Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Zastavení výroby se prodlužuje. Automobilky už žádají EU o pomoc

David Bureš David Bureš 2. 4. 2020 • 16:09
53
10
Zobrazit náhledy (53)
Metz Tremery Metz Tremery Metz Tremery Metz Tremery Metz Tremery Metz Tremery Metz Tremery Metz Tremery Metz Tremery Metz Tremery Metz Tremery Metz Tremery Metz Tremery Metz Tremery Metz Tremery Metz Tremery Výroba v Kvasinách Výroba v Kvasinách Výroba v Kvasinách Výroba v Kvasinách: Škoda Karoq Výroba v Kvasinách: Škoda Superb Combi Výroba v Kvasinách Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden

Pandemie koronaviru se pro automobilové výrobce stává těžkým problémem. Už v následujících týdnech některým může chybět finanční hotovost.

Automobilový průmysl je společně se subjekty spjatými s cestovním ruchem zřejmě nejvíce zasaženým odvětvím pandemií koronaviru. Automobilky musely zavřít svoje továrny nejen v Evropě, přičemž některé z nich už musely odstávku produkce prodloužit, včetně mladoboleslavské Škody. Navíc stojí i prodeje, kvůli zavřeným showroomům. Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA) tak už volá po finanční pomoci, aby automobilky toto období vůbec přežily.

„Účinek koronaviru na automobilový průmysl je bezprecedentní. Je stále jasnější, že COVID-19 vede k nejhorší krizi, která kdy zasáhla automobilový průmysl,“ tvrdí generální ředitel ACEA Eric-Mark Huitema s tím, že volá po významné a koordinované pomoci, která pomůže nejen automobilkám, ale také dodavatelům výrobních dílů a prodejcům překonat tuto krizi.

ACEA přitom vcelku logicky žádá pomoc od Evropské unie. Podle Huitemy je v prvním případě nutné přijmout konkrétní opatření, aby se zabránilo nevratné škodě na tomto odvětví, která by mohla vést ke ztrátám pracovních pozic, výrobní kapacity, stejně jako schopnosti dalšího vývoje. Za druhé by pak EU podle Huitemy měla být připravena podpořit oživení odvětví. Jen tak se totiž povede oživit evropskou ekonomiku jako celek, vždyť automobilový průmysl je léta motorem evropské ekonomiky.

Už nyní je přitom jasné, že pandemie koronaviru evropský automobilový průmysl silně ovlivní. Už dosavadní zastavení produkce v uplynulých dnech znamená, že nebylo vyrobeno na 1,23 milionu plánovaných automobilů, což jen v automobilkách ovlivnilo na 1,11 milionu pracovníků. Při započtení i dodavatelského řetězce, je podle ACEA odstávkou zasaženo na 13,8 milionu lidí napříč Evropskou unií. To je 6,1 % všech pracovních pozic v EU. Konkrétně v České republice nebylo podle ACEA kvůli odstávce už vyrobeno 83.863 plánovaných vozů.

„Je velice pravděpodobné, že prodeje nových osobních a nákladních aut budou zasaženy nejvíce od roku 1945,“ říká analytik Jürgen Pieper z německé banky Bankhaus Metzler.

Prodeje nových automobilů přitom jistě klesnou nejen za letošní březen, kdy zavřeli mnozí prodejci napříč Evropou, ale i v následujících měsících. To už se plně projeví několikatýdenní odstávka automobilových závodů, stejně jako nedůvěra spotřebitelů v takto zlých časech.

ACEA proto varuje, že by některé společnosti mohly mít v následujících týdnech nedostatek financí v hotovosti. I proto vyzvala Evropskou unii, aby odložila platnost některých připravovaných regulí. „Bude nutné provést určité změny v načasování těchto zákonů,“ napsala ACEA v dopisu pro předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, a to společně s dalšími evropskými automobilovými asociacemi, ať už sdruženími dodavatelů, výrobců pneumatik nebo prodejců. Argumentuje tím, že vedle výroby se zastavil i další vývoj.

Přestože sdružení konkrétně nezmiňuje, jaká pravidla má konkrétně na mysli, nabízí se například odpuštění pokut za nesplnění stanovených flotilových emisí oxidu uhličitého.

Související články

Témata
Avatar - WinDiesel
3. 4. 2020 19:57
Re: Snadne reseni
To je rozumné. A zrušit dotace na EV, aby se ukázalo jaký je o ně skutečný zájem.
Avatar - WinDiesel
3. 4. 2020 19:56
Re: Nastavit prstíček a...
Číňan mají rádi naftu ale diesely neumí vyrobit.
Ale že mají v plánu všechno obsadit, s tím souhlasím. :no:
Avatar - pradeda777
3. 4. 2020 08:29
Re: Snadne reseni
To už asi nepůjde, ale zůstat na 5 let u Euro 6 by určitě pomohlo.
3. 4. 2020 07:09
Snadne reseni
Staci zmenit emisni pozadavky na Euro IV-V a mame po problemech 😂
Avatar - Barrichello
2. 4. 2020 22:32
Re: Nastavit prstíček a...
Tak už běž cvičit častušku

https://www.youtube.com/watch?…
https://www.youtube.com/watch?…

A kup si učebnici čínstiny
:-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku