Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Bugatti 16C Galibier
Bugatti 16C Galibier
Bugatti 16C Galibier
Bugatti 16C Galibier
49
Fotogalerie

Výroba Bugatti 16C Galibier potvrzena, sedan přijde v roce 2013

Veyron s pořadovým číslem 300 už prý byl vyroben a tak před Bugatti a jeho majitelem (VW) stojí další výzva - hyperluxusní sedan s šestnáctiválcem pod kapotou.

Vedení koncernu Volkswagen, pod něhož značka Bugatti spadá, schválilo sériovou výrobu čtyřdveřového modelu 16C Galibier. Tvrdí to agentura Bloomberg s odvoláním na dva zdroje z automobilky. Ti říkají, že o výrobě Galibieru usilovně jednal především Wolfgang Dürheimer, který Bugatti (a Bentley) šéfuje od letošního února.

Sériová výroba hyperluxusního vozu má začít v roce 2013, nebo o rok později. Do té doby má být přestavěna výrobní linka ve francouzské továrně Molsheim, kde doposud vznikal Veyron. Práce na přestavbě začne zřejmě v nejbližší době, protože podle zahraničních médií byl v minulém týdnu dokončen vůbec poslední, třístý exemplář Veyronu.

Již na začátku roku se v médiích objevily spekulace, že sériový Galibier nebude hatchback, ale sedan. Tuto informaci Bloomberg nepřímo potvrzuje, protože o sériovém automobilu hovoří jako o sedanu. Galibier také zřejmě použije platformu Audi A8.

V motorovém prostoru sériového Galibieru zřejmě zůstane osmilitrový W16 přeplňovaný dvojicí kompresorů, který používala studie tohoto automobilu. Maximální výkon konceptu se podle výrobce pohyboval v rozmezí 800-1000 koní. Mimo umístění pohonné jednotky bylo hnací ústrojí studie 16C Galibier stejné jako ve Veyronu – tvoří jej sedmistupňová převodovka DSG a pohon všech kol.

Cena automobilu se bude pohybovat ve stejných hodnotách jako cena Veyronu. Také 16C Galibier má stát zhruba 1.000.000 euro (cca 25 milionů Kč).

Označení Galibier použilo Bugatti již v minulosti, kdy toto označení nesla čtyřdveřová varianta Bugatti Type 57. Jméno odkazuje na jeden z alpských průsmyků, který bývá součástí slavné cyklistické Tour de France.

Bugatti spadá pod koncern Volkswagen od roku 1998. V témže roce Volkswagen koupil i Bentley a Lamborghini. Výroba Bugatti 16.4 Veyron a jeho odvozených verzí začala se zpožděním, v roce 2005. V roce 2008 byla představena otevřená verze – Veyron 16.4 Grand Sport

Automobilka zahájení výroby Veyronu několikrát odložila, během vývoje se nejdříve objevily potíže se stabilitou, poté se špatnou aerodynamikou, v závěrečné fázi se dokonce zjistilo, že nemá potřebnou výdrž. Po zahájení produkce se ročně vyrobilo asi 50 aut. Verze Veyron 16.4 Super Sport v současné době drží titul nejrychlejšího sériového auta planety.