Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

V Česku jezdí více než 33.000 aut se značkou na přání, poptávka však loni klesla

ČTK ČTK 30. 6. 2022 • 07:21
64
17
Zobrazit náhledy (64)
Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání Značka na přání

Po českých silnicích jezdí více než 33.000 automobilů s registrační značkou na přání. Poptávka po nich ovšem v poslední době klesla. V loňském roce úřady vydaly 6952 těchto značek, což je meziročně skoro o 1200 méně. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Stát zároveň zvažuje vytvoření celorepublikových značek.

Registrační značku si lze v Česku za poplatek objednat od roku 2016. Cena jedné tabulky činí 5000 korun. U auta, kde jsou nutné dvě značky, tak majitelé zaplatí 10.000 korun. Poplatky jsou příjmem obcí, které značky vydávají, státu tak z nich nejde nic.

Mezi největší zájemce o značku na přání podle úřadů dlouhodobě patří menší firmy a podnikatelé. Ti často značky využívají například i jako propagaci své společnosti, na autě tak většinou vozí značky s názvem podniku nebo činnosti.

Video se připravuje ...

Často kreativnější podle úřadů bývají soukromí motoristé, u nichž ovšem zájem v poslední době spíše kolísá. Lidé o značky na přání mají zpravidla zájem při první registraci nového auta. Nejčastěji přitom vybírají svá křestní jména nebo přezdívky, případně se snažili registrační značku ozvláštnit nějakým vtipem nebo odkazem na nějakou situaci. Na silnicích tak lze spatřit například vozy se značkou KRAK0N0S, XXL B00BS či 019 C0VID. Oblíbené jsou také kombinace stejných čísel nebo číselné řady.

Vydávání registračních značek s textem na přání se řídí několika pravidly. Lidé si nemohou nechat na tabulku vyrazit hanlivá slova nebo slova, která obsahují písmena G, CH, O, Q a W. Zákaz využití těchto snadno zaměnitelných písmen si v minulosti vyžádala dopravní policie. Vyřazeny jsou také kombinace začínající EL, které jsou určeny pro vozy s nízkými emisemi a mohou využívat některé výhody, a to například při parkování nebo při nákupu dálničních známek.

V budoucnu by se novinkou při vydávání registračních značek, kterou se už nyní zabývá ministerstvo dopravy, mohly stát i celorepublikové státní poznávací značky, které by neměly teritoriální rozdělení podle krajů vydání. Stát by tak získal přes 104 milionů možných kombinací. Důvodem pro vznik celorepublikových značek je především možnost rozvolnění a změny v případě značek při změně vlastnictví vozidla napříč kraji. Ještě před případným zavedením celorepublikové značky má ovšem stát k dispozici velké množství kombinací i při současném systému, kdy se v případě vyčerpání současné kombinace čísel a písmen na značce pouze posune jedno písmeno určené pro daný kraj na další místo v tabulce. To brzy nastane v případě Prahy, uvedlo ministerstvo.

Doporučujeme

Témata
1. 7. 2022 13:42
Re: Komunistický systém SPZ
Vyhláška o registraci vozidel u běžných registračních značek nezakazuje, aby na prvním místě bylo písmeno (jiná věc jsou speciální registrační značky, kde je první znak většinou přesně definován). Kapacita značek daná současnou vyhláškou je obrovská a to právě díky tomu, že umožńuje mnohem více volnosti ve volbě znaků. Že kraje si tu kapacitu v praaxi výrazně omezují tím, že například využívají vždy 7 znaků, že jako první znak dávají vždy číslici, že poslední čtyři znaky dávají vždy číslice, to už je věc druhá.
Avatar - Katikakus
1. 7. 2022 00:13
Re: Komunistický systém SPZ
Proc tento tupy prorusky komunisticky troll jeste nema BAN?
Avatar - KANKUNEN
30. 6. 2022 13:12
Já mám vždycky značku na přání,
za flašku.
Avatar - Dinar
30. 6. 2022 12:31
33 tisíc joudů,
co dali státu dobrovolně desítku, aby si na auto mohli dát povinnou cedulku. :-[] :-[]
30. 6. 2022 10:53
Re: Komunistický systém SPZ
indentifikator zacinajici cislem nasledujici letter znaky a specielnimi povolenymi znaky- nemel bych s tim problem, spis bych to privital