Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Znáte tajemný sovětský sporťák GT-77? Využíval techniku Moskviče i Škody

David Bureš David Bureš 7. 6. 2020 • 22:20
21
13
Zobrazit náhledy (21)
GT-77 GT-77 GT-77 GT-77 Moskvič 412 Moskvič 412 Moskvič 412 Moskvič 412 Moskvič 412 Moskvič 412 Moskvič 412 Moskvič 412 Moskvič 412 Moskvič 412 Škoda 1202 Škoda 1202 STW

Ladu, Moskvič, ZiL nebo UAZ zná každý, víte ale, že v Sovětském svazu vznikla i podomácku postavená auta? Patří mezi ně třeba sporťák GT-77.

Sovětský automobilový průmysl byl ve skrze bohatý. „Mainstreamová“ auta nabízel VAZ nebo Moskvič, terénní UAZ a luxusní pro nejvyšší státní představitele ZiL. I tak se však našli zákazníci, kteří si v takové nabídce nevybrali a chtěli něco speciálního, čím by se od ostatních odlišili, což se ke komunistickému zřízení úplně nehodilo. Jestliže jste tak chtěli v SSSR třeba sporťák, bylo vlastně nejjednodušší si ho vlastnoručně postavit. Jedním takovým dílem bylo i kupé nazývané GT-77. Znáte ho?

Zřejmě ne, protože je dnes takřka zapomenutým automobilem, o jehož existenci vědí jen ti zasvěcení. Dokonce už dnes nelze ani dohledat nějaké bližší informace o něm, kromě těch nejzákladnějších.

Samotné jméno GT-77 s největší pravděpodobností odkazuje na koncepci a rok vzniku. Elegantní kupé tak s největší pravděpodobností vzniklo v roce 1977.

Svým stylem by přitom nezapadlo ani na západě. GT-77 sice nezapře inspiraci italskými sporťáky, konkrétně třeba modely Alfa Romeo, i po letech se však dá považovat za zajímavě tvarovaný automobil, který svým vzhledem nadchne. Navíc využíval tehdy moderní řešení, užívaná právě i sportovními modely ze západu. GT-77 tudíž nechyběly výklopné světlomety nebo dveře otevírané k nebi, v tomto případě ve stylu někdejšího „racka,“ Mercedesu 300 SL.

Samotný základ už ale tak zajímavý nebyl. Tvůrci zkrátka museli využít to, co bylo k dispozici. A tak nečekejte žádné vyspělé hliníkové šasi nebo šestiválec, či snad osmiválec pod kapotou.

Místo toho za technický základ posloužil Moskvič 412, dobře známý sedan nižší střední třídy, vyráběný od roku 1967. Z něj pocházel nejen podvozek, ale také převodovka nebo další komponenty. Naopak motor byl zahraniční výroby, přičemž našince může potěšit, že pochází od mladoboleslavské Škody.

O pohon se totiž postaral čtyřdobý řadový čtyřválec o objemu 1,2 litru s rozvodem OHV, který používalo rodinné kombi Škoda 1202. Proč byl zrovna použit tento motor o výkonu 35 kW, se dá jen odhadovat, zřejmě se ale pod nízkou kapotu vešel, na rozdíl od patnáctistovky o výkonu 55 kW z Moskviče 412.

Jaká byla další historie GT-77 po jeho vzniku, se už asi nedozvíme. Můžeme tak jen odhadovat, že GT-77 vznikl v jediném exempláři. Jestli ale existuje dodnes, to nevíme. Připomeňme jen to, že podobný projekt vznikl také u nás – Tatra Grafit postavená v osmdesátých letech kolem 3,5litrového osmiválce Tatra.

Související články

Témata
Avatar - Barrichello
10. 6. 2020 13:41
Re: Re: Co rusák neukrade, to zprasí
Platforma je originál Lada, motory krom té jedné 1,6 od Nissanu sou taky Lada, manuály taky, automaty resp. roboti jsou ZF a JATCO.

Z Renaultu je pár elektroniky, ovladačů a volovin.
Avatar - wakantanka
9. 6. 2020 21:46
Re: Re: Co rusák neukrade, to zprasí
No teraz, koľko v tých nových Ladach je ruský vývoj? Plechy? Platforma a technika prišli od Renaultu či Nissanu.
Avatar - Barrichello
9. 6. 2020 10:51
Re: Co rusák neukrade, to zprasí
Lada Vesta :-)
/plně v pohodě, na výběr sedan, kombi, kombi Corss, Sportovní verze Sport, verze na CNG v rusku, prodloužená verze atd atd.

Konkurenceschopný je i Xray kro v plné palbě s CVT automatem Jatco a motorem Nissan 1,6 :-)

A chystá se nová Niva.
Avatar - jurajos
8. 6. 2020 21:42
Re: Co rusák neukrade, to zprasí
Keď už sme na tom Auto.cz, čo takto auto ktoré by vzdialene mohlo konkurovať aspoň takému Ceed-u?
To asi nedáš čo?
8. 6. 2020 17:53
Samodělky
Tenkrát si v Sovětské svazu lidé vyráběli všechno sami občas to bylo velice legrační. A i dnes se na youtube docela dobře pobavíte tím co všechno je ruský kutil schopný vyrobiit doslova na koleně

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud