Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Toyota iQ EV: Minielektromobil míří do Ženevy

14. 2. 2011 • 01:07
3
2
Další z ženevských premiér Toyoty bude elektrická verze městského miniauta iQ. Oficiálně se jedná stále o prototyp, k produkční verzi má ale iQ EV blízko.

Toyota Prius se vyrábí už 14 let, širší uplatnění elektromotorů ale Toyota představuje až v poslední době. Poté, co pohonné ústrojí z Priusu zamířilo i do hatchbacku Auris HSD, chystá se také MPV verze s označením Prius v.

Vedle toho Toyota připravuje malý Yaris HSD a zabývá se i čistými elektromobily.

Právě do této kategorie spadá iQ EV. Malý 3+1místný elektromobil navazuje na koncepty FT-EV a FT-EV II. Zatím se stále jedná o prototyp, ale poté, co letos projde testováním, zamíří už k veřejnosti.

Na technické podrobnosti si musíme zatím počkat. Víme jen, že elektromotor je uložen napříč u přední nápravy a lithium-iontové akumulátory jsou zabudovány do podlahy. Dojezd je zhruba 105 km, tento údaj však odpovídá japonské normě a proto není s evropskými elektromobily plně porovnatelný.

Na evropských silnicích budeme Toyotu iQ EV potkávat od roku 2012, kdy bude zahájen pronájem zájemcům o tento model.

Kromě iQ EV přiveze Toyota do Ženevy již zmíněný Yaris Hybrid Synergy Drive a koncept sportovního kupé FT-86 II.

Témata
Avatar - MilanF1
15. 2. 2011 13:02
Re: Elektrománie
A kolik jich vlastně jezdí, moc ne. Priusů u nás taky moc není. Uvidíme, až budou malá auta na elektriku, zda se to chytí.
Nicméně viděl jsem jeden dokument o autech a ukazovali tam auto postavené tuším, že z uhlíkových kompozitů - nikoli z plechu. Bylo mnohem lehčí a pevnější. V útrobách snad byla Tesla :D. Mluvili tam jasně - auto střední třídy, ale s hmotností pod tunu, takže není potřeba tak silný motor = nižší spotřeba. V kombinaci s elektrem - dejme tomu KERSem alá F1 - bych to viděl jako velmi slibnou budoucnost.
Nicméně byl to prototyp a cena tedy vysoká. Automobilky raději budou vyrábět plechová auta ... kdyby se vrhli na toto, seriovou výrobou se by to zlevnilo, pochopitelné.
Jen dodám, že ten dokument byl pár let starý.
14. 2. 2011 20:55
Elektrománie
Ze všech stran se na nás valí elektromobily, ale já, a to bydlím u Prahy a denně do ní dojíždím, jsem se snad ještě s žádným nesetkal.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud