Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Zelenou kartu čeká zásadní změna. Jaká?

ČTK ČTK 21. 5. 2020 • 11:31
13
7
Zobrazit náhledy (13)
Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto

Potvrzení o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinné ručení) se vzhledem k barvě dokumentu říká zelená karta. Do budoucna se to ale změní.

Takzvané zelené karty, které prokazují, že řidič má pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinné ručení), se od července mění na bílé. Od začátku prázdnin už budou moci pojišťovny podle evropské mezinárodní shody tento dokument vydávat vytištěný na bílém papíře. ČTK to sdělila Česká kancelář pojistitelů. Jde o možnost, nikoli povinnost.

  "Mezinárodní změna, kterou jsme dlouhodobě aktivně podporovali, je vítaným zjednodušením zavedeného systému," uvedl výkonný ředitel kanceláře Jan Matoušek. Do budoucna podle něj tento systém směřuje k digitalizaci či úplnému zrušení zelených karet. Cílem je stav, kdy řidiči nebudou muset vozit tištěný dokument a policista si při kontrole najde potřebné údaje v digitální databázi, dodal.

Původní zelené karty klasicky dojedou svou vyznačenou platnost a pak pojišťovna už řidiči vystaví černobílou. Zelené karty se vystavují standardně na jeden rok. Pojišťovny budou postupně ještě rok, tedy do 30. června 2021, moci tisknout dokument na předtištěné zelené karty, jejichž zásoby odhadují na několik málo měsíců. Poté budou již vydávat dokument na bílém papíře podle evropské dohody. Určitou dobu budou mezi řidiči tedy kolovat obě varianty.

Evropská dohoda umožňuje, že některé země si nechají zelenou barvu karty, některé přejdou na bílou. Všechny státy ale respektují, že od července budou motoristé po Evropě prokazovat pojištění bílou i zelenou verzí karty.

V ČR zatím název 'zelená karta' zůstává nezměněný. Jakmile to bude možné, název se v zákoně změní. Na jakou variantu to bude, zatím není rozhodnuto.

Možnost zaslat motoristům zelenou kartu elektronicky mají pojišťovny již nyní, a to ve formátu PDF připravenou k tisku na domácí tiskárně. Tento postup kancelář umožnila pojišťovnám v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem. Přechod na bílou verzi umožní tisk i těm motoristům, kteří nemají barevnou tiskárnu, dodal Matoušek.

Související články

Témata
Avatar - beibej
21. 5. 2020 22:50
Re: A tohle přesně
krásný částky to tenkrát byly. Dvoumístný. :D
Avatar - xxc
21. 5. 2020 22:31
Na Slovensku
bola kedysi biela karta, bolo to iste, len vytlacene ciernobielo. Uz to zrusili a ostala len zelena karta, ktora uz bude ciernobiela.
21. 5. 2020 17:20
Re: A tohle přesně
Dostal jsem pokutu za chybějící zelenou kartu se slovy: "Já tu vidím, že máte auto pojištěné, ale nemáte kartu, tak plaťte..." To jsem tak nějak nemohl rozdýchat až do další pokuty a ještě absurdnějších komentářů, např. "Se divím, že vám to auto vůbec tolik vytáhne" (72 v obci :-) )
21. 5. 2020 15:42
Re: A tohle přesně
Mimochodom, vodici aut registrovanych v EU-zahranici pri pobyte v CR ziadnu zelenu kartu so sebou mat nemusia. CR je tiez signatarom dohody medzi narodnymi kancelariami poistovatelov, takze v pripade vozidla registrovaneho v zahranici staci ako dokaz poistenia evidencne cislo vozidla (SPZ).

Takze je to vlastne zbytocna buzeracia domacich obcanov (ak uz rovno nepoviem ze diskriminacia)...
Avatar - Stejsn
21. 5. 2020 15:23
Re: A tohle přesně
To je jedno, jak se to jmenuje, ale i přímo v článku se píše, že je stále důležitá barva toho papíru. Koneckonců je to i důvod, proč pojišťovna stále posílá zelenou kartu poštou, přestože ti jí hned po zaplacení pošle emailem: pro ty co nemají barevnou tiskárnu. Ústřižky složenek jsem nedávno vyhazoval, našel jsem jich doma v šuplíku pěkný paklík ještě :)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud