Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

VW bude žádat odškodné po bývalém šéfovi koncernu a řediteli Audi

ČTK ČTK 28. 3. 2021 • 08:10
23
46
Zobrazit náhledy (23)
Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen Volkswagen

Německý automobilový koncern Volkswagen bude požadovat náhradu škody za skandál kolem podvodů s výfukovými plyny po bývalém šéfovi Martinu Winterkornovi a po bývalém řediteli automobilky Audi Rupertu Stadlerovi.

Volkswagen to uvedl po zasedání dozorčí rady. Po rozsáhlém vyšetřování firma došla k závěru, že oba vrcholní manažeři zanedbali péči řádného hospodáře, pochybení ze strany jiných členů managementu ale nezjistila. Informovala o tom agentura DPA.

Jak velkou finanční částku bude koncern po bývalých šéfech požadovat, zatím neuvedl. Vyšetřování si kladlo za cíl zjistit, zda Winterkorn a Stadler mají na svědomí nedostatky v řízení a kontrole, které vyšly najevo po vypuknutí dieselové aféry v září 2015. Volkswagen tehdy v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že nainstaloval asi do 11 milionů naftových aut po celém světě software, který umožňoval manipulovat s testy.

Skandál s měřením emisí vyvolal globální odpor vůči naftovým vozům a Volkswagen už na pokutách, různých vyrovnáních a dalších nákladech kvůli soudním sporům zaplatil desítky miliard eur.

Winterkorn z postu šéfa Volkswagenu krátce po vypuknutí skandálu odstoupil. Zdůraznil ale, že si není vědom žádných pochybení. Kvůli dieselové aféře stane i před soudem v Braunschweigu, který by měl případ začít projednávat v polovině září. Vedle Wintekorna soud přezkoumá i roli dalších čtyř vrcholných manažerů, z nichž někteří už firmu opustili. Stadler se už ze spoluviny na manipulacích výfukových testů zodpovídá před mnichovským zemským soudem.

Související články

Témata
Avatar - JFK
29. 3. 2021 22:29
Re: Třeba si uvědomit co podvedli
FCA, Daimler, Opel, Renault, po krk v hovnech je třeba Bosch, důkazú bylo dost... Jediný VW se přiznal hned, nikoho osočovat není třeba, s laboratoří fixlovali všichni. To jenom naivní pitomci si myslí, že pro stejné technologie na hraně účinnosti s limitujícím množstvím CO2 neplatí chemické zákony o NOx bez použití SCR a je to osočování, protože platí presumpce neviny.. tak jo, ať si to myslí :)
29. 3. 2021 20:20
chcanky
Vždyť s močovinou podváděli snad všichni. Na zkušebně to vstřikovalo méně častěji než v provozu. Nějaký diagnostik na to upozornil.
Avatar - Mikesus
29. 3. 2021 19:29
Re: Třeba si uvědomit co podvedli
A kteří jiní fixlovali, se zeptám spíš opačně. Když chceš někoho osočit, musíš mít pro to také důkazy. Vím ještě o Renaultu a možná MB, ale to nevím jak tam dopadlo vyšetřování.
Avatar - Mikesus
29. 3. 2021 19:26
Re: Třeba si uvědomit co podvedli
No vždyť jsem to psal, že něco se vejít nemusí, jako např. rodina. Ale to není důvod, aby větší auta byla zvýhodněna oproti těm malým.
Avatar - JFK
29. 3. 2021 18:36
Re: Třeba si uvědomit co podvedli
Které jiné diesely té doby, můžeš tu odborný poznatek rozvést konkrétně? Nebo jsi jenom další chytrák, co si myslí, že ostatní s diesely nefixlovali, to pouze ten zlý KdF/hitlerwágen?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku