Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Prodej nových aut se propadl z tisícovky na desítky denně

ČTK ČTK 26. 3. 2020 • 02:04
19

Prodej aut se v březnu kvůli omezením proti koronaviru snížil na maximálně desítky denně. Loni v březnu připadalo na jeden pracovní den zhruba 1000 prodaných nových vozů.

Dealeři mohou auta prodávat pouze on-line nebo telefonicky a předávat je pak mimo autosalony, případně dodávat auta do firemních flotil. I prodej firmám, který běžně tvoří 70 procent, se výrazně propadl. Vyplývá to z informací jednotlivých značek.

Skupina PSA, která zahrnuje značky Peugeot, Citroën, Opel a DS, například podle mluvčí Radky Matthey dodala od omezení prodeje v minulém týdnu zákazníkům zhruba 100 aut. "Jde o vozy, které byly již dříve objednané a klienty očekávané. V uplynulém týdnu jsme v tomto mimořádném režimu přijali asi stovku objednávek," řekla ČTK. Dálkově objednané vozy jsou předávané mimo provozovnu koncesionáře.

U největšího hráče na trhu Škody Auto mají zákazníci podle mluvčího Pavla Jíny možnost vybírat ze skladových zásob dealerů online, popřípadě objednávat vozy na operativní leasing v rámci programu Škoda Online.

Podle zástupců společnosti Porsche ČR, která dováží vozy koncernu VW, je pokles prodejů výrazný. "Spolu s celou naší prodejní organizací děláme všechno pro to, abychom po uvolnění nejpřísnějších restrikcí mohli co nejdřív obnovit služby zákazníkům v co nejširším možném rozsahu," dodal mluvčí Jan Klíma s tím, že vedle servisních služeb, které i přes současná omezení fungují, dokážou prodejci nových vozů značek Volkswagen, Audi, Seat a Volkswagen Užitkové vozy a ojetých vozů Das WeltAuto v omezené míře v online prostředí pracovat. Jsou schopni například přijmout objednávku nebo zákazníkovi vůz předvést.

Výrazně se omezil i prodej ojetých aut v autobazarech. Největší síť AAA Auto v souvislosti s tím zaznamenala nárůst on-line prodeje ze tří až čtyř aut měsíčně na několik desítek denně. Stále to však nepokryje běžný prodej na pobočkách, který byl 135 až 150 aut za den. "Důležité ale je, že lidé tomuto způsobu prodeje přivykají i u ojetých vozů... Dává nám to naději, že i kdyby uzavření poboček trvalo delší dobu, mohli bychom s pomocí státu, pokud přijde, fungování společnosti udržet tak, abychom mohli zachovat maximum pracovních míst," podotkla generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová.

Související články

Témata
Avatar - Jerry.Gunman
31. 3. 2020 11:28
Re: Za tu bezbřehou podporu rádoby "eko"mobility ...
Už jsem to tu před dvema-třemi lety psal. Byl jsem tehdá u jednoho zákazníka (lisovna plastů) - a jeli tam prototypovou sérii RYZE PLASTOVÉHO brzdového pedálu bez vnitřní ocelové výztuhy. Objednavatel - BMW

Sice mne plasty živí a podle všech zkoušek na ohyb, houževnatost atd to má parametry více, jak dostatečné, ale přece jen...

Automobilky mi teď trochu připadají jako francouzští revolucionáři roku 1790. Spustili cosi, co začalo ničit i je - a teď něvědí, kudy z toho ven
Avatar - Blue Sun
27. 3. 2020 10:09
Re: Ok,
Za šíření koronaviru je sazba dvanáct let!
27. 3. 2020 05:11
Re: Ok,
No s objednávkou je to trochu problém. Ja som bol tesne pred podpisom, keď sa zavreli dealerstvá. Síce mi predajca vravel, že to vieme spraviť elektronicky, ale načo keď ho nie je kde vyrobiť. Podpíšem keď sa rozbehne produkcia.
26. 3. 2020 22:36
Re: Za tu bezbřehou podporu rádoby "eko"mobility ...
Chtěli vydělávat víc a víc a každý kurvítko navíc zvyšovalo pravděpodobnost návštěvy značkového servisu. Udělali z aut spotřební zboží, které ideálně movitější zákazník vymění za nové těsně před koncem záruky v jejich značkových autobazarech pro ty méně movité. Nikdo z automobilek nestojí o to, aby si lidi nechávali auta 5 a více let... Taky si myslím, že to mohli v klidu zvrátit, ale potřebovali výmluvu pro zdražování a říkají tomu vývoj. Za doprogramování nějaké funkce tisíce navíc. No a ono se to ejhle zadrhlo a zelená lobby je převálcovala. Teď nevědí jak z toho ven ;-)
Avatar - xxc
26. 3. 2020 19:33
Re: Ok,
A nemate zatvorene obchody v Cechach?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud