TEST Ford Puma ST – Poslední zůstává
Novodobý Ford Puma už sice není kupé, avšak sportovat nezapomněl. Minimálně v ostré verzi ST. A to i přesto, že v rámci loňské modernizace modelu trochu otupěl.
Design, interiér
Na sklonku roku 2019 Ford oprášil jméno Puma, které v letech 1997 až 2002 neslo malé kupé na bázi Fiesty 96. Vynikalo skvělou ovladatelností, stejně jako zdařilými, sportovně se projevujícími motory z řady Sigma. Jejich vrcholem byla technicky sofistikovaná 1.7 vyráběná u Yamahy. Ta kdysi s vývojem čtyřválců řady Sigma pomáhala, přičemž kupé Puma bylo jediným modelem značky, kde se vrcholná verze motoru objevila.
Nová puma ale již nebyla kupé, ale – jak velí doba – SUV. Se svým předchůdcem má společné kořeny, jelikož rovněž vychází z fiesty, přirozeně o nějaký ten pátek modernější (přesněji z její sedmé generace, předchůdce měl základ ve čtvrté). Svého předchůdce nová puma nepřipomíná jen původem, ale také designem přední části. Zbytek je ale již zcela svébytný, odpovídající nejen jiné automobilové třídě, ale také o více než dvacet let pozdějšímu vzniku.
K původním modelům a motorizacím 1,0 litru EcoBoost se 48voltovým mild-hybridem přibyla v roce 2021 v téhle třídě ojedinělá sportovní varianta ST. Dostala tříválcovou přeplňovanou patnáctistovku odvozenou od litrového motoru z řady Fox. Výkon 147 kW, stejně jako maximum momentu 320 Nm při 2500–3500 otáčkách za minutu, dělalo s lehkým vozem divy. Aby bylo možné přenést tak velký výkon v tak lehkém autě bezpečně na silnici jen přední nápravou, a také pro zajištění lepší ovladatelnosti, dostala Puma ST dokonce samosvorný diferenciál pracující s rozdíly momentů na předních kolech (Torsen). Auto mělo manuální šestistupňovou převodovku a opravdu velmi sportovně naladěný podvozek.
Druhé dějství
Na začátku loňského roku prošla Puma modernizací. Z nabídky byl vypuštěn motor 1.5 EcoBoost pohánějící výhradně ostrou Pumu ST a zůstaly jen litrové tříválce. Ze změn je nejvýznamnější nabídka pokročilých světlometů Matrix LED, které jsou v ST standardem. Mnohem více se inovovalo v kabině, kde původní palubní desku nahradila zcela nová. Samotná palubní deska je však trochu zklamáním, jelikož v některých ohledech působí trochu lacině. Starší se mi líbila více. Pro řidiče je největší změnou vypuštění panelu klimatizace a ventilace, který se stal součástí zcela nového infotainmentu. Jde o stejný postup jako v případě modernizace poslední generace většího focusu.
Sice ovládací prvky klima/topení stále vidíte, avšak bohužel ne všechny funkce. Abyste přepnuli na vnitřní cirkulaci ventilačního systému, musíte vstoupit do menu klimatizace. A to je trochu krkolomné a hlavně nepohotové. Kupodivu tlačítko rychlého odmrazení čelního skla přítomno je, a to dokonce coby mechanické na středovém panelu.
Pokud k ovládání ventilace mám drobné výhrady, tak ke konektivitě v podstatě ne. Právě v ní totiž puma výrazně pokročila, když nabízí síť 5G v kombinaci s infotainmentem Ford SYNC 4 s 12palcovou dotykovou obrazovkou. Je zhruba dvakrát výkonnější než předchozí generace Fordova systému. Integrovaná navigace pracuje s reálnými daty, takže ukazuje kolony, a tedy vypočítává dobu příjezdu dle aktuálních dopravních podmínek. Čili stejně jako Waze či Mapy.cz.
Před řidičem je nyní digitální přístrojová deska s úhlopříčkou 12,8 palce. Zlepšení doznal také adaptivní tempomat, parkovací kamera má nově zorný úhel kolem dokola, tedy 360 stupňů, a změnám se nevyhnuly ani další, zejména bezpečnostní a podpůrné systémy řidiče. Pochvalu zaslouží také slot na klasické USB 2.0 a zároveň i na menší USB-C. V rámci modernizace zcela odpadla pravá multifunkční páčka pod volantem. Stěrače tudíž ovládáte otáčením objímky na levé páčce, podobně jako u nové generace vozů VW.
Vzhledem k pozici ST na vrcholu nabídky modelu lze očekávat také bohatou výbavu. Základní pumu pořídíte v rámci zvýhodněné ceny platné do konce června letošního roku za částku těsně pod půl milionu korun. Musíte vzít ovšem za vděk samočinnou převodovkou Powershift. Pro zajímavost, běžná základní cena Pumy činí 629.900 korun. ST vyjde v rámci zmíněného zvýhodnění na 749.900 korun, jinak stojí 899.900 korun. Výhodou modelu je standardní prodloužená záruka Ford Protect na pět let nebo do proběhu 100.000 km, podle toho co nastane dříve.
I přes bohatou výbavu se našel i prostor na příplatky. Testované auto mělo navíc Sadu ST za 35.000 korun zahrnující mimo jiné také 19palcová lehká kola v černé barvě, sportovní tlumiče KW s modrými vinutými pružinami nebo kulatý tříramenný volant. Zvenku auto budilo pozornost zásluhou metalického laku karoserie červená Fantastic za 19.900 korun v kombinaci s černou barvou střechy a zadního spoileru, což ovšem znamená přihodit dalších 10.500 korun.

Motor, jízdní vlastnosti
V rámci modernizace pumy postihly asi největší změny testovanou sportovní verzi ST. Předně, původní motor 1.5 EcoBoost, který byl jízdně skutečně impozantní a opravdu výkonný, nahradil obyčejnější litrový EcoBoost. V nabídce agregátů jde o jeho nejvýkonnější verzi. V technických údajích dostupných na media stránkách Fordu je udávaný výkon motoru 125 kW, testované auto ale mělo v osvědčení o registraci vozidla údaj 118 kW. Jak mi sdělili ze zastoupení Fordu, nižší výkon platí pouze pro spalovací agregát, kdežto vyšší hodnota se týká kombinace benzinového motoru a mild-hybridního pohonu, který pracuje s napětím 48 voltů. Čili spalovák spolu se startérem/generátorem, který je ke klikovému hřídeli připojen typickým způsobem přes drážkový řemen.
Druhou odlišností oproti původnímu ST s větším motorem, je převodovka. Od modernizace se estéčko dodává pouze se samočinnou sedmistupňovou dvouspojkovou skříní Powershift. Původní auto mělo šestistupňovou manuální. Motor pracuje v rámci zmíněného mild-hybridu se systémem stop/start, který lze vypnout. Avšak virtuální tlačítko je „pečlivě“ ukryto v podmenu jízdních asistentů. Naopak deaktivovat jízdu v pruzích je velmi snadné a učiníte tak tlačítkem na levém rameni volantu. Pouze jej musíte dvakrát zmáčknout.
Třetí zásadní novinkou je vypuštění již zmíněného mechanického samosvorného diferenciálu, což může souviset s novou převodovku. Ta má přirozeně také funkci manuálního řazení, ovšem pouze páčkami pod volantem. Měnit stupně pákou tudíž nelze. Je zde pouze režim S, který aktivujete posunutím páky dozadu. Samotná páka má mechanickou vazbu, což je dnes už překonané. Parkovací (ruční) brzda je také stále mechanická, což chválím. Velmi dobrá jsou sportovní přední sedadla Ford Performance a také vzadu lze pohodlně sedět, i pokud jste průměrně vzrostlý dospělý jedinec, byť přirozeně komfort většího auta nečekejte.
Nevídané naladění
Pojďme ale k jízdě. I v případě, že se pedálu akcelerace dotknete jen zlehka, auto nečekaně prudce vyrazí. Je to zejména při jízdě v koloně nebo při manévrování v omezeném prostoru protivné. Eliminovat to můžete tím, že tlačítkem na pravém rameni volantu zvolíte jízdní režim Eco nebo Kluzký povrch. Jízda v nich je subjektivně plynulejší. Ostrá reakce motoru je bohužel i v režimu Normal, ve Sportu ani nemluvě. V posledně jmenovaném lze podržením tlačítka ESC vypnout elektronickou stabilizaci (na přístrojovém štítu svítí dvě kontrolky).
Motor sice velmi ostře nastoupí, avšak při dalším zrychlování a tedy jeho vytáčení mu síly začnou pocitově ubývat. To může být ošidné třeba při předjíždění, kdy méně zkušený řidič získá pocit, že auto má „bezbřehou“ dynamiku (velmi rychle vyrazí), aby mu v průběhu manévru zpomalilo akceleraci. Motor tedy zrovna sportovním naladěním neoplývá. Což je vzhledem ke zbytku vozu trochu škoda. A to zejména v porovnání s předchozí patnáctistovkou, u které jsem tohle chování nepozoroval.
Nová Puma ST už možná nemá tak výkonný motor jako dříve, chybí manuální skříň i samosvorný diferenciál, avšak podvozek a jeho naladění sportovní zůstalo. Volant vyžaduje hlavně při pomalé jízdě velkou ovládací sílu coby důsledek značného záklonu a příklonu rejdové osy. To také způsobuje jeho pohyby v rytmu nerovností. Komunikativnost řízení byla skutečně fenomenální a jinde (rozuměj u masově vyráběných aut) nevídaná. Pro dnešní „digitální“ jedince ale bude možná trochu otravná. Stojí za tím také nebývale strmé řízení s převodem 11,4:1, takže mezi plnými rejdy stačí něco málo přes dvě otáčky volantem (při průměru otáčení 11,2 metru). U běžné pumy má řízení převod mnohem delší, 15,1:1, přičemž její průměr otáčení činí 10,4 metru.
Také podvozek je velmi tuhý, zejména tlumiče, což v kombinaci s pocitově opravdu tuhou karoserií vytváří vynikající celek pro rychlou jízdu po rozbitých silnicích 2. třídy. V tu chvíli začne šasi nerovnosti kopírovat a auto jede překvapivě komfortně. Na rozdíl od pomalé jízdy, při níž si komfortu moc neužijete.
Snaha o ostrý motor vyústila v menší hospodárnost. My jsme jezdili za 9,2 l na 100 km, ale kolegovi ze Světa motorů, který měl Pumu ST před námi, kočička spolykala o litr benzinu na 100 km více než nám. Údaj výrobce 6 až 6,5 litru je v praxi takřka nereálný. Také brzdy zaslouží výhradu, když měly extrémně rychlý nástup. Navenek to působí, že auto výborně brzdí, s čímž mohu i souhlasit, avšak vzhledem k velmi sportovní povaze auta bych přeci jen čekal méně horlivosti při sešlápnutí pedálu ve prospěch větší citlivosti a také progresi brzdného účinku.
Ford Puma ST a konkurenti | Volkswagen Polo GTI | Mini Cooper C |
Motor | Přeplňovaný zážehový čtyřválec | Přeplňovaný zážehový tříválec |
Zdvihový objem [cm3] | 1984 | 1499 |
Výkon [kW] | 152 | 115 |
Točivý moment [N.m] | 320 | 230 |
Převodovka | 7 AT DCT | 7 AT DCT |
Max. rychlost [km/h] | 240 | 225 |
Zrychlení 0-100 km/h [s] | 6,5 | 8 |
Kombinovaná spotřeba dle WLTP [l/100 km] | 6,5 | 6,1 až 6,0 |
Vnější rozměry [mm] | 4067 x 1751 x 1440 | 4036 x 1744 x 1464 |
Rozvor [mm] | 2548 | 2567 |
Zavazadlový prostor [l] | 305-1079 | 275-925 |
Základní cena [Kč] | 800.900 | 698 100 |
Závěr
Modernizovaná Puma ST i nadále zůstává ojedinělou nabídkou nejen v rámci segmentu malých SUV. Ano, už není tak extrémní jako původní verze, avšak sportovní naladění stále zůstává. Jde zejména o podvozek a řízení, jejichž vlastnosti odpovídají spíše opravdovému sportovnímu vozu než „jen“ výkonnému SUV.
Uvedené ale současně znamená, že Puma ST není autem pro každého. Na druhou stranu i běžná puma je jízdně zajímavým autem. Navíc koupí běžné verze v porovnání s ST dost ušetříte. Pokud ale hledáte v segmentu B kombinaci nečekaně sportovního jízdního projevu a praktičnosti, pak nemáte moc na výběr.
Nejlevnější verze modelu | 499.900 Kč (1.0 EcoBoost Hybrid mHEV Powershift /92 kW Titanium) |
Základ s testovaným motorem | 749 900 Kč (1.0 EcoBoost Hybrid mHEV /125 kW ST) |
Testovaný vůz bez příplatků | 749 900 Kč (1.0 EcoBoost Hybrid mHEV /125 kW ST) |
Testovaný vůz s výbavou | 815.300 Kč (1.0 EcoBoost Hybrid mHEV /125 kW ST) |
Plusy
Minusy
Zdroj: Autorský text, video: Ford
