Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Tesla Cybertruck
Tesla Cybertruck
Tesla Cybertruck
Tesla Cybertruck
51 Fotogalerie

Základní Tesla Cybertruck je na světě. Stojí o parník víc, než Musk sliboval

Marek Bednář

Tesla Cybertruck s pohonem pouze zadních kol přišla ve snaze snížit prodejní cenu o spoustu dalších prvků. Snížení se ovšem nepodařilo tak velké, jak leckdo doufal.

Když Tesla v listopadu 2019 poprvé představila koncept pick-upu Cybertruck, hovořila o tom, že vrcholné provedení bude mít tři elektromotory a to základní jen jeden, samozřejmě na zadní nápravě. Výroba cybertrucku s pohonem všech kol začala na podzim 2023, čtyři roky po premiéře konceptu a dva roky po původně slibovaném datu.

Zpoždění startu výroby jakéhokoliv modelu u Tesly není ničím výjimečným a běžnou praxí automobilek je uvádět na trh nejprve drahé verze a až později přidat ty levné, na kterých bývá nižší marže. Tesla není výjimkou a základní verzi s pohonem jedné nápravy přidala do nabídky v posledních dnech.

Kromě elektromotoru pro přední kola přišel cybertruck pro základní verzi také o dosud standardně dodávané vzduchové odpružení, což se pojí s nižší maximální světlou výškou i nižší tažnou kapacitou (3,4 tuny oproti 5 tunám čtyřkolky). Chybí také displej pro zadní pasažéry, 240V zásuvka v bočnici korby nebo elektrická roleta korby; je tu jen manuální látková, navíc za příplatek 750 dolarů (cca 16.500 korun). Dále tu jsou látkové sedačky, zmizela ventilace předních a vyhřívání zadních míst, audiosystém má poloviční počet reproduktorů

Vůz dostal také menší, 18“ kola, díky nimž vzrostl dojezd na jedno nabití na až 563 km. Pokud připlatíte 3.500 dolarů (cca 77.300 korun) za 20“ kola, dojezd klesne na 533 km, jen o deset víc oproti čtyřkolce. Tohle všechno za cenu od 69.990 dolarů (1,54 milionu korun) bez započtení daňového kreditu 7.500 dolarů (166 tisíc korun), tedy de facto dotace na pořízení elektromobilu.

Verze s pohonem všech kol je s cenou 79.990 dolarů (1,77 milionu korun) dražší jen o 10 tisíc dolarů (221 tisíc korun), což podle webu Fortune příznivci a sledující automobilky označují za ne zrovna lákavou nabídku.

Video placeholder
Tesla Cybertruck v Česku • Auto.cz

Autopilot ve standardu? Ani u Cyberbeastu

Nutno dodat, že ani jedna verze nemá v základní výbavě paket poloautonomní jízdy se zavádějícím názvem Full-Self Driving („Plně samočinné řízení“) za 8 tisíc dolarů (177 tisíc korun). Obě také nabízejí standardně silniční celoroční pneumatiky, jen v rozdílném rozměru. Příplatek 3.500 dolarů za 20“ kola Cyber s pneumatikami all-terrain a poklicemi, které je odírají, je stejný pro všechny tři provedení včetně vrcholného Cyberbeastu, který stojí v základu 99.990 dolarů (2,21 milionu korun). A ani on nemá paket Full Self-Driving ve standardu.

Zrovna cena sama o sobě není něco, za co by Tesla zasloužila velkou kritiku, jde spíš o omezení schopností vozu za ne zrovna velké snížení ceny. Za 240V zásuvku v bočnici korby, díky které může vůz fungovat jako pojízdná powerbanka pro nejrůznější elektrické nářadí, ale třeba i campingové vybavení, nelze u základního provedení ani připlatit.

Když Tesla poprvé představila cybertruck, měla cena základní verze být 39.900 dolarů, tedy zhruba 920 tisíc korun tehdejším kurzem. To se psal listopad 2019 a od té doby se toho stalo opravdu hodně. Pandemie covidu i válka na Ukrajině hodily pomyslné vidle nejen do automobilového průmyslu a nejlevnější auta jsou dnes nominálně podstatně dražší než v té době. Jen inflací se z 39.900 dolarů v roce 2019 stává 50.123 dolarů dnes, tedy v přepočtu 1,11 milionu korun.

Dalších skoro 20 tisíc dolarů navíc je samozřejmě nezanedbatelná částka a kdyby základní cybertruck stál okolo 60 tisíc dolarů (1,32 milionu korun) místo sedmdesáti, jistě by to bylo stravitelnější. A samozřejmě zůstává faktem, že se do Česka cybertruck oficiálně nedováží a ani nebude, protože svou karoserií nesplňuje evropské bezpečnostní předpisy.

zdroje: Tesla, Fortune, Novinky zdroj videa: Auto.cz