Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Spy Photos: Hyundai má čtyřdveřové kupé nižší střední třídy

Ondřej Láník Ondřej Láník 7. 2. 2010 • 04:56
5
6
...bohužel zřejmě jen pro Ameriku. Právě tam totiž korejský výrobce stále nabízí sedany Elantra, které čeká již brzy generační výměna.

Budoucnost značky Hyundai v Evropě je úzce spjata s výrobními závody v Nošovicích a Žilině. Místo hatchbacku i30 ovšem figuruje v nabídce pro zámořské trhy i nadále sedan Elantra. Loňské fotografie v americké poušti jsme přijali s poklidem, ale překvapením bylo nedávné testování v zimních podmínkách na severu Evropy.

Hyundai Lantra/Elantra se před příchodem nového i30 prodával v Evropě se střídavými úspěchy. V USA však jde o druhý nejlépe prodávaný model v nabídce, hned po Sonatě. Loni Američané koupili přes 100 tisíc Elanter, Sonat se prodalo 120 tisíc. V Koreji jde také o druhý nejpopulárnější Hyundai hned po Sonatě.

Nová generace Elantry, resp. Avante (na korejském trhu) navazuje na design větší Sonaty. Styl sportovně pojaté tříprostorové karoserie s dlouhým rozvorem (kolem 2,7 m) připomíná vzdáleně čtyřdveřová kupé. Elantra však bude i nadále na americkém trhu spíše levnější model v dané třídě. Na těžce kamuflovaných prototypech lze zatím obdivovat jen odvážně tvarovanou siluetu a sportovní grafiku bočního prosklení kabiny. Poměrně vysoká záď bude ukrývat navzdory dynamickému vnějšímu vzhledu slušný objem zavazadlového prostoru.

Původně se nová generace Elantry očekávala až pro modelový rok 2013. Vzhledem k pokročilosti vývojových prací se ale možná zámořské trhy dočkají novinky už pro modelový rok 2011.

Na většinu evropských trhů se nová Elantra nedostane, poptávku v nižší střední třídě zde bude i nadále obsluhovat Hyundai i30. Nejbližšími trhy, kde jsou v nabídce Elantry, je Ukrajina a Rusko. V obou zemích se prodávají sedany paralelně s hatchbacky i30.

Doporučujeme

Témata
9. 2. 2010 09:34
Re: ach ne
Ale ta je 2+2dveřová:o) Osobně si myslím, že čtyřdveřové kupé je marketingový výmysl (nebo spíš nesmysl), i když sedan, který vypadal trochu jako kupé (a také byl tak označován) vyráběl už Rover v šedesátých letech. Kupé mělo vždy jeden pár dveří, nikoli dva.
Avatar - Emel
8. 2. 2010 17:09
Re: ach ne
Taky mi není moc sympatická móda, podle které se všemu jen trošku pohlednému říká kupé, a to bez ohledu na počet dveří. Maximálně bych to byl schopen tolerovat u RX-8...
7. 2. 2010 13:33
Re: ach ne
Však víme, na co redakce naráží, ale to by byla kategorie pro řadu Genesis, ne pro lidovku za pár grošů. ;-) Když je řeč o kabriu, fandové a spekulující fotošopáci si vymysleli šeptandu, že Hyundai chystá kabrio právě na základě Genesis kupé: [odkaz] Ale šéf Hyundai America to zaříznul jasně: "Na vítr ve vlasech se v Koreji nehraje a v US by nebyl dost velký odbyt." O Evropě, samosebou, ani slovo.
7. 2. 2010 12:13
ach ne
tohle je víc kabrio než kupé >:D
7. 2. 2010 11:17
Pár obrázků + fandovský rendering
Podle zvěstí by se nová Elantra měla zřejmě představit v LA na Auto Show (začíná 19.listopadu :-). Pro zopakování a shrnutí sem dávám pár odkazů. Obrázky interiéru včetně dalšího povídání o modelu: [odkaz] Pak tady máme na jednom fandovském fóru pěkný záběr kamuflované káry z boku a k němu rendering: [odkaz] A nakonec ještě na fachmanském situ další obrázky ze zimního testování (nebojte se použít tlačítko "full size" vpravo nahoře): [odkaz]

Urychlené nasazení na trh nepřekvapí, prodej Elanter šel v r. 2009 nahoru proti roku 2008 a zřejmě se očekává další přesouvání zájmu spotřebitelů k malým modelům (kam v US patří nižší střední). Nehledě na souběžný boj o čínský trh, kde bude Huyndai chtít maximálně zabodovat (v r. 2009 tam jako skupina s Kií skončil druhý za koncernem VW). Na čínském trhu se ovšem prodává lokální designová varianta Elantry (uvedena v Pekingu 2008), tak nevím, jestli se to s příchodem verze 2011 nějak změní. K Číně odkaz: [odkaz] + pár obrázků [odkaz]