Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

V Plzni se otevřelo největší veřejné dobíjecí centrum pro elektromobily v Česku

ČTK
Diskuze (10)

Největší veřejné dobíjecí centrum pro elektromobily v ČR funguje v Plzni. Tvoří ho 11 rychlodobíjecích stojanů s výkonem 50 kW, které obslouží díky dvěma konektorům až 22 elektromobilů.

Vzniklo na jižním okraji města u dálnice D5 Praha - Německo na parkovišti obchodního centra Olympia Plzeň. Šéf útvaru elektromobilita ČEZ Tomáš Dzurilla řekl ČTK, že ČEZ, která centrum otevřela, chce být připravena, až elektromobily začnou v zemi přibývat po desítkách tisíc ročně.Podle něj přijde jeden stojan zhruba na milion.

Video se připravuje ...

"Jedním z trendů letošního roku jsou proto dobíjecí huby (centra), které umožní čerpat energii najednou šesti a více e-autům. Ta dávají řidičům elektromobilů jistotu, že na čerpání nebudou čekat dlouho, a elektrická auta se tak mohou stát rovnocennou alternativou i pro dlouhé cesty," řekl Dzurilla.

ČEZ chce do měsíce vyměnit u Olympie jeden současný stojan za rychlou 300kW stanici. "Plánujeme zatím na začátek dvě. Jestli na ně budou řidiči jezdit víc, tak jich sem dáme všech 11," řekl. Jejich cena je dvojnásobná proti současným 50 kW, mají ale nabíjet podstatně rychleji.

Dobíjecí síť ČEZ se zhruba 430 stojany je nyní v ČR největší. V Plzeňském kraji má teď 36 veřejných stanic, tedy více než čtvrtinu z celkového počtu v regionu, kde mají stojany další firmy jako Pražská energetika, E. ON i čerpací stanice pohonných hmot. Kromě Plzně má ČEZ dobíječky ještě třeba v Domažlicích, Kašperských Horách, Plasích, Přešticích, Železné Rudě, u dálnice D5 je osm stanic na 83. km u Šlovic.

Nové 50kW stojany dodala firma ABB. "Naše obchodní centrum chce být dobře připraveno na dobu, kdy k nám na nákupy bude jezdit elektromobilem několikanásobně více lidí než dnes," uvedl manažer Olympie Marek Audes.

Víc než čtyři pětiny sítě ČEZ tvoří stojany o výkonu 50 kW, které umožňují nabíjet všechny typy elektromobilů za desítky minut. Celkový instalovaný výkon dobíjecích bodů v síti ČEZ činí přes 27.000 kW, což je ekvivalent středně velké vodní elektrárny zásobující 75tisícové město. Zákazníci ČEZ i neregistrovaní platí za odběry podle typu stanice a rychlosti nabíjení. "Teď je cena na našich stojanech ještě nižší - osm korun za kilowatthodinu, nová bude 13 korun," řekl Dzurilla.

ČEZ chce mít do roku 2025 přes 800 stojanů. Příští rok očekává prolomení hranice čtyř milionů kWh odebrané energie. Podle Dzurilly se meziročně zvyšují odběry elektřiny zhruba o 50 procent, podle něj a veřejných zdrojů je v ČR registrováno přes 11.000 elektromobilů.

ČTK
Diskuze (10)

Doporučujeme

24. 6. 2022 00:51
Vyborny pocin CEZu
Nedavno mi tu nekdo v diskuzi vysvetloval, ze v zadnym meste neni kde nabijet. :D

Jen tam mela byt alespon jedna ultrarychla.
24. 6. 2022 00:47
Re: jasňačka
Nejdou na to dotace z EU?
24. 6. 2022 00:47
Re: Elektrosoudruzi Ti postaví
Zkus si to nekdy spocitat.
Misto psani hloupych prispevku.
Avatar - petr petrumr
23. 6. 2022 17:27
jasňačka
Joo, statní podnik to musí postavit, zadotuje to babička z dolní a poskoci fialy budou mět na dozorčí prémie.
23. 6. 2022 16:48
A všetci tam budú chodiť ...
ako k obecnej studni 😃😃😃