Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

VW bude v Bratislavě od roku 2011 vyrábět automobily pěti značek

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 22. 3. 2010 • 12:26
35
10
Zobrazit náhledy (35)
Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen
V bratislavské automobilce letos skončí výroba Octavií. Vše se soustřeďuje na náběh výroby nové generace VW Touareg a přípravu výroby nových miniaut New Small Family.

Slovenské dceřiné společnosti německé automobilky Volkswagen v loňském roce výrazně klesl čistý zisk na 57 milionů eur (v přepočtu 1,5 miliardy Kč) z 282 milionů eur v roce 2008. Obrat jednoho z největších vývozců a tahounů slovenského průmyslu se snížil o více než dvě pětiny na 2,94 miliardy eur. Novináře o tom dnes informovalo vedení společnosti Volkswagen Slovakia. Výsledky firmy loni výrazně poznamenal pokles poptávky způsobený světovou hospodářskou krizí.

Bratislavský závod VW loni vyrobil přibližně 106.000 vozů, v roce 2008 sjelo z výrobních linek továrny 188.000 aut. Téměř celá produkce firmy směřovala na vývoz. Továrna se orientuje hlavně na výrobu luxusnějších sportovně-užitkových vozů Volkswagen Touareg, Audi Q7 a Porsche Cayenne.

Největší část vozidel, asi dvě pětiny, společnost vyvezla na mateřský, německý trh. Nejvíce však vzrostla poptávka v Číně, kam automobilka exportovala zhruba 13 procent loňské výroby. Na Slovensku zůstalo přibližně jedno procento vozů.

Volkswagen loni na Slovensku zvýšil investice na zhruba 200 milionů eur z 87 milionů eur v roce 2008. Investice v loňském roce směřovaly kromě jiného do modernizace výroby. Souvisely rovněž s přípravami na výrobu menších městských vozů New Small Family, která si vyžádá celkovou investici 308 milionů eur.

Po odstartování výroby nového rodinného auta v roce 2011 bude bratislavský závod produkovat pět značek (VW, Škoda, SEAT, Audi, Porsche). Nábor pracovníků na výrobu minivozů, které budou vycházet ze závodu pod třemi koncernovými značkami Volkswagen, Seat a Škoda, by podle šéfa VW Slovakia Andrease Tostmanna měl začít až příští rok. Nová výroba má zvýšit kapacitu závodu o zhruba 30 procent na 400.000 vozů ročně. Práci v něm získá 1500 lidí, u dodavatelů má vzniknout nepřímo dalších 7000 pozic.

Bratislavský závod plánuje v květnu uvolnit výrobní linky, na kterých v současnosti produkuje model Škoda Octavia, a přestavět je pro potřeby nových, menších vozidel. "Další výroba octavie se již potom v tomto závodě neplánuje," řekl Tostmann. V hlavním městě Slovenska má přibližně za měsíc začít i výroba vozů VW Touareg s hybridním pohonem.

Slovenská dceřiná firma VW koncem loňského roku zaměstnávala 6500 pracovníků, což bylo o 1300 méně než v závěru roku 2008. Průměrná mzda v závodě loni činila 1200 eur. Vedení firmy se dohodlo s odbory na nárůstu mezd od května o tři procenta.

Na Slovensku podnikají vedle Volkswagenu takz další dvě velké automobilky - francouzská PSA Peugeot Citroën a jihokorejská Kia Motors. Loni se výroba automobilů na Slovensku propadla o téměř pětinu na 463.140 vozů. Země tak již není evropským lídrem v produkci aut na jednoho obyvatele, Slovensko předběhla Česká republika.

Související články

Témata
Avatar - pocitac
23. 3. 2010 09:00
Re: E-UP
Tak to se prober 8-s na Marsu? Ten jejich ufonskej design a co ergonomice? Vždyť mají brzdu dělanou na levé chapadlo. :no: >:D
22. 3. 2010 22:35
Re: E-UP
myslim ze myslenka dne nebyla vetsinou pochopena tak jako nama dvema >:D to vis dneska uz se nedelej lidi na Slovaky, Cechy, Nemce, Cinany, Amiky, atd.... ale na Pozemstany a Martany

ale ja si stojim za tim ze nejlepsi auta se delaji na Marsu :-!
Avatar - pocitac
22. 3. 2010 21:38
Re: E-UP
no když si vezmeš, že tak 20% dílů na autě si vyrábí sama fabrika, třeba zrovna ten VW a zbylých 80% dílů je od dodavatelů... asi není co dodat... jen to, že 40% z těch 80% se vyrábí v Číně, 10% v Itálii, 10% ve Francii, 10% v Německu a zbytek různě po světě. Ta globalizace, to je ale prevít, zkazí nám to tady celou diskusi.... ;-)
Avatar - pocitac
22. 3. 2010 21:21
Re: E-UP
chtělo by to srovnávací test na auto.cz ;-)
Avatar - pocitac
22. 3. 2010 20:25
Re: E-UP
tak tak :yes: ono taky co dneska napsat, dělit automobilky na země původu už evidentně postrádá smysl ;-) Dneska sem zrovna nadával na Vito - "trochu" se to s.e.r.e., ale komu mám vlastně nadávat, Mercedesu, Němcům, Španělům ??
Články odjinud