Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

V Íránu zřejmě obnoví výrobu staré Dacie Logan, ovšem bez Renaultu

Ondřej Mára Ondřej Mára 16. 11. 2020 • 21:29
14
Zobrazit náhledy (14)
Renault Tondar 90 Renault Tondar 90 Renault Tondar 90 Renault Tondar 90 SAIPA Renault Pars Tondar SAIPA Renault Pars Tondar SAIPA Renault Pars Tondar SAIPA Renault Pars Tondar SAIPA Renault Pars Tondar

Upravená verze první generace Dacie Logan by se nyní měla v Íránu vyrábět podle vyšších standardů než pod dřívějším dohledem Renaultu.

Automobilové trhy v oblasti Blízkého východu jsou poměrně specifické, pro Írán to však platí obzvláště. Prodejům zde dlouho dominovaly vozy koncernů PSA a Renault, které zde vybudovaly i vlastní infrastrukturu. Ze strachu z amerických sankcí však zemi před pár lety postupně opustily.

Jejich íránští obchodní partneři tak museli začít vymýšlet způsoby, jak uspokojit poptávku na trhu v zemi, která má přes 83 milionů obyvatel. A poradili si po svém – obnovili totiž výrobu zavedených modelů na vlastní pěst a bez větší spolupráce s evropskými automobilkami.

Například automobilka IKCO (Iran Khodoro Company), která ještě letos vyráběla vlastní verzi letitého Peugeotu 405, se minulý rok pochlubila zahájením produkce Peugeotu 301, do kterého již koncern PSA nezasahuje. A nyní s podobnou zprávou přišla druhá největší íránská značka SAIPA, která plánuje zahájení výroby upravené íránské verze první generace Dacie Logan. Ta se přitom v Íránu přestala vyrábět s odchodem Renaultu před zhruba dvěma roky.

Podle informací státní íránské televize Press TV měl Javad Soleimani, CEO automobilky SAIPA, oznámit, že se společnosti podařilo získat přes 85 procent dílů a know-how potřebného k obnovení výroby vozu prodávaného na íránském trhu do roku 2018 pod názvy Renault L90, Renault Tondar 90 nebo Renault Pars Tondar. Jejich společným základem přitom vždy byla upravená první generace Loganu.

Když Renault opustil kvůli sankcím Írán, my v SAIPA jsme se pustili do plánování výroby modelu L90 během 18 měsíců,“ cituje IRIB News vyjádření Soleimaniho. Automobilka přitom plánuje využít závody postavené v zemi, včetně závodu na výrobu motorů a převodovek, a několik sérií importovaných dílů.

Soleimani měl v rozhovoru mimo jiné zmínit, že se nová lokální verze Loganu bude vyrábět podle vyšších standardů, než jaké byly nastaveny při výrobě předchozího modelu pod dohledem Renaultu. Kromě staronového Loganu pak bude SAIPA pod svou značkou i nadále nabízet několik modelů z lokální a čínské produkce.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud