Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Válka na Ukrajině zdražuje paliva v ČR. Tento týden mohou stát nejvíc v historii

ČTK ČTK 28. 2. 2022 • 15:43
8
421
Zobrazit náhledy (8)
Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku v uplynulých dnech výrazně zdražily. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stoupla od čtvrtka, kdy začala rusko-ukrajinská válka, o 82 haléřů na 38,30 Kč/l.

Naposledy byl benzin dražší v září 2012. Nafta zdražila o 1,06 koruny na 37,51 koruny. Vyplynulo to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy tím ale zdražování paliv nekončí, v nadcházejícím týdnu zřejmě překročí cenu 40 korun za litr a budou nejdražší v historii.

Důvodem dramatického nárůstu cen pohonných hmot v ČR je zdražování ropy na světových trzích a oslabení koruny, což je v důsledku propuknutí války na Ukrajině, sdělil dnes ČTK Kovanda. Připomněl, že korunová cena barelu ropy Brent v týdnu vzrostla na téměř 2400 korun, skoro nejvíce v historii. Podle Kovandy ropa ve světě ale nezdražuje kvůli ochromení ruských dodávek, ale kvůli obavě, že její dodávky ochromí sankce, válečný útok, nebo oboje naráz.

Video se připravuje ...

Řidiči v ČR se podle Kovandy zatím nemusí výpadku v zásobování palivy obávat. Plyn i ropa z Ruska přes ukrajinské území plynou a nejsou hlášeny jakékoli zásadnější problémy. Jak ale porostou jejich ceny, bude záležet na vývoji války na Ukrajině a na dopadu západních sankcí, uvedl ekonom.

V sobotu ale průměrná cena naturalu v ČR zaznamenala nejrychlejší tempo růstu za 12 let. Od pátku vyskočila o 43 haléřů, přičemž naposledy výrazněji zdražil benzin ze dne na den podle dat CCS 7. prosince 2010. Nafta proti pátku zdražila ještě více, o 65 haléřů na litr. "V jejím případě však jde o nejvýraznější jednodenní zdražení jen za období od začátku dubna 2021, kdy nastal ojedinělý, mimořádný výkyv v její ceně, jenž však byl spíše statistickou anomálií," dodal Kovanda.

Doporučujeme

Témata
2. 3. 2022 16:24
Re: proti minulymu ctvrtku o 2 kacky vic
A my teď budeme mít plyn levnější? Je snad logické, že od přátel bude levnější než od největších protivníků.
Avatar - Barrichello
2. 3. 2022 14:01
Re: Za zniceni...
Futures na pšenici v Chicagu poprvé od roku 2008 přeletěly úroveň 10 dolarů za bušl, což je další dřívko pod kotel globální potravinové inflace. I zde je na pozadí ruská invaze na Ukrajinu, po které se dodávky z jednoho z největších pěstitelů prakticky zastavily. Za poslední měsíc se cena pšenice zvedla o zhruba 40 procent. Cena kukuřice, používané i jako krmivo, stoupla o 2,8 procenta na nejvyšší intradenní úroveň od roku 2013
2. 3. 2022 08:49
Re: Za zniceni...
Tak k dokonalosti ti chýba už len tých 120 IQ. Kde brať a nekradnúť, že?
Avatar - Ozzman
2. 3. 2022 07:36
Re: proti minulymu ctvrtku o 2 kacky vic
Škoda této nepřehledné diskuze s tunou FLAME, hezky se mi na toto téma s tebou povídalo, ale nemám sílu to tady dál luštit :) Třeba někde jinde, až diskuze bude přehlednější.
Avatar - Barrichello
1. 3. 2022 16:03
Re: proti minulymu ctvrtku o 2 kacky vic
Co ty na to jako těžkej zelenej UTOPISTICKEJ BOLSEVIK???