Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Superformance GT40 50th Anniversary nádherně připomíná slavného vítěze z Le Mans

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 6. 8. 2019 • 03:46
7
Zobrazit náhledy (7)
Superformance GT40 50th Anniversary Gulf GT40

Britské zastoupení severoamerické společnosti Superformance uvádí na evropský trh dokonalou repliku vítězného GT40 z Le Mans roku 1969. Vznikne jen 50 exemplářů a doplňkem ke každému z nich je elektrická kytara v barvách Gulf.

Britská společnost Le Mans Coupe Ltd jako oficiální zástupce kalifornské firmy Superformance uvádí na evropský trh její model GT40 50th Anniversary, který je věrnou kopií vozu, s nímž Jacky Ickx spolu s Jackie Oliverem vybojoval první místo ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans roku 1969.

Ford GT40 s číslem šasi P/1075, který se v typických barvách Gulf Oil Company stal vzorem pro limitovanou sérii replik, má na svém kontě vedle prvního místa z Le Mans roku 1969 i vítězství ze stejného závodu z roku 1968. Nejen díky tomu dnes představuje neslavnější a zároveň i nejcennější GT40 ze všech exemplářů vyrobených v šedesátých letech dvacátého století.

Na oslavu úspěchů tohoto vozu vznikla za spolupráce Superformance, Safir GT40 a dnešní Gulf Oil Corporation jeho doposud nejvěrnější replika, která bude vyrobena v limitované sérii padesáti vozů, z nichž bude mít každý přiděleno číslo šasi GT40 P/1000 a vyšší. Vedle samotných vozů je pak součástí této výroční edice elektrická kytara v barvách Gulf a plaketa s podpisy pětadvaceti pracovníků podílejících se na úspěchů původního GT40 P/1075.

Superformance GT40 50th Anniversary odpovídá svému vzoru vzhledem i použitým materiály. Samozřejmostí je použití původní výrobní dokumentace a je využívána i řada nástrojů a přípravků, sloužících při výrobě původního GT40 P/1075. Budoucí majitelé si nicméně mohou vybírat z pohonných jednotek v podobě vidlicových osmiválců Ford, připravovaný u společnosti Roush. Na výběr jsou pětilitrové a sedmilitrové motory, které spolupracují s předovkami Quaife RFQ nebo ZF RBT.

V základním provedení jsou vozy stavěny se schválením pro použití v běžném silničním provozu, což se projevuje i na jejich výbavě, protože na rozdíl od původního závodního GT40 P/1075 mohou mít ve výbavě klimatizaci. Ceny těchto vozů startují na částce 185.000 britských liber včetně DPH (zhruba 5.220.000 Kč). V případě vozů odpovídajících originálu do nejmenšího detailu a vybavených schválením od FIA pro závody historických vozů je cena stanovena na 280.000 britských liber včetně DPH (kolem 7.900.000 Kč).  

Automobily, které opouštějí brány společnosti Superformance patří mezi nejvěrnější a nejkvalitněji zpracované repliky slavných vzorů, což do jisté míry potvrzují i licence udělené této firmě jejich původními výrobci. Vedle vlastní produkce pak ve Spojených státech amerických zastupuje i britskou automobilkou Caterham.

Zdroj: Le Mans Coupes Ltd

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku