Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Velcí akcionáři podají na Volkswagen žalobu na stamiliony eur

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 19. 1. 2016 • 22:20
76
Akcionářům se nelíbí, že hodnota akcií Volkswagenu po rozpoutání kauzy Dieselgate výrazně klesla.

Desítky velkých akcionářů ze Spojených států a Británie podají na německou automobilku Volkswagen hromadnou žalobu za propad hodnoty akcií firmy v důsledku skandálu s manipulací emisí. Institucionální investoři budou požadovat odškodnění v řádu stamilionů eur. Sdělila to německá právnická společnost Nieding + Barth, která tyto žaloby shromažďuje.

Nieding + Barth hodlá tento týden podat na Volkswagen u soudu v dolnosaském Braunschweigu žalobu za 66 investičních fondů a dalších velkých investorů. Firma navíc shromažďuje žaloby od tisíců drobných investorů. „Domníváme se, že jsme v Německu největší platformou pro žaloby proti Volkswagenu,“ uvedl podle agentury Reuters společník firmy Klaus Nieding.

Akcie Volkswagenu se od zářijového propuknutí skandálu propadly o zhruba 30 procent, což představuje asi 22 miliard eur (595 miliard Kč) ztracené hodnoty. Volkswagen v září přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě instaloval software umožňující manipulovat s měřením emisí. Skandál se týká i 1,2 milionu vozů české divize Škoda Auto.

Volkswagen od podzimu čelí vyšetřování v řadě zemí a připravuje se na něj řada soukromých žalob. Tento měsíc na skupinu podalo civilní žalobu za porušování zákona o čistotě ovzduší americké ministerstvo spravedlnosti, které může po firmě vymáhat teoreticky desítky miliard dolarů.

Nieding + Barth hodlá argumentovat tím, že Volkswagen o překračování emisních norem u svých naftových aut věděl dlouho předtím, než to oznámil. K podání žaloby za velké investory se chystá i společnost Bentham Europe, žalobu za drobné investory už v říjnu podal německý právník Andreas Tilp.

Témata
20. 1. 2016 14:55
Re: Žaloby
Prosím tě, ty akcie těm akcionářům nikdo nevzal. Oni je pořád mají. Jen mají momentálně nižší hodnotu. Takže mluvit o okradení je dost silný slovo. Uměle snížený ani úmyslně ceny akcií VW nebyly, takže podvod vůči akcionářům to z mýho pohledu není. Chybí ti tam ten úmysl.

Na sport nesázím, ale o tomhle se se mnou nebav. Jsem možná jeden z mála, který uznává pořád Lance Armstronga jako sedminásobnýho vítěze Tour de France. ;-) Takže s dopingem na mě nechoď >:D
20. 1. 2016 14:32
Re: Logika?
Sorry máš pravdu. Sem *. Volvo prodal FORD a GM prodalo Saab. Uvidíme jestli se VW něčeho nezbaví. Já bych to neviděl úplně jistý. Používáš slova podvodník a okrad. Já ovšem nevím jestli úmyslem managementu bylo a je podvádět a okrádat akcionáře. Hele použil bych slova Sobotky. Jeho hláška je tak blbá, až je dokonalá. "Když mě všichni kritizují, tak to znamená, že dělám svoji práci správně" >:D >:D
Avatar - Hammunasakra
20. 1. 2016 13:36
Re: Žaloby
Ne nezastávám - proč taky?
Že seš ve svym názoru hodně osamělej sis určitě všim - neni divu. Popravdě nechápu proč bys podvodníkum který tě okradli měl nechávat svý peníze
Tohle přece neni o kolísavym kurzu akcií - ale o uměle sníženym kurzu = ty tuhle podstatu jako bys vůbec nebral v potaz!

Sázíš občas sport? Je to by někoho chytli za doping. Jednoznačnej dlouhotrvající a prokázanej.
Avatar - Individualita
20. 1. 2016 13:25
Re: Logika?
A já bych zrovna řekl, že tvá předposlední věta bude realita.
Avatar - Hammunasakra
20. 1. 2016 12:45
Re: Logika?
GM Volvo nikdy nevlastnilo
VW asi tak na 99% žádnou ze svejch automobilek prodávat nebude
Snad chápu že tě nebere podvod s tim co leze z vejfuku ale proč po podvodníkovi co mě okrad nechtít peníze - to mi hlava fakt nebere
A všimni si že tenhle extrémní názor máš sám - i zarytí VAGnisti k tématu mlčí - a že jich tady diskutuje dost a dost :-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud