Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

TATRA ON AIR: jediný vzduchem chlazený motor EURO 5 na světě

Ondřej Láník Ondřej Láník 12. 2. 2008 • 02:19
2
68
Kopřivnická TATRA dnes oznámila uvedení svého motoru EURO 5, označeného TATRA ON AIR na trh.

Předpisy Evropské unie známé jako EURO 4 stanovují maximální přípustné limity emisí (především oxidů dusíku NOx, oxidu uhelnatého CO, nespálených uhlovodíků a pevných částic) ve výfukových plynech motorů nákladních automobilů poprvé prodaných a registrovaných po 1.lednu 2006.

TATRA, a.s. nabízí více než 2 roky svým zákazníkům nákladní a speciální automobily vybavené vlastními vzduchem chlazenými motory emisní specifikace EURO 4 s technologií SCR (Selective Catalytic Reduction – selektivní katalytická redukce). S velkým předstihem před příchodem ještě přísnější emisní normy, označované jako EURO 5, která ve státech EU vstoupí v platnost 1. října 2009, představuje společnost TATRA a.s. nové motory TATRA ON AIR T3D-928 EURO 5 vybavené opět technologií SCR.

Motory TATRA ON AIR řady T3D-928 EURO 5 SCR jsou originální vidlicové osmiválce přímo chlazené vzduchem, vybavené mechanickým vstřikováním paliva, přeplňované jedním výfukovým turbodmychadlem s regulací plnicího tlaku obtokem turbiny a chlazením plnicího vzduchu. Byl zachován zdvihový objem motoru 12.667 cm 3 i konstrukce motoru s valivě uloženým klikovým hřídelem, samostatnými litinovými válci, hliníkovými hlavami a rozvodem OHV. Přímo na motoru je uložen chladicí ventilátor i chladiče oleje a plnicího vzduchu, takže motor s chladicí soupravou tvoří jediný kompaktní celek.

Společnost TATRA, a.s. je jediným výrobcem na světě, který je schopen nabídnout vlastní, vzduchem přímo chlazené motory emisní specifikace EURO 5 s mechanickým vstřikováním paliva. Dle názoru mnoha odborníků nebylo možné postavit vzduchem přímo chlazený motor s mechanickým vstřikováním paliva se specifikací EURO 4. TATRA takový motor nejen postavila, ale dosáhla dokonce až na specifikaci EURO 5.

Výhodou je vysoká míra spolehlivosti, zaručená kvalitní funkce motoru za extrémně nízkých či naopak vysokých teplot, jednoduchá zástavba motoru, jednoduchý servis a s ním spojené nižší provozní náklady. Spotřebou paliva jsou motory plně srovnatelné s jinými. Vlastní výroba motorů přímo chlazených vzduchem díky absenci kapalinového chladicího systému podstatně méně zatěžuje životní prostředí produkcí skleníkových plynů, například CO2.

Plnění emisních limitů EURO 5 zajišťuje souprava následné úpravy výfukových plynů, nahrazující ve voze tlumič výfuku. Zahrnuje katalyzátor pevných částic a sadu SCR řízenou autonomní elektronickou jednotkou. Sada sestává z nádrže AdBlue, vstřikovacího zařízení a vlastního katalyzátoru.

SCR v současných Tatrách

Pro technickou kapalinu AdBlue je na vozidle vytvořena samostatná nádrž, umístěná vedle nádrže palivové. Systém vyžaduje pravidelné doplňování AdBlue obsluhou vozidla. O nutnosti doplnit AdBlue je řidič informován kontrolkou na přístrojové desce. Dávkovací jednotka je vybavena rovněž palubní diagnostikou monitorující funkci všech rozhodujících součástí systému. Kromě toho je na konci výfukového traktu umístěn snímač emisí ve výfukových plynech opouštějících vozidlo, který kontroluje celý proces SCR. Systém je tak schopen odhalit nejen poruchy jednotlivých součástí, ale i provoz bez redukčního činidla potřebné kvality.

Jestliže diagnostika odhalí chybnou funkci některé součásti nebo nadměrný obsah emisí, je řidič informován kontrolkou na přístrojové desce. Pokud řidič nezjedná nápravu, dochází k omezení výkonu motoru. Při provozu bez AdBlue se motor nepoškodí, ale ztratí účinnost systému SCR. Po doplnění AdBlue se celý katalytický proces reakce opět rozběhne.

             

Od roku 1995 (T3B-928 EURO 2) do současnosti snížily originální vzduchem přímo chlazené motory TATRA (ON AIR T3D-928 EURO 5 SCR) ve výfukových plynech 7,5krát emise pevných částic a 3,5krát emise oxidů dusíku při zvýšení maximálního výkonu o 27,5 % a zvýšení maximálního točivého momentu o 33,8 %.

Motory TATRA ON AIR jsou od února 2008 srdcem a zdrojem síly pro vozidla TATRA, které díky unikátní konstrukci podvozku plní úkoly v nejtěžších terénních a klimatických podmínkách. Pověstná centrální roura a výkyvné poloosy jsou tajemstvím vynikající průchodnosti a jízdních vlastností TATRY.

Motory ON AIR T3D-928 EURO 5 SCR jsou k dispozici ve dvou úrovních maximálního výkonu a točivého momentu: 280 kW/1700 – 1750 min -1, 1800 Nm/1000 – 1200 min -1 a 325 kW/1700 – 1750 min -1, 2100 Nm/1000 – 1200 min -1.

Nová vozidla s motory TATRA ON AIR™ budou sloužit zákazníkům Tatry v petrochemickém průmyslu, v dolech, lesích, armádách i hasičských jednotkách na všech kontinentech.

Témata
Avatar - T613
13. 2. 2008 22:07
Re: Tatra nezná bratra
Kamionům nevěřím, ale jako konkurence Tedomu a Aviím. tedy zacílit na silničáře, stavební firmy a firmy rozvážející zboží na krátké a střední vzdálenosti. To by klapat mohlo.
Avatar - Special-line
13. 2. 2008 21:32
Re: Tatra nezná bratra
To určitě, jenže ty firmy od začátku drží krok se světovým vývojem nebo ho určují. To bohužel tatra po jistou dobu nemohla. Na dnešním trhu nevěřím že by se chytla, ovládají ho světoví hráči a nikdo jiný do něj hezkou dobu nevstoupil. Neříkám že by to nešlo, nicméně jestli se budou opravdu vyrábět Tatry s tuhými nápravami tak by to mohla zkusit, třeba jako tahače na nadměry. Možná se chytne jako SOR. Ale v tahačích tomu moc osobně nevěřím.
Avatar - filko
13. 2. 2008 20:30
Re: Tatra nezná bratra
To není nesmysl. Mercedes se také specializuje na velké limuzíny, ale úspěšně vyrábí malé automobily. Jaguar jakbysmet. Volvo se specializuje na supertěžké vozy pro důlní a povrchovou činnost a také vyrábí pěkné tahače. Daewoo vyrábí lodě, ale i osobní vozy...
13. 2. 2008 15:35
Re: dotaz
Áno, pred časom som tu zachytil správu, v ktorej sa Scania chvália, že majú motor spĺňajúci Euro5 bez prídavnej nádrže s močovinou (=bez AdBlue).
13. 2. 2008 15:33
Re: tak toto sa mi paci!
T603 :yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku