Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

USA podaly na VW civilní žalobu kvůli manipulacím s emisemi

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 5. 1. 2016 • 12:51
96
Americké federální ministerstvo spravedlnosti podalo na německou automobilku Volkswagen civilní žalobu za porušování zákona o čistotě ovzduší.

Úřad firmu žaluje kvůli tomu, že instalovala do téměř 600.000 svých naftových vozů zařízení, které umožňovalo skrývat při testech emisí vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Volkswagen by tato žaloba mohla stát miliardy dolarů, sdělil dnes činitel ministerstva.

Ministerstvo zároveň nevyloučilo, že podá na Volkswagen i žalobu u trestního soudu. "Spojené státy uplatní proti Volkswagenu všechny vhodné kroky, aby dosáhly nápravy v případu porušování našich zákonů o čistotě ovzduší," citovala agentura Reuters Johna Crudena, který na ministerstvu řídí odbor životního prostředí.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) loni v září Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovými motory instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoké hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagen tehdy přiznal, že v USA je tímto softwarem vybaveno 482.000 vozů s dvoulitrovými motory. Později se ukázalo, že problém se týká rovněž 85.000 vozů s třílitrovými motory.

Žalobu o čtyřech bodech ministerstvo vypracovalo společně s EPA a podalo ji u soudu v Detroitu. Poté se má její projednávání přesunout do severní Kalifornie, kde se shromažďují hromadné žaloby proti Volkswagenu.

Ministerstvo spravedlnosti nyní zkoumá možnost podat na Volkswagen trestní žalobu za klamání spotřebitelů a regulačních úřadů. Trestní žaloba ale vyžaduje vyšší důkazní břemeno než civilní pře. Mluvčí americké divize Volkswagenu Jeannine Ginivanová uvedla, že automobilka zatím k žalobě žádné vyjádření nemá.

Podle hlavního ekonoma společnosti Colosseum Františka Bostla se Volkswagen v důsledku žalob v USA nemusí obávat případných jednorázových pokut, na které se mohl připravit, ale spíše omezení přístupu na trh. "Je velice pravděpodobné, že Volkswagen dostane v USA stopku minimálně na trhu s naftovými motory. To by znamenalo dlouhodobé ztráty v řádech desítek miliard dolarů a reálnou možnost, že ostatní státy vyvodí z kauzy obdobné závěry," sdělil Bostl ČTK.

Volkswagen již dříve nabídl majitelům aut, kterých se ve Spojených státech problém týká, dárkový balíček v hodnotě 1000 dolarů (zhruba 25.000 Kč) a nyní jedná s federálními úřady o podobě masové svolávací akce. Největší skandál v osmasedmdesátileté historii Volkswagenu donutil k odchodu dlouholetého generálního ředitele Martina Winterkorna a vedl k vyšetřování po celém světě.

Volkswagen už v září přiznal, že software umožňující manipulovat s testy emisí instaloval do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě. Skandál se týká rovněž 1,2 milionu vozů české divize Škoda Auto.

Témata
6. 1. 2016 15:55
Re: Ostuda
:yes:
6. 1. 2016 15:50
Re: Ostuda
Dejme tomu, že máš pravdu a bylo jich tolik kolik píšeš. A víš co těch 250 tis bylo zač? Myslíš, si že Asad likviduje děti ve školkách, nebo ženský? Ty samý žvásty jsem poslouchal z médií u Kadáffího. Kolik má na svědomí lidí. A koho to teda údajně likvidoval? Možná, že fakt nechal pár tisíc nebo desítek tisíc lidí pobít, ale jestli to náhodou nebyla taková pakáž jako se o ní teď píše ve spojitosti s násilnostma v Kolíně nad Rýnem nebo jiných německých městech. Prostě zvěř, která neumí dělat nic jinýho než vzít do ruky klacek nebo šutrák a dělat bordel. No a díky Arabskýmu jaru se tyhle existence dostanou do Evropy kde ovšem není žádný diktátor a zbraň na ně nikdo nevezme, takže nás tady postupně zlikvidujou, jelikož my jsme humanisti a liberálové. Z Lybie zmizel Kadáffí a podívej se jak to tam vypadá. Vláda tam zasedá na lodi, protože pevninu ovládají nějaký opice se samopalama. Stejně by dopadla Sýrie pokud by Asad padnul. Takže se spíš modli, aby to tam Rusáci s Asadem vymlátili a udělali zase pořádek.
6. 1. 2016 15:39
Re: Ostuda
Hele znáš ten vtip jak se baví dva chlapi a ten jeden říká: "Víš já si nemůžu mojí ženě stěžovat, že za sebou nechává všude nepořádek, protože jsem si 10.7.2008 neuklidil svetr" To mě napadlo ve spojitosti s tou okupací 68 ;-) O zbytku se mi nechce diskutovat to je na dlouhý lokte. Nicméně rozumím tomu proč nás v 68 obsadilo SSSR, rozumím i tomu proč Rusko zabralo Krym a rozumím i tomu proč Rusko pomáhá Asadovi. Nemůžeš ty události vytrhávat z kontextu. Všem něco předcházelo, takže tohle všechno jsou jen důsledky.
6. 1. 2016 15:33
Re: ÁLELŮJA PRÝ SE BUDOU VÍC KÁT ...
Zajímavě dětinský pohled na danou problematiku >:D
6. 1. 2016 15:29
Re: ÁLELŮJA PRÝ SE BUDOU VÍC KÁT ...
Já na tom nic moc zábavnýho nespatřuju.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud