Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tvůrce prvního BMW X5 zhodnotil design elektrického iX. Moc nechválil

Jan Zajíc Jan Zajíc 14. 1. 2021 • 05:42
123
28
Zobrazit náhledy (123)
BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX BMW iX Sport BMW iX Sport BMW iX Sport BMW iX Sport BMW iX Sport BMW iX Sport BMW iX Sport BMW iX Sport BMW iX Sport BMW iX Sport BMW iX Sport BMW iX Sport BMW iX Sport BMW iX Sport BMW iX Sport BMW iX Sport BMW iX Sport BMW iX Sport BMW iX Sport BMW iX Sport BMW iX Sport BMW iX Sport BMW iX Sport BMW iX Sport BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX BWM iX

BMW iX je auto, jehož design mnozí fanoušci značky (a nejen oni) nepřijali zrovna s nadšením. Vzhled elektrického SUV si nezískal ani známého designéra Franka Stephensona.

Jestli jste náhodou o Stephensonovi ještě neslyšeli, pak vězte, že jde o chlapíka, který navrhl například první BMW X5, ale stojí také za designem prvního novodobého Mini nebo současného Fiatu 500. Anebo Ferrari F430, Maserati MC12 či třeba McLarenu P1.

Právě Stephenson na svém YouTube kanálu zveřejnil video, v němž rozebírá design elektrického SUV BMW iX, tedy novinky automobilky, která ho kdysi zaměstnávala. A mnoho chvály pro ni designér nemá.

Oceňuje sice, že vůz s délkou a šířkou modelu X5 a rozvorem odpovídajícím X7 nabídne prostorný a pohledný interiér, ale to je tak všechno. Stephenson si například myslí, že iX má příliš velké ledvinky. U elektrického SUV se navíc slévají do jakéhosi jednolitého tvaru.

Ještě víc mu ale vadí extrémní minimalismus, kvůli kterému auto nevypadá jako auto, ale spíš jako statický objekt. "Absence linií dokáže vozidlo změnit v něco, co je jen statické. A tohle auto vypadá staticky, zvlášť ze strany," říká Stephenson.

BMW iX prý na něj působí, jako by ho navrhl produktový designér, nikoli návrhář automobilů. Německá novinka je tak podle něj vozem bez duše.

"Nechci kritizovat produktové designéry. Ale spotřební produkty vypadají jako spotřební produkty a auta zase jako auta. Není to to samé," dodává Stephenson.

Z iX navíc podle něj zmizel duch značky BMW. Nadhazuje tak zajímavou otázku: Poznali byste, že jde o bavorák, kdybyste "přehlédli" ty obrovské ledvinky na přídi?

Tak co, poznali?

Doporučujeme

Témata
16. 1. 2021 00:19
Re: První X5
Kdepak, první X5 se mimořádně povedla - nadčasové elegantní linie, robustní, ale ne oteklá, BMW na první pohled. Za to ten nový výtvor je amatérsky postavený hnus - jakoby nějaký mentálně zaostalý designér který dělal v 90tých letech pro korejce vzal i3 a převrtal ji v garáži na SUV. Přitom třeba i3 má design nezaměnitelný a přitom praktický i elegantní, úplně jiná kategorie. https://m.media-amazon.com/…UmsL._UY560_.png
Avatar - Roland Von Wagen
15. 1. 2021 13:53
Re: Re: Se Stephensonem nesouhlasím.
Já z toho čím dál míň cítím německý design. Přetvarované, elegance pryč. Zadní lampy posledních BMW je totální Asie. Pětka se mi líbí ta předchozí (2010-2017).
Avatar - Roland Von Wagen
15. 1. 2021 13:42
Re: Re: Se Stephensonem nesouhlasím.
No, byl přesunut k RR. Důvod nemusí být daleko od tvé úvahy.
15. 1. 2021 13:03
Re: Není co chválit...
bojim sa, ze pridu dalsie ;-\
Avatar - twistedTSD
15. 1. 2021 12:25
Re: Ta reklama je nesmírně trapná
Ve dvaceti bych nad touhle hroudou opravdu neslintal a neměl bych potřebu být eko.