Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tohle je nejdelší Tatra na světě. Vznikla kvůli speciálnímu úkolu

David Bureš David Bureš 25. 10. 2021 • 00:30
55
14
Zobrazit náhledy (55)
Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force Tatra Force

Hutní podnik Liberty Steel Ostrava si vyžádal stavbu vozidla pro převoz extrémně dlouhého nákladu. Výsledkem se stal nejdelší vůz v historii značky Tatra.

Automobilka Tatra se v posledních letech zaměřuje na speciální zakázky, když svá vozidla výrazně upravuje pro potřeby svých klientů. Výsledkem jsou tak mnohdy opravdu speciální přestavby, sloužící pro jedinečné úkoly. Nejnovějším takovým dílem je vozidlo Tatra postavené pro hutní podnik Liberty Steel Ostrava.

Vozidlo využívající podvozek Tatra se totiž stalo nejdelším automobilem v historii této automobilky. Unikátní vůz totiž na délku měří neskutečných 25,3 metru, což souvisí se specifickými potřebami jeho odběratele. Liberty Steel Ostrava si jej totiž objednala pro převoz extrémně dlouhého nákladu, především závitových tyčí, a to kvůli přesunu konečného zpracování závitových tyčí a jejich příslušenství z Lucemburska do Ostravy.

„Tatry jsou tradičně považovány za vozidla do těžkého terénu, ale v tomto případě se využila jiná jejich unikátní vlastnost: Možnost sestavit podvozek pro extrémně dlouhý náklad. Liberty Steel Ostrava jako jeden z nejvýznamnějších metalurgických podniků v ČR je pro nás cenou zákaznickou referencí a nový vůz je příkladem, že tatrovky se hodí skutečně pro nejrůznější role,“ říká ke vzniku vozidla Kamil Košťál, marketingový ředitel automobilky Tatra.

Kopřivnická automobilka nicméně dodala jen samotný podvozek. Samotnou přestavbu do podoby unikátního vozu totiž realizovala společnost Partner Ipex z Frenštátu pod Radhoštěm, a to na základě technického návrhu vlastní konstrukční kanceláře.

V útrobách pracuje vzduchem přímo chlazený osmiválec Tatra o výkonu 300 kW kombinovaný s automatem Allison. Pohon vzduchem odpružených náprav je 14x8, přičemž první čtyři jsou hnané, dvě přední a poslední tři zadní řízené. To vozu nadstandardní délky umožňuje projíždět zatáčky na vnitropodnikových komunikacích. Součástí technických úprav byla také instalace předsazené krátké upravené kabiny modelové řady Tatra Force, díky čemuž má vozidlo malou celkovou výšku. Ložná plocha valníkové plošiny tak může zasahovat až nad kabinu.

„Těší nás, že jsme mohli realizovat tak zajímavý a jedinečný projekt a uplatnit při tom naše dlouholeté know-how v oblasti úprav nákladních automobilů Tatra. Rád bych poděkoval společnosti Tatra Trucks za výrobu a dodání samotného podvozku v požadovaném termínu a za úzkou spolupráci při následných speciálních úpravách," dodává obchodní ředitel společnosti Partner Ipex Vojtěch Svoboda.

Přestavba vozidla trvala devět měsíců, což je úctyhodně krátká doba i s ohledem na pandemii covidu-19, která situaci komplikovala, stejně jako aktuální dění na automobilovém trhu ovlivněném nedostatkem dílů. Běžně totiž takové stavby zaberou rok. Vedle Tatry a Partner Ipex se na vzniku vozidla podíleli i další subdodavatelé z Moravskoslezského kraje.

Nejdelší vozidlo Tatra v historii automobilky bude sloužit ve vnitropodnikovém provozu Liberty Steel Ostrava. Přestože se neočekává, že by opustilo areál hutě, splňuje všechny parametry pro provoz na běžných komunikacích.

Témata
26. 10. 2021 12:32
Re: Sikovne
Nízká výška = malá hodnota rozměru vnitřní výšky kabiny (proti konkurenci).
26. 10. 2021 12:30
Re: Sikovne
Nikde nepíšu o čtyřnápravovém podvozku......Provovýjezdové vozidlo je dnes z 95% na podvozku 4x4 a historicky tomu nebylo jinak. A kabina musí uvést 6 lidí (to je požární družstvo). Stačí se podívat od Škody 706, přes T815 a třeba Dennisy po dnešní Scanie a Mercedesy....

https://www.hzscr.cz/…T/ViewImage.aspx?…

https://lh3.googleusercontent.com/…4vERF7AAnc7AZqRA

https://www.hzscr.cz/…T/ViewImage.aspx?…

Ano motor dají jaký chceš, ale za celkem znatelný příplatek.
26. 10. 2021 12:14
Re: Sikovne
Já bych ještě chvíli vydržel, jednou musí být něco nového :-)
26. 10. 2021 11:30
Re: Sikovne
Čo je to "nízka výška"? Niečo ako "úzka šírka" alebo "krátka dĺžka"?
Avatar - Barry Lyndon
26. 10. 2021 10:55
Re: O poslední větě bych si dovolil zapochybovat.
jo jasně, takto to dává smysl. :-) :yes: