší, jestli tříhrnek vydrží 150.000km a vůbec jim nedochází, že to je úplně fuk, protože po pár letech začne odcházet elektronika a tak bude úplně jedno, jestli má auto natočeno 20k nebo 150k km....
5. 11. 2019 17:54
Chytrá holka...
Zvláštní. teď na to přišla čtrnáctiletá dívka, V r. 2014 toto představil Jaguar, před rokem tento nápad představil Continental... a podle toho, kolik aut už je tímto vynálezem vybaveno, tak je to opravdu jednoduché a také praktické...
Ale je fajn, že po pěti letech od prvního představení řešení tohoto problému to objeví náctiletá dívenka a zinkasuje za to odměnu... :-D :-D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku