Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Stále více automobilek plánuje věnovat se produkci hybridů. S novým řešením Horse  nemusí zahazovat řešení vyvinutá pro elektromobily.
Future Hybrid Concept
Stále více automobilek plánuje věnovat se produkci hybridů. S novým řešením Horse  nemusí zahazovat řešení vyvinutá pro elektromobily.
Future Hybrid Concept
5 Fotogalerie

Z elektromobilu hybrid? Renault má řešení pro jednoduchou přestavbu

Michal Dokoupil

O předělávání spalovacích aut na elektromobily se mluví dlouho a spousta firem se dnes věnuje podobným přestavbám veteránů. Renault ale přichází s opačným řešením pro moderní elektromobily, kterým chce přidat spalovací motor.

Renault loni udělal ze své divize vyvíjející spalovací motory samostatnou společnost Horse Powertrain, ve které drží podíl také čínské Geely (45 %) a saudskoarabská státní ropná společnost Aramco (10 %). Horse je dnes zodpovědný za vývoj spalovacích motorů pro značky spadající pod Renault ale také pro Geely. Kromě toho ale produkuje také vlastní elektromotory, převodovky a další komponenty.

A právě Horse Powetrain nově ukázal zajímavé řešení pro snadnou přestavbu elektromobilů na hybridy. Kompaktní jednotka zahrnující blíže neurčený spalovací motor, elektromotor i převodovku má být dostatečně malá na to, aby nahradila podobný modul v elektromobilu. Její součástí je také výkonová elektronika včetně měničů a palubní nabíječky, stejně jako u bateriových vozů. Jednotka umí pracovat s napětím až 800 V, stále by tedy měla být schopná velmi rychlého nabíjení.

Nové řešení nazvané Future Hybrid Concept nemá být ale určeno pro přestavbu již existujících vyrobených elektromobilů, místo toho má automobilce umožnit výrobu hybridních variant na stejné lince. A také jednodušší vývoj, protože nový systém může pracovat na čistě elektrické platformě s vysokonapěťovým systémem elektromobilu.

Systém schopný spalovat benzin, etanol, metanol i syntetická paliva dokáže fungovat jako sériový hybrid a pouze dodávat energii baterii ale také jako paralelní a pohánět přímo kola, ve spolupráci s elektromotorem. Horse očekává první sériové vozy s tímto systémem v roce 2028 a kromě vlastních značek obou koncernů jej chce nabízet také dalším výrobcům.

Video placeholder
Dacia Bigster • Zdroj: Dacia

Zdroj: Automotive World | zdroj foto: Horse Powertrain | zdroj videa: Dacia