Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tatra Phoenix jako Tatrabus slouží v extrémních podmínkách

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 31. 1. 2019 • 08:52
8
Zobrazit náhledy (8)
Tatrabus Atacama Tatrabus Atacama Tatrabus Atacama
Tatra Phoenix jako výjimečný terénní autobus umožňuje turistům v jihoamerické poušti Atacama zažít jedinečnou šestihodinovou jízdu v nadmořské výšce až 5700 metrů.

Společnost Tatra Trucks dodala podvozek Tatra Phoenix s kabinou řidiče v provedení 8x8 pro unikátní tatrabus, který provozuje společnost XPATAGONIA SpA z Chile. Realizace výjimečného projektu se rozběhla již v roce 2017 a tatrabus nyní již několik měsíců slouží v nejsušší poušti na Zemi.

„V Itálii na náš tatrovácký podvozek s kabinou nejprve namontovali autobusovou nástavbu a poté byl hotový vůz převezen lodí do Chile. Do provozu se dostal až v druhé polovině roku 2018, jelikož bylo nejprve potřeba vyřídit v Chile registraci vozidla,“

popisuje vznik a cestu vozu do Jižní Ameriky Vlastimil Kučera, projektový manažer společnosti Tatra Trucks, který prodej podvozku realizoval.

Vůz má čtyřnápravový podvozek s pohonem všech osmi kol, automatickou převodovku a 12,9litrový přeplňovaný vznětový šestiválec PACCAR MX-13 340 o výkonu 340 kW (462 k) a točivém momentu 2300 N.m.

Zajímavostí jsou hned tři řiditelné nápravy, a to první, druhá a čtvrtá, které vozu propůjčují výborné manévrovací schopnosti. Ty jsou potřebné na úzkých horských silničkách, v prudkých stoupáních a klesáních i v dunových polích.

Tatrabus, kterému místní přezdívají Trekker, má ve své výbavě i systém centrálního dohušťování pneumatik, díky kterému řidič může měnit tlak v pneumatikách v závislosti na podmínkách přímo z kabiny.

Vůz je vybaven třemi monitory a čtyřmi kamerami, jedna z nich je dokonce infračervená a umožňuje jak bezpečnou jízdu v noci, tak také pozorovat například hvězdy nebo noční život místních zvířat.

Jelikož se speciální autobusová Tatra Phoenix vydává do velkých nadmořských výšek, je k dispozici i zásoba kyslíku. Ve vozidle jsou zabudovány dvě velké nádrže a jedna menší regulační, které mohou pomocí kyslíkových dýchacích přístrojů poskytnout 34 cestujícím a posádce životně důležitý kyslík na dlouhé desítky hodin.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku