Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Znáte kupé Abarth-Simca 1300? Tenhle roztomilý drobek jezdil přes 230 km/h

Jan Zajíc Jan Zajíc 6. 4. 2019 • 03:59
6
Zobrazit náhledy (6)
Simca 1300

Značku Abarth máme spojenou zejména s ostrými verzemi automobilů Fiat. Jenže tahle firma upravovala i jiné vozy.

Mezi ty nejzajímavější patří Abarth-Simca 1300, který, jak už napovídá název, vznikl ve spolupráci s francouzskou automobilkou Simca. Malé kupé přitom technicky vycházelo ze čtyřdveřového sedanu Simca 1000 s motorem umístěným vzadu a pohonem zadních kol.

V Abarthu z tohoto modelu použili šasi (zkrácené), zavěšení, převodovku a řízení, pohonnou jednotku ale dodali vlastní. O podobu karoserie a její výrobu se postarala Carozzeria Beccaris. Výsledek se světu představil v únoru roku 1962.

Na svou dobu to bylo hodně rychlé auto. Vděčilo za to i nízké hmotnosti, která se vešla pod 700 kilogramů. Čtyřválcová třináctistovka navíc produkovala 125 koní (podle některých zdrojů až 139 koní), takže vás asi nepřekvapí, že Abarth-Simca uměl jet přes 230 km/h.

A že obě zúčastněné automobilky měly při vývoji především soutěžní ambice. Malé kupé se skutečně zúčastnilo mnoha závodů, přičemž zaznamenalo řadu úspěchů. V roce 1963 Abarth-Simca 1300 ovládl hned 90 z nich.

Vtipné však je, že šlo jen o část triumfů firmy Abarth. Ta si totiž za stejné období připsala úžasných 535 vítězství!

Předpokládá se, že Abarth postavil jen asi 50 exemplářů malého kupátka. A jedno z nich je právě teď na prodej. Na pohled vypadá kouzelně a hlavně zachovale. Mě osobně baví pootevřený kryt motoru, což je prvek, který je pro vozy Abarth té doby typické. Smyslem takové "úpravy" je samozřejmě efektivnější chlazení vzadu umístěného agregátu.

Auto je bohužel ve Spojených státech, takže byste museli vyřešit dopravu. A cena? Prodejce žádá 54.500 dolarů (asi 1,2 milionu korun), případně bude reagovat na nejlepší nabídku.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud