Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Zájem o elektřinu pro elektromobily v Česku roste. Do roku 2030 jich u nás může jezdit až půl milionu

ČTK ČTK 20. 7. 2021 • 02:36
14
115
Zobrazit náhledy (14)
Připojení běžným kabelem k dobíjecí stanici firmy ČEZ dovolilo proud jen 8 A. Stojan neměl zabudovaný systém green‘up, který by dovolil 14 A. Nabíjecí stanice Nabíjecí stanice Nabíjecí stanice Nabíjecí stanice Nabíjecí stanice Nabíjecí stanice Nabíječka v Holešovicích Evropa místo nich podporuje nabíječky pro elektromobily. Testovaný plug-in hybridní Mercedes 350e přitom dojede bez benzinu jen 18 km.

Rostoucí poptávku po elektřině pro elektromobily potvrzují vedle společnosti ČEZ také firmy E.ON nebo Pražská energetika (PRE).

Prodejci zaznamenali v prvním pololetí letošního roku další růst zájmu o elektřinu z dobíjecích stanic pro elektromobily. Vyplývá to z vyjádření největších provozovatelů těchto stojanů v Česku. Od lídra trhu, společnosti ČEZ, odebrali řidiči od začátku ledna do konce června meziročně o 45 procent elektřiny více, uvedl na twitteru generální ředitel firmy Daniel Beneš. Odebraných 1579 megawatthodin (MWh) odpovídá roční spotřebě elektřiny zhruba 485 domácností. Stále rostoucí poptávku potvrzují také firmy E.ON nebo Pražská energetika (PRE).

Mluvčí ČEZ Martin Schreier ČTK řekl, že v České republice je aktuálně registrováno více než 7000 elektromobilů, z toho přes 3300 jich přibylo v loňském roce. Odhady dalšího vývoje podle něj hovoří o ročních prodejích v řádu tisíců a později desítek tisíc elektromobilů a plug-in hybridů. „V závislosti na variantách vývoje očekáváme, že v roce 2030 bude v České republice jezdit 250.000 až 500.000 elektromobilů,“ uvedl mluvčí. Podle dat Svazu dovozců automobilů je v Česku celkem registrováno zhruba 8,4 milionu vozidel všech kategorií.

Meziroční růst zájmu o nabíjení elektromobilů v letošním prvním pololetí zaznamenala také PRE, řekl ČTK její mluvčí Petr Holubec. Proti prvním šesti měsícům roku 2020 stoupl odběr o 40 procent na 580 MWh. „Dále běží rozjednaná spolupráce s pražským magistrátem o případné výstavbě dobíjecích stanic na stožárech veřejného osvětlení, kde nyní v rámci rekonstrukce realizujeme posílení kabelové sítě, aby zvládala i vyšší požadavky na dobíjení – jedná se o tisíce dobíjecích veřejných bodů v řádu několika málo let,“ sdělil Holubec. Společnost podle něj aktuálně provozuje 256 dobíjecích stanic PREpoint, do konce roku jich chce mít 350.

ČEZ uvedl, že aktuálně v ČR provozuje více než 300 veřejných dobíjecích stanic, z toho je téměř 240 rychlodobíjecích. Infrastruktura podle firmy vzniká i díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility (CEF). „Vliv pandemie je nesporný a také v našem sektoru znamenal zpomalení aktivit. Věříme ale i tak, že udržíme tempo výstavby z loňského roku, kdy jsme postavili více než 80 stanic a výrazně pokročili v plošné nabídce dobití v lokalitách po celé České republice,“ řekl dnes manažer útvaru čisté technologie ČEZ Tomáš Chmelík.

Polostátní firma se podle něj i nadále zaměřuje především na pokrývání hlavních tahů a větších měst. „Připravujeme také postupné osazování nejvytíženějších lokalit dobíjecími stanicemi o vyšších výkonech. Celkově by elektromobily letos měly u stojanů ČEZ poprvé načerpat výrazně přes tři miliony kWh (3000 MWh),“ dodal Chmelík. Loni ČEZ zaznamenal meziročně čtvrtinový meziroční růst 2442 MWh.

Růst zájmu o nabíjení aut hlásí i E.ON. Martin Klíma za společnost uvedl, že firma má aktuálně v ČR v provozu 125 veřejných dobíjecích stanic a dalších 85 ve výstavbě. „Do konce roku se tedy v případě sítě E.ON Drive bavíme minimálně o čísle 200 stanic a v dalším roce bychom rádi překonali metu 300 veřejných stanic,“ řekl Klíma.

„V roce 2020 jsme měli za první pololetí odběr 177 MWh a za stejné období v letošním roce činil celkový odběr přes 185 MWh. Projevuje se skutečnost, že výstavba dobíjecí infrastruktury aktuálně předbíhá prodeje elektrovozidel. Tento trend odhadujeme vzhledem k intenzitě výstavby minimálně do konce letošního roku,“ dodal Klíma.

Evropská komise minulý týden v rámci přelomového klimatického balíčku navrhla, aby nové vozy od roku 2035 nemohly produkovat žádné emise oxidu uhličitého. Unijní exekutiva také chce výrazně podpořit prodej elektromobilů, pro něž by měly členské země budovat podstatně více dobíjecích stanic. Plán musí schválit členské státy a Evropský parlament. Například E.ON na svých webových stránkách uvádí, že elektromobil může vyjít levněji než benzinový vůz zhruba po 200.000 najetých kilometrech.

Objem odběrů elektřiny pro elektromobily v síti stanic ČEZ
Rok Odběr (kWh)
2021 (1. pololetí) 1.578.970
2020 2.441.720
2019 1.963.523
2018 959.115
2017 640.426

Související články

Témata
22. 7. 2021 13:57
Re: Reservé
Hlboko sa mýliš.
22. 7. 2021 13:52
Re: Redakce, co se to tu děje?
Je to obmedzujúce, ale účinné riešenie. Len sa musí spraviť rozumne.:yes:
Mimochodom, spoplatnenie webu je tiež určitou cestou, hoci nepopulárnou. Aj minimálna platba odradí trolla aby si opakovane zakladal nové a nové nicky. A možno by s nejakým financovaním stúpla aj opakovane kritizovaná "kvalita" článkov.
22. 7. 2021 13:51
Re: Redakce, co se to tu děje?
Podľa mňa by to nemal byť len jeden človek. Keby to robili povedzme traja, ktorí sa tu zastavia každý deň, a nejaký troll dostane ban aspoň od dvoch z nich, tak je odstavený. Ľudí, ktorí sem chodia často a sú zodpovední, je tu viacero.
22. 7. 2021 13:46
Re: Nesnáším elektrozkraty!!!
Pokojne budem sedieť každý deň dve hodiny tu a blokovať toho exota. Ešte pár ľudí a bude vymaľované.
22. 7. 2021 07:52
Re: Redakce, co se to tu děje?
Opravdu to redakci vadí? Nevypadá to tak :-(
Diskuze se rozpadají už dlouho a nic se neděje.. V poslední době to jen zrychluje.

Nikdy jsi tu nečetl třeba Baricelovo volání po věšení na lampach a nebo Ciczerovi nesmye o válce?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud